Çocuklarınıza yedirirken bir daha düşünün


Çocuklarınıza yedirirken bir daha düşünün

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 21 Mayıs 2015 Perşembe 15:20


Uzmanlar, çocuklar için önemli tehlikeler gösteren yiyecekler hakkında yaptıkları açıklamalarda özellikle bazılarına dikkat çekiyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Bir çoğumuz, gerek çocuklarımızın gerek kendimizin vazgeçemediği yiyeceklerin alışkınlığını taşıyoruz. Yetişkinlere nazaran çocukları sağlık açısından olumsuz etkileyen bu tür yiyecekleri geleceğimiz olan neslimizi yedirirken bir kez daha düşünmemiz, hatta hiç yedirmemiz gerekiyor.

ÇOCUKLARI SAĞLIK AÇISINDAN OLUMSUZ ETKİLİYEN YİYECEKLERBOYALI ŞEKER: İçinde boya yapıcı kimyasalları barındıran şekerler diş çürümesi başta olmak üzere, obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine neden oluyor. 

 

PATLAMIŞ MISIR: Araştırmalar yüksek kalori içeren patlamış mısırın yüksek oranda doymuş yağ içerdiğini gösteriyor. 

 

FISTIK: Görülme oranı yüzde bir olan ve ölümle sonuçlanan fıstık alerjisi nedeniyle çocuklara fıstık verilmesi sakınca yaratıyor. 

 

HAMBURGER: En zararlı yağ türü olan trans yağlar kullanıldığı için hamburger, çocuklarda obeziteye zemin hazırlıyor ve kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalık riskini ciddi oranda arttırıyor. 

 

PASTA: Fazla tüketilmesi obeziteye giden yolda önemli etki yapan pastaların içinde çok miktarda bulunan şeker, yağ, un gibi maddeler aynı zamanda mide hastalıklarına da neden oluyor.

 

TON BALIĞI: Dünyanın en çok tüketilen balıklarından olmasına rağmen, ton balığının çok fazla tüketilmesi sinir sisteminde harabiyete ve kalp hastalıkları riskinde artışa yol açıyor. 

 

SOSİS: Amerikan Pediatri Akademisi, 10 yaşından küçük çocuklardaki boğulma olaylarının yüzde 17'sinin sosisten kaynaklandığını, sosisli sandviçin uyarıyla satılması gerektiğini söylüyor. 

 

CİPS: Uzmanlar cipsin, kanserden obeziteye, diyabetten Alzheimere kadar birçok hastalığa neden olduğunu söylüyor. 

 

ASİTLİ İÇECEK: Asitli içecekler mide ve bağırsak hastalıklarına neden oluyor. Çocuklar, asitli içeceklerin olası yan etkileri ve zararlarından en üst düzeyde etkilenen yaş grubudur. Asitli içeceklerin içerdiği aşırı kalori miktarı nedeniyle sadece kilo alma ve obeziteye neden olma gibi etkilerini değil, aynı zamanda mideye, dişlere ve tüm bedene olan olası zararlarıda bulunmaktadır.

 

SALAM: İçinde sodyum nitrit bulunan salam ve sosisin tüketilmesi kansere neden oluyor. 

 

ÇİKOLATA: Yüksek orandaki kakao, şeker ve katkı maddeleri içeren çikolata kandaki kolesterol miktarını yükseltiyor. Tüketilen miktara dikkat etmek gerekiyor. 

Daha onlarca çeşidi bulunan sağlığa zararlı yiyeceklerden belli başlıları olarak saydıklarımız vardır. Daha geniş bilgi alınması için konunun uzmanlarına müracat edilebilir.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat