Davutoğlu: "Halkımızın bütününe yönelik bir saldırı"


Davutoğlu: "Halkımızın bütününe yönelik bir saldırı"

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 12 Ekim 2015 Pazartesi 13:39


Terör saldırıları nasıl önlenecek, Ankara'daki saldırının arkasında kimler var, Rusya'nın sınır ihlaliyle ortaya çıkan kriz nasıl çözülecek? Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV canlı yayında gazetecilerin sorunlarını yanıtladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Terör saldırıları nasıl önlenecek, Ankara'daki saldırının arkasında kimler var, Rusya'nın sınır ihlaliyle ortaya çıkan kriz nasıl çözülecek? Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV canlı yayında gazetecilerin sorunlarını yanıtladı. Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Halkımızın bütününe yönelik bir saldırı"

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Ailelerine, yakınlarına taziyelerimi iletmek istiyorum. Bu bütün Türkiye'ye yönelik bir saldırı. Halkımızın bütününe yönelik, demokrasiye karşı bir saldırı. Seçime gölge düşürme çabası da var. Küçük siyasi hesaplar yapılmamalı. Bugünlerde seçime yönelik ifadeler kullanılmamalı.

Orada bulunan vatandaşlarımız hangi siyasi yaklaşımda olursa olsunlar hepsi bizim aziz vatandaşlarımızdır. Bugünler biraz zor günlerdir. Zor günlerden geçen milletler olgunlaşır ve geleceğe ortak kader perspektifinden bakarlar. Suriye, Irak, Mısır birçok ülkede büyük krizler Yunanistan'da olduğu gibi ekonomik kriz ama Türkiye itibarını koruyor. Türkiye'nin bu yükselen itibarı tehdit olarak görülüyor."Bu saldırı Türkiye'yi Suriye yapmaz"

Ülkemizi halkımızı ve demokrasimizi korumamız gerek. Seçime yönelik ifadeler kullanılmamalı kullananlar kaybederler. Geleceğe yönelik benzer olayların yaşanmaması için çalışmalar yapılması gerek. Kısa sürede 56 ambülans alana girdi seri şekilde yaralılar hastaneye sevk edildi. Yaklaşık 1,5 saat sonra toplantı yapıldı. Öncelikli olarak ilk gündemimiz yaralıların tedavisi ve acil durumda yapılması gereken her şey yapıldı. Müfettişler görevlendirildi soruşturma devam ediyor. Yetkililerden bilgiler alındı. Şunun herkesin farkında olması gerek 11 Eylül, Madrid, Londra saldırısında kimse bu tür saldırıları düşünmemişti. Gelişmiş toplumlarda terör tehdidi var ve herkes teyakkuz halinde bu saldırı Türkiye'yi Suriye yapmaz bu gelişmiş bir ülkeye demokrasiye yapılan saldırıdır. Türkiye olarak çok önce canlı bombalarla tanıştık. Soruşturma sürüyor detaya girmiyorum. DHKP-C'nin Kandil'de eğitilen militanları olduğunu biliyoruz. Birinci aşama yaraları sarma. Zaaf ve ihmal varsa gerekli adımlar atılır.

Teknik arama her yerde yapılmış, bomba yok. İnsani arama ise miting alanında yapılıyor.'

İki saldırı engellendi

23 Temmuz'dan bu güne DAİŞ, DHKP-c ve PKK'nın ortak saldırıların yönelik talimatlar verdik ve o gece birçok kişi gözaltına alındı. Türkiye bir demokratik ülke nihayet onlar toplumun içinde yaşayan insanlar o zaman onu biliyorsunuz ama sürekli takibat altında tutmanız gerekiyor. Uyuyan hücreler kendini saklayabiliyor.

Çok kapsamlı bir mücadele bu üç örgütü takip ediyoruz. Hepimiz bu saldırıyı biliyoruz. İstanbul'da üç gün önce canlı bomba yakalandı. Yine Ankara'da bir üst düzey bürokrata canlı bomba saldırısı engellendi. Buradaki saldırıda da bu üç örgüt suç odağı olarak görülüyor. Ölümsüzler denen PKK tarafından Türkiye'ye gönderilen timlerin olduğunu biliyoruz. Şuana kadar yürütülen soruşturmanın detaylarını vermem mümkün değil.

"Bir isme çok yaklaşıldı"

İki canlı bombanın, nasıl o meydana gelmiş, bombayı nasıl taşımış olabilecekleriyle ilgili bir tespite ulaşıldı. Bir isme çok yaklaşıldı. Yaklaşılan isim bir örgütü işaret ediyor.

Çok dikkatli, titiz yürütülmesi gereken mücadele. Çok sayıda potansiyel suçlunun olduğu tablo da ek tedbirler alınması gerekiyor. Toplumsal bütünlüğümüzü sağlam tutmamız lazım.

Elimizdeki verileri vermek doğru değil. bazen bu örgütler ayrı gibi görünmekle birlikte başka bir örgütün elamanı başka amaçlar için kullanılmış, yönlendirilmiş olabilir.

İstihbarat zafiyeti var mı?

O konuda bir şey varsa gerekeni yapacağız. Şu anda herhangi bir zafiyet eksiklik yok. 1 hafta içinde İstanbul ve Ankara'da eğer engellenmemiş olsa farklı olaylar olabilirdi. Engellenen bir çok başka olay var. Genel bir zaaftan bahsetmek mümküm değil.

"Saldırılar seçime gidiş şartlarını etkilemiştir"

Genel çevreyi söylüyorum 6 ülkede iç savaş var. Çok kolay geriden bir takım yorumlarda bulunmak bazı küçük bilgilerden büyük teoriler inşa etmek. Paralel yapıydı bir takım darbeler alındı. Türkiye 1 yılda dördüncü kez seçime gidiyorsa bu saldırılar seçime gidiş şartlarını etkilemiştir ama nihayet seçime gidiyoruz yapacağız seçimi. Her ne suretle olursa olsun.

Kılıçdaroğlu görüşmesi

Her şeyden önce böyle günlerde siyasi liderlerin bir araya gelebilmesi çok önemli. 4 lider oturalım konuşalım. Baştaki düşüncemi söylüyorum. O sırada Demirtaş'ın doğrudan devletin halkı katlettiğini ifade eden açıklaması oldu. Beni başbakan olarak eleştirebilir ama devlet bu cinayetleri işledi derse, muhatap olma niteleğini kaybeder. Böyle bir günde herkes acı yaşarken böylesine açık söyleyeyim seviyesi düşük alçakça bir ifadeyle devleti ve devleti yönetenleri suçlu makama oturtutuğunuzda ortak zemin kayması var. Görüşsek de onunla görüşmenin bir faydası olmadığına kanaat getirdim.

"Gerektiğinde bunların hepsi işletilebilir"

Bizim dönemde aynı bakanlar 12 yıl devam etmedi. Gerektiğinde bunların hepsi işletilebilir. Daha olayın olduğu gün yaraları sarma süreci yaşanırken bir soruşturma yapılıyor hata var mı yok mu diye neticeyi bekliyoruz. Soruşturma sonuçlarını bakanlara sorarız. İki arkadaşımız da partili değil.

İki polis görevinden alındı

O gün iki fotoğrafı görünce gerekli talimatı verdim. Sorumlusu kimse gereken işlem yapılacak dedim. Tahkikat sonuçlandı bugün de iki görevli bu videoyu çektiği için bizim şu ana yürüttüğü terör operasyonlarının meşruiyetine zarar verdikleri için iki polis görevinden alındı. Soruşturma tamamlandı, gereği yapıldı. Güvenlik toplantısında dile getirildi yerini söylemeyeyim kırsal alanda yapılan bir operasyonda 5-6 teröristin cenazesi helikopterlel morga getirildi ailelerine teslim edildi. Bu görülmüyor. Söyleyeyim Tunceli'de bir operasyon Malatya'ya getirildi.

Demirtaş ile neden görüşmedi?

Hiçbir zaman siyasi partileri dışlamadım ama Demirtaş'la ilgili iki tecrübem oldu. Geçen sene 1 Ekim yeni başbakan olarak kabul ettim siyasi bir riskti. Çünkü çözüm sürecinin ivme kazanması gerekiyordu. Şunlar yapılır ise sonunda çözüm süreci nihai aşamaya gelir. 6 Ekim'de Kobani olayları sebebiyle halkı isyana teşvik etti. Bu güven kaybı bizim açımızdan. Suriye'ye tezkereye hayır oyu verdi. Sonra da Kobani'deki her türlü gayretimize rağmen bizi suçladı. 7 Haziran'dan sonra cumhurbaşkanı görevi bana verdi. 40 gün HDP'li bütün yetkililer AK Parti'ye saldırdı. Ondan sonra yine ayaklanma çağrıları yaptılar. 15 Temmuz'da ben görüşürken yine siyasi bir riskti benim açımdan biz daha görüşürken Kandil'den açıklama geldi silahlanma çağrısı yapan açıklama. Orada da kendilerine söyledik koalisyon kurmayabiliriz ama terörle işbirliği yapan tavrınızı değiştirmeniz lazım. Hemen arkasından 15 Temmuz'dan 20 Temmuz'a kadar onlarca açıklama. Türkiye'de iç savaş şartları var... Burada da Kılıçdaroğlu'na da söyledim. Dördümüz bir araya gelip oturup konuşmayı arzu ederdim. Bütün bu sürece rağmen bu niyetteydim. Ama TBMM'de grubu bulunan bir partinin eş başkanı devlet katletmiştir diyor. Dün yine Sıhhiye'ye tebessümle şakalaşarak gidiyorlar orada oy istiyor. Ağzımdan bir kere terörün durması için AK Parti'ye oy verin diye bir şey duydunuz mu? Sayın Kılıçdaroğlu ile görüştük ama toplantı içindeki alakasız şeyleri dışarıda gündem oluşturabilmek için kullanmasını da yadırgadım. Daha önce Meclis'te terör gündemli olarak toplanıldı. Ama orada devletin suçlandığı oturumlar haline dönüşüyor. Hepimiz aynı gemideyiz.

Suriye politikası?

Suriye rejimi bu saldırılara devam ederken bir tavır değiştiremeyiz. Revizyondan kasıt buysa. Rusya'nın tavrını meşru görmeyiz. İran'la da Rusya'yla da siyasal çözüm için konuşuruz. Suriye'de İran generali var, Rus uçağı var. Esad ülkenin yüzde 14'ünü kontrol edebiliyor. Kendi halkıyla savaşan bir rejimden bahsediyoruz.

Şimdi Rusya İdlip ve Halep'e dönük yapıyor operasyonlarını arkasından da rejim gelir korkusuyla bize tekrar mülteci dalgası gelebilir.

"PYD'nin meşruiyet kazanması kabul edilemez"

DEAŞ'ın çıkışı PYD ve rejime yaradı, Rusya eskiden beri PYD'ye destek veriyor. PYD'nin meşruiyet kazanması kabul edilemez. PYD kendisine tanınan krediyi kötü kullandı. PYD-PKK irtibatı çok iyi biliniyor.

Yeni Şafak

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat