Demirtaş: Hizbullah denilen çete...


Demirtaş: Hizbullah denilen çete...

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 12 Haziran 2015 Cuma 18:49


HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Diyarbakır patlamasında yaralananlara gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında bazı açıklamalarda bulundu.

Küre Medya / Haber Merkezi
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır'da HDP mitingindeki patlamada yaralananları ziyaret etti.

HÜKÜMETTEN SAMİMİYET BEKLİYORUZ

Ziyaret sonrasında bir açıklama yapan Demirtaş, Diyarbakır patlaması ile ilgili "Devlet içinden destek almadan Suriye'den biri gelip burada ben miting yaparken bomba patlatamaz. Diyarbakır mitingindeki patlamanın sorumluları deşifre edilmeli. Hükümet "bu iş bizimle bağlantılı değil" diyorsa samimiyet bekliyoruz." dedi.

"ÇIKIP ÖZÜR DİLEMELİLER"

Diyarbakır'da HDP mitinginde meydana gelen patlama sonrasında HÜDA-PAR'a yakınlığı ile bilinen İHYA-DER başkanın infaz edildiğini de hatırlatan Demirtaş, bu saldırının ardından ise HDP'nin 4 mahalle sözcüsünün de katledildiğini belirterek,

"Bir çok Hizbullah elemanı evlerinde silahlandırılmış durumda. Bir saldırı durumunda kim hangi kişiyi vuracak bu belirlenmiş durumda. Bu Hizbullah denilen çete biz provokasyona gelmedik diyorlarsa bunu kınarım. Ancak "provokasyona geldik" diyorlarsa çıkıp halktan özür dilemelliler." dedi

BÖYLE BİR SAÇMALIK YOK

Kendilerinin asla kimseyi hedef göstermediğini ve kendilerine bağlı silahlı örgütün de olmadığını söyleyen Demirtaş, " Ortada bir Kürt-Müslüman savaşı yok. Böyle bir saçmalık da yok. Ortada IŞİD ile halkın onurlu mücadelesi, savaşı var." diye konuştu.

"BAZI PARTİLER BAŞSAĞLIĞI DAHİ DİLEMEDİ"

Bazı partilerin Diyarbakır'daki saldırı sonrasında başsağlığı dahi dilemediğini de söyleyen Demirtaş, "Üzüntü dahi belirtmediler. Acı paylaşmayan bundan mutluluk duymuştur." dedi.

"HALKIMIZ KURBANLIK KOYUN DEĞİL"

"Bize oy veren ya da vermeyen herkesle barış içinde yaşamak arzusu içinde olduklarını da söyleyen Demirtaş, "Bu topraklarda herkesin siyaset yapma hakkı var. Biz ortak barışı yakalamak istiyoruz. Herkes tezgahı görsün ve dikkatli olsunlar. Kendilerini kimse kullandırmasın. Kullandırırsalar da bizde halkımızı kurbanlık koyun olarak kimsenin görmesine izin vermeyiz " diye konuştu.

HDP,'PROVOKASYONU ÖNLEME HEYETİ' OLUŞTURDU

HDP Eş Genel Başkanı Selahatten Demirtaş başkanlığındaki heyete, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Diyarbakır'da ismi henüz açıklanmayan iki milletvekili daha dahil edilecek.

Bu heyet, kentte seçimin hemen öncesi HDP mitingine yapılan bombalı saldırıların, ardından 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı çatışmanın yarattığı gerginliğin ortadan kaldırılması ve tansiyonu düşürmek için taraflarla görüşmeler yapacağı belirtildi.

Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşlarının da dahil edilebileceği heyet, ilk olarak bugün HDP mitingine bombanın konulduğu İstasyon Caddesi'nde anma töreninde bulunacak ve bombanın patladığı yere karanfil bırakacak. Daha sonra olayda yaralananları ziyaret edecek olan heyet, olayda yaşamını yitirenler için taziye ziyaretleri gerçekleştirecek. Heyetin mümkün olması durumunda Hüda-Par ile de diyaloga geçeceği öğrenildi.

Timetürk 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat