Çin, Gulca’da Kur’an Kursunu Bastı ve 300 Kişi’yi Tutukladı


Çin, Gulca’da Kur’an Kursunu Bastı ve 300 Kişi’yi Tutukladı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 25 Ocak 2017 Çarşamba 19:17


ÇKP Genel Sekreteri Çin Çinggu’nun Doğu Türkistan’daki faşist uygulamalarına bir yenisini Gulca’da gizli bir Kur’an kursuna baskın düzenleyerek 300 kişiyi tutukladığı ekledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Pekin’in geçtiğimiz Ağustos ayında Doğu Türkistan’a atadığı, Tibet’teki diktatörlüğü esnasında sergilediği Nazi usulü uygulamaları ile tanınan Hiyayist Çinli Faşist Çin işgal yönetiminin başı ÇKP Genel Sekreteri Çin Çinggu’nun Doğu Türkistan’daki acımasız ve vahşet derecesindeki Çin faşizmi içerikli uygulamalarına bir yenisini daha eklediği, Gulca’da bir gizli Kur’an kursuna baskın düzenleyerek 300 kişiyi tutukladığı açıklandı.

Özgür Asya Radyosu’nun kendilerine ulaşan bir mektuba dayanarak verdiği habere göre tutuklama olayının şöyle gerçekleştiği bildirildi: “Çin İşgal yönetimi Gulca’da 300 kadar kişiyi tutuklayarak hapsetti. Uygurlar kutsal İslam akidelerini korumak ve devam ettirmek için ağır bedeller ödemektedir. 15 Aralık 2016 günü Gulca şehir merkezindeki Aydıng Mescidi’nin imamının evi, Çin işgal güçlerince aramaya tabi tutulmuştur. Arama esnasında evin mutfağında bulunan kap kaçağın fazlalığı, İşgalcilerin dikkatini çekmiş ve evi daha ayrıntılı olarak kontrol ve aramaya tabi tutmuştur. Bu aramalar sırasında evin altının kazılarak bodrum kat haline getirildiği ve bu mekânın medrese olarak kullanıldığını tespit etmiştir. Arama sırasında 10 kadar Kur’an-ı Kerim hıfzına çalışan çocuk, evin sahibi imam ile birlikte tutuklanarak götürülmüştür. İmam ve çocukların Çin usulü işkenceli sorgularında, çocukların aileleri ve Kur’an Kursu’na yardım eden veya bu kursun varlığından bilgisi olan ve bu Medrese ile her hangi bir şekilde ilintili olduğundan şüphelenilen toplam 300 kişi tutuklanmıştır. Çin işgal güçleri o tarihten beri İli Vilayeti genelinde bütün evlerini genel bir kontrol ve aramaya tabi tutmakta ve bu tip operasyonları hala sürdürülmektedir.”

Gulca Emniyet Yetkilileri Olayı Doğruladı Ancak Ayrıntı Vermeyi Reddetti

Özgür Asya Radyosu muhabirleri kendilerine ulaşan mektuptaki tutuklama olaylarını teyit etmek için İli Kazak Özerk İli Emniyet Müdürlüğü’ne telefonla ulaşarak bilgi almaya çalıştıklarını, Polislerin olay hakkında bilgi vermeyi reddettiklerini ancak, tutuklama olayını de inkâr edemediklerini açıkladı.

Gulca Merkez Emniyet Müdürü Abdürrahim soruları cevaplamayı kabaca reddetti ancak, Aydıng Mescidi imamının evini aradıklarını ve toplu tutuklama yaptıklarını inkâr edemedi.
Çin işgal makamları bu ve benzer olaylara ait bilgilere sıkı sansür uygulamakta ve bilgilerin dışarıya sızmasını sert cezai tedbirlerle önlemeye yönelik tedbirler almaktadır. Ancak, buna rağmen, geç de olsa İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı, zulüm ve acımasız ve vahşet derecesinde uygulamalarının dışarıya sızmasının önüne geçilmesinde ve gizlenmesinde başarısız oldukları böylece görülmüş oluyor.

Müslüman Uygurlar Kutsal İslam İnançları İçin Bedel Ödemeye Her Zaman Hazır

Radyo’ya gönderilen mektupta şu ifadeler de yer alıyor: “Çin yönetimi her türlü tedbirler, çareler uygulamakta ve kanlı operasyonlar düzenleyerek Uygurları dini inancından ayırmaya ve vazgeçirmeye çalışmaktadır. Ancak Müslüman Uygur Türkleri mukaddes İslam dininin kendi kimliklerini koruma ve devam ettirmelerindeki kesin rolü ve yerinin önemini çok iyi şekilde bilmektedir. Kurtuluş ve hürriyetlerinin elde edilme mücadelesinde kutsal İslam dininin en büyük dayanak ve manevi güç olduğunun bilincindedir. Buna inanan bir kısım seçkin Müslüman Uygur genç aydınları ve din âlimleri, geleceklerinin teminatı olan çocuklarını yer altında kurdukları medreselerde, her türlü bedeli göze alarak dini eğitim vermeyi sürdürmektedir. Müslüman Uygur Türkleri bunun bedelini çok ağır ödemektedirler ancak bu mücadeleden vazgeçmek niyetinde de asla değiller. Müslüman Uygurlar Kutsal İslam dini ve inançları için her türlü bedel ödemeyi ve zorluklara göğüs germeyi her zaman derin bir inançla sürdürecektir.”

İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’da Son Yıllardaki Kur’an Kursu Baskınları
  1. 15 Aralık 2014 – Urumçu Saybağ olayı: Bulaksu Polis Merkezi’nde görevli bir Polis memurunun anlatması ile olay su yüzüne çıkmıştır. Bulaksu mahallesindeki bir yeraltı medresesinin tespit edilmesi ile bu bölgeye yönelik genel bir arama ve tutuklama operasyonu gerçekleştirilmişti. Çin işgal güçlerinin bu operasyonda 20 Kur’an kursu öğrencisi ile ahaliden 50 kişi olmak üzere toplam 70 kişiyi tutuklamıştır. Bu operasyonlar esnasında bu bölgenin en nüfuzlu ve kalabalık ailelerinden İslam İsmail’in tutuklanması esnasında çatışmaların da meydana geldiği bildirilmiştir.
  2. Eylül 2012 – Hoten Vilayeti Loskuy–Bostan kenti 2. Mahalle Kur’an Kursunun Basılması: Evinin altına kazdığı bodrumu Medrese haline getiren din âlimi Abdulhekim Sabit, Çin işgal güçlerince vurularak şehit edilmiş ve sayıları tespit edilemeyen medrese talebeleri de tutuklanarak götürülmüştür.


Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat