Çin'den Uygur Mücahitlerine yönelik operasyon


Çin'den Uygur Mücahitlerine yönelik operasyon

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 29 Eylül 2015 Salı 00:18


Doğu Türkistan’ın Aksu vilayetine bağlı Bay İlçesinde bulunan bir Kömür işletmesi’nde 18 Eylul 2015’de Müslüman Uygur Mücahitler ile Çin işgal güçleri arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmiş ve bu çatışmalarda en az 30 kişi ölmüştü.

Küre Medya / Haber Merkezi
Doğu Türkistan’ın Aksu vilayetine bağlı Bay İlçesinde bulunan bir Kömür işletmesi’nde 18 Eylul 2015’de Müslüman Uygur Fedai’ler ile Çin işgal güçleri arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmiş ve bu çatışmalarda en az 30 kişi ölmüş ve onlarca kişide yaralanmıştı.

Çatışma bölgesinden alınan bilgilere göre, Çinli şirketin işlettiği Kömür işletmesindeki kapsül ve patlayıcıları almak için operasyon yapan Uygur Mücahitlerinin şimdiye kadar hiç biri ele geçirilemedi. Mücahitlere karşı Tanrı dağlarının güney yamaçlarında yer alan bu bölgede çok sayıda Çin işgal askerleri, merkezi Çin’den sevk edilen özel birlikler ile polislerin katıldığı büyük ve geniş çaplı bir operasyon başlatıldığı bildiriliyor.  Operasyonlar kapsamında bölgede yaşayan Uygur Türklerine ait bütün evlerin tek tek arandığı ve  yüzlerce   Müslüman Uygur’un  çeşitli suçlamalarla tutuklandıkları  belirtiliyor.

HAVADAN VE KARADAN OPERASYON YAPILIYOR 

Tanrı dağları eteklerine saklandıklarından şüphelendikleri Mücahitlerin yakalanması için Çin işgal güçlerinin havadan helikopter, karadan ise süvari birliğine ait atlı askerleri kullandıkları belirtildi. Ayrıca, Çinli işgal güçlerinin bölgede yaşayan Uygur Türklerinden onlarca kişiyi kılavuz ve rehber olmaya zorladıkları ve yanlarında alıkoydukları belirtiliyor.

Bölge’ye sevk edilen İşgal Ordusu birliklerinin Tirekbazar(Kavakpazarı) kenti merkez İlköğretim Okuluna zorla el koyarak Karargah yaptıkları,Okul meydanının ise, helikopter pisti ile ambulans ve acil müdahale araçlarına park yeri  olarak tahsis edildiği bildirildi.

Operasyona kılavuz ve rehberlik  olmaları için görevlendirilen Mahalli halktan gençlere yakalanacak Mücahitlerin çok iyi eğitim almış ve organizeli teröristler olduğu ve üzerlerinde özel üniformalar olabileceği hakkında uyarıldıkları de gelen bilgiler arasında.

UYGURLARIN ATLARINA EL KOYDULAR 

Çin işgal güçleri Operasyon Komutanlığı’nın ise, yayınladıkları bir emirname ile  Tirekebazar,Bulung(Köşe) ve Karabağ kentlerinde yaşayan Uygur Türklerine ait Atlara operasyonlarda kullanılmak üzere el koydukları de açıklandı.

     Özgür Asya radyosu Çince sitesinde bildirildiğine göre, Tirekbazar  Kömür İşletmelerine operasyon düzenleyen Mücahitlerden 9 kişi hakkında yakalama emri çıkarıldığını, bu 9 kişinin bu saldırıyı gerçekleştiren Mücahitlerin tamamı mı yoksa,  bir kısmı mı olduğu hakkında her hangi bir açıklama yapılmadığı bilgisi yer alıyor. 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat