Cumhurbaşkanına itaat farz mı?


Cumhurbaşkanına itaat farz mı?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 04 Ağustos 2016 Perşembe 18:50


Ali Rıza Demircan'ın Facebook sayfasında yaptığı "Cumhurbaşkanımıza itaat farz mı" paylaşımını yorumsuz olarak naklediyoruz.

Küre Medya / Haber Merkezi
Ali Rıza Demircan'ın Facebook sayfasında yaptığı "Cumhurbaşkanımıza itaat farz mı" paylaşımını yorumsuz olarak naklediyoruz.

Ali Rıza Demircan, bir televizyon kanalında hoca olarak konuşma yapan bir şahsın, "Cumhurbaşkanımıza itaat farzdır, bunun delili de Nisa Suresi 59. ayettir" demesi üzerine facebook sayfasından konu üzerine bir açıklama yaptı.


Ali Rıza Demircan'ın yaptığı açıklama şöyle:

CUMHURBAŞKANIMIZA İTAAT FARZ MIDIR?

1) Ülkemizin en ünlü haber kanalında hoca(!) olarak defalarca ve saatlerce konuşturulan maruf bir kişi, konuşturulduğu bir demokrasi programında, bir dönemler muhalifi olduğu “Cumhurbaşkanımıza itaatin farz olduğunu” söyledi. (Farz, yapılması dinen gerekli, yapılmaması günahkâr kılıcı görevdir) Kur’an’ımızın Nisa sûresinin "Allah'a ve Resûlü'ne itâat yanı sıra sizden olan yöneticilere de itâat edin" anlamını içeren 59. ayetini de delil gösterdi. İslâmî bilgi ve bilinç yoksunu toplumumuzda ise bir itiraz da görülmedi.


2) Önce tam bir açıklıkla ifade edeyim. Cumhurbaşkanımız R.T. Erdoğan beyefendiyi mümin kardeşim bilir, severim. Seçilmesi için çalıştım. Bu gün de biricik tercihimdir. Onu, ülkem ve İslâm dünyası için gerekli bulurum. Ancak onu yanılmaz mükemmellikte görmem. Hatalar yapmış olduğu ve olabileceğini kabul ederim. (Taksime Kışla ve OPERA Binası yapımı gibi ) Bazı görüşlerini de eleştiririm; çünkü ben onun -etrafını saran ve beklentileri gerçekleşmeyince dağılacak veya tehlike anında kaçışacak olan çoğunluk gibi meddahı değilim, kendisinden hiçbir kişisel beklentisi olmamış olan kırk yıllık dostu ve duacısıyım.

3) Muhterem Cumhurbaşkanımız, yürürlükteki anayasanın 24. maddesiyle İslâm’ın toplumsal hayatımıza müdahalesini yasakladığı halkı Müslüman, yönetimi laik olan devletimizin Cumhurbaşkanıdır. Örneğin ekonomisi “borca dayalı para basımı ve faiz üzerine kurulu” milyarlarca dolar faizle sömürülen bir ülkenin Cumhurbaşkanıdır. Örnekler çoğaltılabilir.

4) Anayasal yetkilerini kullanırken bir vatandaş olarak ona itaat ederiz. Etmeliyiz de. Çağrıları ve uygulamalarına muhalefet suç da oluşturabilir. Ama “itaatimiz farzdır” diyemeyiz; çünkü bazı durumlarda itaat değil, aykırılık farz olabilir. Belirleyici olan şahıslar değildir, sistemdir ve de çağrıların içeriğidir. Ayrıntılara inmeksizin özetleyelim: Nisa 59’un anlamı tahrif edilmiştir. Bu yaklaşımın dinî bir temeli yoktur. Üstelik dinimize de zarar verici niteliktedir. Dinimizi siyasete alet etmek olarak görülmesi de doğaldır.

5) “İtaat Fazdır Diyemeyiz,” ama bazı özel durumlarda kişisel olarak itaati İslâmî bir bilinçle farz görev olarak algılayabilir miyiz? Doğrusunu Allah bilir bu mümkündür. Mesela darbe girişimi sırasında İslâmî şahsiyetine güven duyulan Cumhurbaşkanımızın “ Meydanlara inin” feryadını, zulme karşı ayaklanmak çağrısı olarak farz bir görev şeklinde algılamakta hiçbir dinî bir sakınca olmasa gerektir; çünkü görülüp izlenen zulme ve de zalimlere karşı ayaklanmak dinimizde zaten farz bir görevdir. Bunun içindir ki Cumhurbaşkanımızın çağrısına icabet ederek can veren insanımıza “Demokrasi Şehidi” değil; ama Şehit diyebiliyoruz.

Yukarı DönEtiketler:

Yorum yapyorum

Yorumlar

Muradi
15.08.2016 02:18
Demokratik Düzen!
Hakim olan düzen demokrasi ise bu düzende izlenen politikaları İslami kavramlarla açıklama zorunluluğu zulümdür. Bu düzende yöneticiye itaatin farzlığı falan söz konusu olamaz. Çünkü sistem İslami ölçüleri reddetmiştir. Demokrasi için darbeye direnilmişse burada da şehit kavramını kullanmak hem bir istismar hem de zulümdür. Ancak İslami değerlere bağlı kalarak ve demokrasiyi de esas almadan direnerek ölenler varsa onlar için şehitlik kavramı kullanılabilir. Ayrıca her vatan, millet, devlet için öleni şehit olarak anma zorunluluğu hissetmek de doğru değildir. Şehadet aslında ölenlerden çok yaşayan Müslümanları ilgilendiren bir durumdur.
Demircan hocanın bu konularda net olamadığını söylemek gerekir.
Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat