Colani: "Suriye'deki Direniş Bir Varoluş Mücadelesidir"


Colani: "Suriye'deki Direniş Bir Varoluş Mücadelesidir"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 19 Eylül 2016 Pazartesi 15:46


Suriye'de mücadele içinde olan direniş grubu Feth El Şam Cephesi lideri Ebu Muhammet Colani'ye göre Suriyeli Sünni halk, bölge ülkelerinin geleceğini belirleyecek bir ölüm kalım savaşı veriyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye’deki krizi çözmek için Rusya ve ABD’nin sunduğu ve Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın desteklediği görüşmeler sürerken Al Jazeera,  eski adı Nusra Cephesi olan Feth El Şam Cephesi lideri Abu Muhammet Colani ile, Suriye’deki gizli karargâhında özel bir röportaj yaptı.

Colani, Suriye’de verdikleri savaşın köy ve kentleri koruma amaçlı değil, bir varoluş mücadelesi olduğunu söyledi:

"Bugün Suriyeli Sünniler bir ölüm-kalım mücadelesi içinde. Allah korusun, Suriye’de İran ve onun Şii projesi başarılı olursa, bu, bölgedeki diğer Sünnilerin de geleceğini etkileyecek."

"Amerika Suriye’yi İran’a bırakacak"

"Suriyeli silahlı muhaliflerin güçlerini birleştirmesi kadar, siyasi ve askeri iradenin güç birliği yapması da bu ölüm kalım savaşında büyük önem taşıyor" diyen Colani, bölgedeki gelişmelerden ders çıkartılması gerektiğini söyledi:

“Bugün Yemen’de hiç beklemediğimiz bir mezhep çatışması var. Yirmi yıl evvel Irak’ı İran’a teslim eden Amerika, bugün aynı şeyi Suriye için de planlıyor. Dolayısıyla Suriye’de Sünni halkın haklarını savunacak güçlü bir oluşum için, küçük farklılıklarımızı bir kenara bırakıp, büyük müştereklerde birleşmemiz gerek. Çünkü bu artık bir var oluş mücadelesi ve toplayabildiğimiz kadar güç toplamalıyız.”

"Kuşat, boşalt, Esed’e ver"

Eski Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi’nin adeta Humus kentini direnişçilerden boşaltıp, kentin Esed’e teslim edilmesi için çalıştığını iddia eden Colani, BM’nin, aynı misyonu Deraya’dan sonra şimdi de Halep için yürütmekte olduğunu belirtti.

Colani, Rusya-ABD anlaşması ile De Mistura ve Suriye rejim güçlerinin söylem ve eylemlerinde paralellik olduğunu savunarak şunları söyledi:

“Rusya ve Şii milisler destekli rejim güçlerinin Kastillo yolunu ele geçirecekleri belli olunca, geçtiğimiz Şubat ayında BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, Cenevre’de yeni tur görüşmelerin başlayacağını duyurmuştu. Halep kuşatılınca muhalifler anlaşma şartlarını kabul eder diye bekliyorlardı. Ancak biz Ramusa yolundan kuşatmayı dört gün içinde deldik. Bunun üzerine görüşmeler ertelendi. Çünkü rejim yanlısı güçlerin üstünlüğü söz konusu değildi artık. Şimdi Halep yeniden kuşatılınca görüşmeler tekrar başladı. Rusya ve Amerika’nın başını çektiği ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın da desteklediği yeni anlaşma tamamen güvenlikçi bir anlayışla hazırlanmış ve Esed yönetimi ile işbirliği niteliğindedir. Rejime karşı savaşan silahlı muhalifleri tasfiye etmeyi amaçlıyor.” 

"Rusya karadan, ABD havadan"

Birleşmiş Milletler’i, Esed ve ona destek olan Şii milis güçlerin ilerleyişine seyirci kalmakla suçlayan Colani, Halep'in tamamen kuşatılarak, direnişçilerin teslim noktasına getirilmek istendiğini savundu:

“İki taraf arasında varılan anlaşmaya göre Rusya, rejimden geri kalanlar ve Şii milis güçler karadan ilerlerken Amerika da başta biz Feth El Şam Cephesi gibi sahada etkili muhalif güçleri vuruyor. Amerika bunu yapmakla, Suriyelilerin gözünde, Rusya ve rejimle aynı tarafta yer aldı. Bu onları Suriye halkıyla karşı karşıya getirir.”

Feth El Şam ABD için hedef

El Kaide ile olan bağlantısını kopardığnı duyuran ve adını Feth El Şam Cephesi olarak değiştirmesinin ardından, ABD'nin bu örgüte bakışında bir değişiklik olmadı. Hatta Kurban Bayramı’nda varılan ateşkes anlaşmasının kapsamı dışında bırakıldılar.

Colani, kendilerine yönelik terör suçlamalarının bahane olduğunu savundu:

“Suriyeli diğer direniş gruplarının bize karşı savaşmama kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu devrime ve kutsal cihadımıza bağlılıklarından doğan doğal bir sonuç. Amerika bizi hedef alıyor çünkü güçlü silahlı bir muhalif grup olarak Suriye halkının teslimiyetini ön gören siyasi planı bozuyoruz. Bu planı bozacak her grubu da hedef alacaklar.”

Sahip oldukları askeri gücün, Esed güçlerininkinden çok daha üstün olduğunu ileri süren Colani, Halep kuşatmasını sonlandırıp, diğer cephelerde ilerleyecek yeterlilikte olduklarını söyledi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat