Çocuklara mahremiyet eğitimini vermek neden önemli?


Çocuklara mahremiyet eğitimini vermek neden önemli?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 02 Aralık 2014 Salı 22:30


Ahlaksız bir dünyada mahremiyetimizi önce çocuklarımızla korumalıyız

Küre Medya / Haber Merkezi
Modern dünyanın en büyük problemlerinden biri kuşkusuz ahlaki sorunların hızla artarak yaygınlaşması. Devletin polis gücü ile engellemeye çalıştığı bu problemler ahlak ve adalet algısı zarar görmüş bir toplumda ne yazıkki yeterince işe yaramıyor. Ailenin din eğitimi konusundaki eksikleri, çocukların karakter gelişimine yeterince önem vermeyen eğitim anlayışımız çocuk istismarını korkunç noktalara ulaştırmış durumda.

Çocuk istismarı "küçük bir sorun" mu?

İstatistiklere göre Türkiye'deki çocuk istismarı hızla yaygınlaşan bir suça dönüşmüş durumda. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükran Şıpka bu duruma dikkat çekerek sadece 2012 yılında yalkaşık 90 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını ifade etti.

Öldürülen, yakılan, kaçırılan, tecavüze uğrayan çocuklar

Muhafazakar tutumunu korumasıyla bilinen Anadolu kentlerinde de yaygınlaşan çocuk istismarı artık toplumun korkarak baktığı bir konuya dönüşmüş durumda. Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın "mahremiyet algısının çocuklara öğretilmemesinin" doğal bir sonucu olduğunu vurguladığı bu ahlaki çöküntü artık hepimizi tehdit eder bir düzeye ulaştığı ifade ediliyor.

Metropoller, mahalle kültürü yok olan kentler ve Gayya kuyusu Televizyonlar!

Konuyla ilgili yapılan araştırmaların hemen hepsinin ortak noktası ise bu sorunun temel sebebinin modern dünyanın çarpık toplum algısının bir sonucu olduğu gerçeği. Mahalle kültürünü ve dayanışma algısını yitirerek apartmanlara hapsedilmiş kentler cinsel istismar suçlarını çocuklara karşı işleyecek derecede ahlaki yozlaşmalara kapı aralayabiliyor. Üstelik bu durumu besleyen, mahremiyeti
önemsizleştiren ve ahlak algısını öldüren TV yayınları da eklenince önceleri münferit yaşanan olaylar kitleselleşme gibi bir tehlikeye dönüşebiliyor.

Çözüm İslam'a uygun bir mahremiyet eğitiminde

Çocuk istismarına karşı en etkili savunma yöntemi ise kız veya erkek tüm çocuklarımıza nasihetlerin ötesinde örnek olmak ve kendini koruma yöntemlerini öğretebilmekten geçiyor. Sadece sözlü uyarılarla yetinmeyen, bedenlerine yönelecek her türlü tehlikeye karşı çocuğu uyanık kılacak mahremiyet eğitimi ise "temel davranış refleksi"ni kazandırmakla oluşuyor.

Mahremiyet eğitimi 4-7 yaş arasında mutlaka verilmeli

Genelde küçük yaşlarda çocuklara bu konuda eğitim verilmesinin hatalı olduğu düşünülsede temel davranış refleksi ve "haya duygusu" en kolay 4-7 yaş aralığında kazanılabiliyor. Bu nedenle eğitime bu yaşlarda başlanmalı ve çeşitli konularda sınırlar sürekli hatırlatılmalı.

"İzin vermeden bedenime dokunamazsın" ve "dokunulması yasak olan yerlerim" refleksi

Mahremiyet eğitiminin en temel iki hususu ise bedeni sahiplenme refleksinin geliştirilmesinde yatıyor. Ebeveynin çocuklarını öperken "seni öpebilir miyim" diye izin istemeleri bile bu refleksin kolayca yerleşmesini sağlayabiliyor. Özellikle dört yaşından itibaren ise çocukların bedenlerinin belli bölgelerine dokunulmasından rahatsızlık duyması öğretilmelidir. Prof. Dr. Nevzat Tarhan "izin vermeden kimse dokunmamalı" algısı ile bu refleksin kazanılabileceğini fade ediyor. Buna göre çocuklar 1 yaşından sonra kimseyle birlikte yatmamalı, çocuklar çıplaklığa teşvik edilmemeli, mahrem bölgelerin saklanması konusunda tavizsiz davranılmalıdır.

Müslüman aile yaşantısı çocuk için en büyük örnek

Günlük yaşantısında İslami esaslara uygun davranan, çocuğundan beklediği mahremiyet özenine kendisi dikkat eden ebeveyn ise çocukları için çok önemli bir rol modele dönüşeceği de biliniyor. Çıplaklık, tesettüre riayet, çocuğun karakter kazanmasını sağlamak ve doğru ahlak algısına sahip olmak gibi birçok nokta çocuklar için mükemmel bir örneklik oluşturabiliyor.

KÜRE MEDYA / ÖZEL HABER 
(Haber metni aktif link verilmeden kopyalanamaz)

Yukarı Dön

İlgili Videolar


Etiketler:

Yorum yap yorum

Yorumlar

Moustafa Yelka
03.12.2014 11:19

Video crome ile açılmıyor
Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat