Davutoğlu'ndan İsrail'le ilişkiler ve Demirtaş açıklaması


Davutoğlu'ndan İsrail'le ilişkiler ve Demirtaş açıklaması

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 22 Aralık 2015 Salı 20:24


Başbakan Davutoğlu, partisinin grup toplantısında, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ında Moskova ziyaretini eleştirdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Güneydoğu'da yaşanan terör olayları nedeniyle mağdur olan esnaf ve vatandaşların yanında olduklarını söyleyen Davutoğlu, hükümetin terör mağdurlarına destek paketini açıkladı.

Buna göre, bölgedeki esnafın 3 aylık vergi beyannamesi süresi 31 Ağustos 2016'ya kadar uzatıldı. Bölge esnafı ayrıca, vergi ve prim borçlarını da mayıs ayına kadar ödeyebilecek.

Davutoğlu, sokağa çıkma yasağının uygulandığı bölgelerdeki öğretmenlerin de yasak kalkana kadar "izinli" olarak tanımlandığını söyledi.

Öğrencilerin de mağdur olmayacağını ifade eden Başbakan, "Milli Eğitim Bakanlığı yoğunlaştırılmış program izlemek için gerekli tedbirleri aldı" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun terör mağdurları için alınan önlemlere ilişkin açıklaması şöyle:

"Terör örgütü şehir merkezlerinde hendek kazıyor, camileri, okulları yakıyor. Sivilleri kendilerine kalkan yapıyor. Terör örgütünün bu tuzaklarına hiçbir vatandaşımız düşmedi, teşekkür ediyorum.

Hükümet daima yanlarında olacak. Terörden mağdur olan kardeşlerimizin zararlarını karşılayacak güçteyiz. Bakanlar Kurulu'nda detaylı görüşmeler yaptık. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmadık, bu ülkede kimse sahipsiz değil. Mağduriyetlerin giderilmesi için her türlü tedbiri aldık ve karara bağladık. 

Evlerini terk etmek durumunda kalan vatandaşlara her türlü destek verilecek. Esnaf kardeşlerimizin zararları giderilecek. 3 aylık vergi beyannamelerini 31 Ağustos 2016'ya kadar ödeyebilecek. Bu bölgede yaşayan esnafımızın vergi ve sigorta primi konusunda kaygı duyması söz konusu değildir. Vergi ve prim borçları mayıs ayına kadar uzatıldı.

Oradaki öğrencilerin de en iyi şekilde eğitim görmesi için gereken tedbiri alacağız. Oradaki öğrencilerimizin her biri bizim kendi evlatlarımızdır. Onların en iyi şekilde geleceğe hazırlanmaları için gerekli tedbirleri alacağız. 

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı bölgelerdeki öğretmenlerimizi yasak kalkana kadar izinli olarak tanımladık. Öğrencilerimiz mağdur olmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı yoğunlaştırılmış program izlemek için gerekli tedbirleri aldı. Hafta sonu ve ara tatilde yoğunlaştırılmış eğitim verilecek."

"İSRAİL İLE GÖRÜŞMELER OLUMLU SEYİRDE"

Davutoğlu, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik görüşmelere de değindi. İlişkilerin normalleşmesi için sunulan 3 şarttan "özür"ün yerine getirildiğini hatırlatan Davutoğlu, diğer şartların yerine getirilmesi için yapılan görüşmlerin olumlu bir seyirde devam ettiğini söyledi.

Başbakan şunları kaydetti:

"İsrail ile ilişkilerimizin kesilmesi Mavi Marmara'da vatandaşlarımızın şehit edilmesiyle ilgilidir. Bu olayda İsrail'in sorumluluğu sabittir. Biz olayın ardından İsrail ile ilişkilerimizin normale dönmesi için, özür, tazminat ve Gazze'ye ambargonun kaldırılması şartlarımızı ilettik. Birincisi yerine getirildi. Türkiye, İsrail'e özür dileten ilk ülke olma onurunu da yaşamıştır.

Diğer şartların yerine getirilmesi için görüşmeler sürüyor. Olumlu bir seyir izlemekle birlikte nihai bir sonuç ortaya çıkmamıştır. Yapılan spekülasyonlar dikkate alınmamalıdır. Gazzeli kardeşlerimize desteğimiz sürecektir. Bugüne kadar Filistin halkına en büyük desteği veren Türkiye ve AK Parti bu desteği vermeye devam edecektir." 

DEMİRTAŞ'A MOSKOVA ELEŞTİRİSİ

Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitmeye hazırlanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a yüklenen Davutoğlu, "Türkiye özgür bir ülke, herkes istediği yere gidebilir. Bunda hiçbir sıkıntımız yok. Neden 2 ay önce, 1 sene önce gitmediler? Neden bu ülkenin hava sahasını ihlal ettikleri için kriz yaşadığımız bir ülkeye hem de bu zamanda gidiyorlar? Bunlar milletle beraber hareket etmektense Türkiye ile kimin bir derdi varsa onlarla işbirliği yapmayı ahlak edinmişler" diye konuştu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat