Çorum'da Halep katliamı protesto edildi


Çorum'da Halep katliamı protesto edildi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 10 Aralık 2016 Cumartesi 16:21


Çorum İHH, Çorum Memur-Sen Halep İçin Basın Açıklaması yaptı. Çorum Ulu Camide Çorum İHH ve Çorum Memur-Sen’in çağrısıyla Cuma Namazını Müteakip Halep mazlumları için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Çorum Ulu Camide Çorum İHH ve Çorum Memur-Sen’in çağrısıyla Cuma Namazını Müteakip Halep mazlumları için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Gıyabi Cenaze Namazının ardından Ulu Camiden Hürriyet Meydanına kadar Çorum Genç İHH ve Çorum Genç Akıncılar üyeleri Halep duyarlılığını dile getiren sloganlarla bir yürüyüş yaptılar. 
Çorum Hürriyet Meydanındaki Halep basın açıklaması Hafız Yusuf Demirel’in Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. 

Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı’nın ve Çorum Memur-Sen Başkanı Ahmet Saatçi’nin birer konuşma yaptığı Program, Hafız Yusuf Demirel’in tüm dünya mazlumları ve Halepli kardeşlerimiz için yaptırdığı dua ile sona erdi.

 

Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı’nın yaptığı basın açıklamasının metni:

Halep’teki katliama ve vahşete dikkat çekmek için bugün burada bir araya geldik. 
Suriye’de Rusya ve İran destekli Beşşar Esed güçleri tarafından kuşatma altında tutulan ve saldırıların yoğunlaştığı Halep kenti, ölümden çaresizliğe kaçan insanların dramına sahne oluyor.
Kuşatma nedeniyle aylardır en temel gıda maddelerine dahi ulaşamayan yüzbinlerce kişinin yaşadığı Halep’te, Esed güçleri ve işbirlikçilerinin son günlerde arttırdığı saldırılarda hastane, sağlık merkezi ve fırın gibi halkın can damarlarının hedef alınması bombalardan kurtulmayı başaran sivilleri çaresizliğe itiyor.

Kuşatma altındaki bu bölgelerde saldırılardan kurtulmak için sürekli yer değiştirmek zorunda kalan siviller, bombalardan kaçarken açlık ve hastalığın pençesine düşüyor. Hava saldırılarından kurtulmayı başaranlar, çoğunlukla ekmek, ilaç veya doktor bulamadıkları için yavaş yavaş ölüme sürükleniyor.

Esed güçleri ve işbirlikçilerinin bölgeye yaklaştıklarını hisseden Halepliler sahip oldukları ne varsa aceleyle toplayıp direnişçilerin kontrolündeki diğer bölgelere kaçıyor. Araç bulamayanlar ise havadan yağan ölüm bombalarından yürüyerek uzaklaşmaya çalışıyor. 

Son saldırılarda kentteki 4 hastanenin de vurulmasıyla artık hastaların tedavi görebileceği bir yer bulabilmeleri neredeyse imkânsız hâle geldi.

Değerli Müslümanlar

Sizlerle birlikte her zaman mazlumun ve haklının yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. 
Allah için Halep’ten yükselen çığlığa kulak verelim.

Önümüzdeki hafta İHH öncülüğünde Türkiye’nin dört bir yanından ve Çorum’dan Cilve gözü sınır kapısına “Halep'e Yol Açın” sloganıyla Halep’teki zulme dur demek için araçlarla kara konvoyu düzenliyoruz. 

14 Aralık Çarşamba günü İstanbul Kazlı çeşme meydanından Saat 11.00’da yapılacak basın açıklamasının ardından yola çıkması planlanan konvoya Türkiye’nin 81 ili ve yurt dışından da katılımlar olacak. Konvoy güzergâhı üzerindeki illerde Halep'teki saldırıları protesto için eylemler yapılacak. Konvoyda, içerisinde temel gıda malzemelerinin yer alacağı yardım TIR’ları olacak. Katılımcılar da yanlarında insani yardım malzemeleri getirecek. Konvoyun son durağı olan Cilve gözü sınır kapısında da bir basın açıklaması yapılacak. Açıklamada katliamların durdurulması ve insani yardım koridoru açılarak bu yardımların ulaştırılması çağrısı yapılacak. 

Çorum İHH olarak 15 Aralık Perşembe günü Çorum’dan sizlerin duasıyla İnsani Yardım Yardım Tırlarımızı Halep’e uğurlayarak Ankara’dan konvoya dâhil olacağız. Çorum’dan katılacaklar bizimle temasa geçerek evrak doldurup, katılım kartı alacaklardır. 

Sizlerden Çorumdan çıkaracağımız “Halep’e Yol Açın” kara konvoyumuza araçlarınızla katılarak destek vermenizi istiyoruz. 
Halep için hazırladığımız İnsani Yardım Tırlarımıza UN ve Kuru Gıda desteği vermenizi istiyoruz. Suriye’nin umudu olan sizler onların elini boşa çıkarmayın. İHH Olarak şu ana kadar Suriye’ye on bin tırdan fazla İnsani Yardım Ulaştırdık. 
Kendimiz harekete geçtiğimiz gibi çevremizi de harekete geçirmeliyiz. 
Uykuda olanları mutlaka uyandırmalıyız.

 

Çorum Memur-Sen Başkanı Ahmet Saatçi’nin yaptığı basın açıklaması metni:

Halep'i Açlıktan İnsanlığı Utançtan Kurtar!

Halep bizim tarihimiz. Halep bizim parçamız. Halep bizim yürek yangınımız. Bugün Srebrenitsa'nın kaderini Halep yaşıyor. Halep'te insanlık ölüyor. Batı yine üç maymunu oynuyor. Bugün insanları, insanlığın ve bütün insani değerlerin katledildiği kentlerden biri Halep! Terörü konvansiyonel silaha dönüştüren devletlerin, bütün dünyadan yalıtarak katliam yaptığı Halep’te can pazarı yaşanıyor. Ve maalesef insanlık bu katliamı kanıksamış durumda. Dünyanın birçok ülkesinde yaşayanlar bu katliamları kendi surları arkasından “bir film izliyormuş gibi” seyrediyor.

Değerli dostlar, Halep, insanlığın topyekûn öldüğü bir yerdir artık. Kim hangi bahanenin arkasına gizlenirse gizlensin hakikat budur. Bu yüzden Halep, aynı zamanda insanlığın imtihanıdır. Ama insanlık duyarsız, insanlık kayıtsız… En çok da ümmetin sessizliği canımızı acıtıyor. Surların arkasına sığınmış batılıların kahir ekseriyetinin duyarsızlığına Bosna’da, Çeçenistan’da, Afganistan’da, Irak’ta şahit olmuştuk. Fakat ümmet kendinden uzak zannettiği olayın bizatihi ortasında olduğunu nasıl anlamaz? İçindeki yangını nasıl hissetmez? Nasıl susma korosuna katılır? Ölen biziz. Ezilen biziz. Toza dönüştürülerek köle edilmek, yok edilmek istenen biziz. İslam ümmeti, adım adım izlenen ve kendisini yok etmeyi hedefleyen stratejiyi neden görmez? Neden? Yoksa bu köhne sistemin, bu çarpık düzenin kendisine dokunmayacağını mı zannediyor?

Her gün ölen yüzlerce insanın istatistiki bir veri olmanın ötesine geçemediği bu bozuk dünya düzeninde, herkes bilmeli ki birgün, insanlığın sığınacak yeri kalmayacak. Çünkü bu çarpık ve bozuk düzen, propaganda araçları marifetiyle, bir avuç kapitalistin, birkaç emperyalist devletin çıkarı için şiddeti meşrulaştıracak söylemler üreterek devamlılığını sağlamaktadır. Trump’un attığı twit, basında Halep’te her gün katledilen insanlardan daha fazla yer alıyorsa bu düzeni başka nasıl açıklayabiliriz ki? İnsani yardımın gidebilmesi için geçici ateşkesin bile Birleşmiş Milletler’de veto edildiği bir dünya daha ne söylenebilir ki? Ölen ve açlıktan kıvranan insanları küçük bir ayrıntıya indiren analistlere, stratejistlere bakınca insan başka ne düşünebilir ki? Bugün insanlık dramının merkezi Halep, aynı zamanda işte bu ve benzeri manzaralardan dolayı bir ahlak imtihanının da merkezidir. Evet… Halep bir ahlak meselesidir. Tıpkı Arakan, Filistin, Afganistan, Irak, Mısır gibi… Evet… Halep, geç kalınmış olsa da ahlak isyanının başlangıç noktasıdır.

Yukarıda ifade ettiğim gibi zalim düzenin devamı için terör bir aparat olarak kullanılmaktadır. Biz biliyoruz ki, terör, özellikle İslam dünyasında yıkımın yaşanması için, bizzat emperyalist devletler tarafından desteklenmektedir. Suriye’ye bakın. İlk günden beri terör örgütleri etkin bir silah olarak kullanılmakta… Ve bunu hepimiz biliyoruz. Ne çare ki, sözün kar etmediği bir zamanda yaşıyoruz. Çünkü düzen öyle kurulmuş. Düzen güçlünün diline göre hükmünü icra ediyor maalesef. Biz yine de düzenin bu yalanını yüzlerine çarpıyoruz. “Terörü üretenle, terörü temizleyeceğim diyen aynı ağız” diye haykırarak, Halep için ayağa kalktık. Biz biliyoruz ki, orada, o can pazarının yaşandığı mahşer yerinde, insanlık direniyor. İşgalci emperyalistler ne derse desin biz olaya bu şekilde bakıyoruz.

Rusya, İran ve Suriye rejiminin ortaklaşa gerçekleştirdikleri katliama karşı da uluslararası düzeyde “insanlık diplomasisi” başlattığımız buradan deklare ediyoruz. Çünkü dünyanın her yerinde vicdanlı insanlar olduğuna biliyoruz. Biz vicdanlara seslenerek, insanlığı harekete geçirebileceğimize inanıyoruz.

Merhamet ihtiyacı adalet yoksunluğuna dayanır. Biz daha köklü çözümler üretilmesi gerektiğini, adil bir dünyanın vicdanları harekete geçirdiğimiz zaman mümkün olduğunu inanıyoruz. Yani tüm dünya üzerindeki Rachelleri, Malcom X’leri, Gandileri harekete geçirerek Halep’e bir vicdan köprüsü oluşturmak zorundayız. İnşallah bunu başaracağız.

Bunun ilk adımı olarak da “Halep’i açlıktan, insanlığı utançtan kurtar.” temalı kampanyamızı başlattık. Halep büyük bir hapishaneye, bir açlık kampına, bir işkence kampına dönüşmüş durumda. Bir taraftan bombalar yağıyor, bir tarafta açlık insanları vuruyor. Bir an önce insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. 

Bizler, MEMUR-SEN, İHH, Kızılay, Cansuyu Derneği, Deniz Feneri olarak ilk aşamada Halep’e 81 tır un ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu faaliyetlerimiz süreç içinde düzenli bir şekilde devam edecek.
Program Çorum İHH – Çorum Memur-Sen Tarafından Organize Edilmiştir.

Kızılay, Cansuyu ve Deniz Feneri Derneği programa destek vermiştir.

 


Yukarı DönEtiketler:

Yorum yap yorum

Yorumlar

Kemal Songür
11.12.2016 23:04
selam ile
Bu çığlığa ses veren bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun, Çorum'a selam ve muhabbetlerimizle.
Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat