Çin de sahnedeki yerini almaya başladı


Çin de sahnedeki yerini almaya başladı

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 21 Kasım 2015 Cumartesi 22:17


Suriye’deki Rus saldırılarının Çin ordusu tarafından destekleneceği yönündeki iddialar son günlerde artış gösterdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye’deki Rus saldırılarının Çin ordusu tarafından destekleneceği yönündeki iddialar son günlerde artış gösterdi. İngiliz, Rus Ve Ortadoğu kaynaklı haber sitelerine göre, Çin savaş gemileri Akdeniz’de girmeye başladı. Çinli askerler ise uzun zamandır ‘danışman’ sıfatıyla Suriye bölgesinde bulunuyor.


Suriye’de İran, Hizbullah ve Rusya’dan sonra Çin’in de Esed rejiminin yanında savaşa gireceği yönündeki iddialar kuvvet kazanmaya başladı. İç savaşta katliamlar yapan Beşşar Esed yönetimine karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını dört kez veto ederek adeta kalkan olan Rusya ve Çin’in Suriye’de ortak hareket edeceği aşikar…

ÇİN ASKERİ GÜÇLERİ SURİYE YOLUNDA 

Bölgeden gelen haberlere göre Çin askeri güçleri Suriye yolunda. Rusya, 30 Eylül’den bu yana bombaladığı ve IŞİD hedefleri adı altında Halep, İdlip, Rakka, Hama ve son olarak da Bayırbucak bölgesi Türkmen Dağı yöresinde sivil kıyımına devam ediyor. Çin’in de denkleme dahil olma ihtimali,Esed’in kalmak için her yolu denediği ve öte yandan sivillerin yine zulüm görmeye devam edeceği anlamına geliyor.

Suriyeli bir askeri yetkilinin kaynağı olduğu haberlere göre, son bir haftada Ortadoğu’dan gelen raporlara göre, Çin’in önümüzdeki haftalarda IŞİD’le mücadeleye katılmayı planladığını yazdı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Suriye kriziyle ilgili New York’taki BM Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, “Dünya eli kolu bağlı duramaz. Ancak keyfi olarak da müdahale edilmemeli” demişti. Wang ayrıca, “radikal” ideolojilerle mücadelede milletlerin birlikte duruş sergilemesi gerektiğini ifade etmişti.

Çinli bakan Wang, geçen hafta Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmüş, bir açıklama yapan Lavrov, “iki ülkenin birçok yerel ve uluslararası meselelerde benzer pozisyonları paylaştığını” kaydetmişti.

ÇİNLİ ASKERİ DANIŞMANLAR BÖLGEDE 

BM konferanslarındaki askeri kaynaklara dayandırılan raporlarda, Çin savaş gemilerinin Süveyş Kanalı rotasıyla Suriye yönünde harekete geçtiği belirtiliyor. Yine, Çin’in J-15 jetlerinin Suriye’nin kuzeyine yapması muhtemel hava saldırılarında daha kısa mesafe olmasından dolayı uçak gemilerinden kaldırılabileceği de iddialar arasında.

Rus medyası, Rusya Federasyonu Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi Igor Morozov’un, Çin uçak gemisi “Lianoning” ile bir güdümlü roket kruvazörünün doğru yola çıktığını, Çinli askeri danışmanların ise “çoktan” bölgede olduğunu söylediğini aktardı. Morozov, “Şu bir gerçek ki, Çin Suriye’de bizim askeri operasyonlarımıza katıldı. Çin kruvazörü de Akdeniz’den giriş yaptı, savaş gemisi de onu takip ediyor” ifadelerini kullandı. Söz konusu iddilar henüz Pekin yönetimi tarafından doğrulanmadı. Suriye’deki savaş, Çin’in bu ülkedeki varlıklarını da tehlikeye sokmuş, Çin Ulusal Petrol kuruluşu, Suriye’yi terk etmek zorunda kalmıştı. Diğer taraftan Irak’ta da petrol sahaları bulunan Çin’in bu alanların IŞİD’in eline geçmesi halinde ağır bir darbe yeme ihtimali bulunuyor. Çin’in bölgede herhangi bir askeri müdahalesi, ABD’yi karşıya alması anlamına gelebilir.

ÇİN RUSYA'DAN SAVAŞ UÇAĞI ALIYOR 

Bölgede tüm bu gelişmeler yaşanırken, Rusya’nın Çin Halk Cumhuriyeti’ne 24 adet Su-35 savaş uçağı satacağı açıklandı. Rostekh Şirketi yetkilisi Viktor Kladov, Rusya devlet haber ajansına yaptığı açıklamada, uzun müzakerelerden sonra Çin’le anlaşmaya varıldığı ve bu ülkeye 24 adet, çok fonksiyonlu Su-35 savaş uçağı satılacağını bildirdi. Rus basınında, konuya ilişkin yapılan haberlerde, iki ülke arasındaki müzakerelerin Rusya’nın doğusundaki Komsomolsk-na-Amure kentinde basına kapalı olarak gerçekleştirildiği belirtildi, Çin’in her bir uçak için yaklaşık 85 milyon dolar, toplam ise 2 milyar dolar ödeyeceği öne sürüldü.

Küresel Analiz 


Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat