CHP: Peygamberin hayatı laikliği bitirdi


CHP: Peygamberin hayatı laikliği bitirdi

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 15 Eylül 2015 Salı 21:59


CHP, 4+4+4 eğitim sisteminin hayata geçmesi ve peygamberin hayatının ders olmasıyla birlikte laikliğin sonlandığını iddia ederek bildiri dağıttı.

Küre Medya / Haber Merkezi
CHP, 4+4+4 eğitim sisteminin hayata geçmesi ve peygamberin hayatının ders olmasıyla birlikte laikliğin sonlandığını iddia ederek bildiri dağıttı. Tüm teşkilata “Velilerle iletişime geçin” talimatı verilirken “Dert+Dert+Dert” başlıklı broşürler bastırıldı.
ACİL ÇALIŞMA BAŞLATILSIN TALİMATI

Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen kesintili 12 yıllık eğitime ilişkin yasal düzenlemenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne götüren, ancak sonuç alamayan CHP, karşı kampanyasını farklı yollarla sürdürüyor.

Bugün gazetesinden Ezelhan Üstünkaya imzalı habere göre, CHP, il ve ilçe başkanlıklarına iki ayrı genelge göndererek, velilerle iletişimi sağlayacak "acil çalışma" başlatılması talimatı verdi. Genelgelerde, ilçe örgütlerinin, her okulda görevli belirlemesi istenirken, "Ayrıca her okulda iletişim kuracak kişiler belirlenecektir" denildi.
HEYETLERLE GİDİN

Genelgelerde "eylem" talimatı verilirken, 4+4+4'e muhalefet eden Eğitim-İş ve Eğitim-Sen eylemlerine destek verilmesi istendi. CHP, il ve ilçe örgütlerinden aktif olmalarını isteyerek, kamuoyu oluşturulması çalışmalarının sürdürülmesini istedi. CHP'li il ve ilçe örgütleri bazı okullara heyetlerle giderken, velilerin şikayeti sonrası CHP eylemlerinin bir bölümünün polise yansıdığı belirtildi.
BROŞÜRDE AĞLAYAN ÇOCUK RESMİ

CHP, 4+4+4'e karşı politikasını bununla da sınırlamadı. İl ve ilçe örgütlerinin yurt genelindeki basın açıklamaları ile eylemlerinde ve bazı okullarda, velilere "Dert+Dert+Dert" broşürü dağıtıldı. Broşürde, dünyaca ünlü, "ağlayan çocuk" tablosu kullanıldı. "Avrupa Yakası" adlı dizinin "Burhan" isimli karakterinin Türkiye'ye "Çiko" diye tanıttığı "ağlayan çocuğa" broşürde mavi önlük giydirildi. "Ağlayan çocuk" resmi broşürün her sayfasında kullanılırken, kaos uyarısı yapıldı.
VELİLER JANDARMAYLA TEHDİT EDİLİYOR

Broşürde, yeni eğitim sistemi, 57 soru ve yanıt ile anlatıldı. Yurt genelinde velilere dağıtılan broşürdeki yanıtlardan bazıları şu şekilde sıralandı:

* 72 ay ve üstü öğrenciler eğitimden soğuyacak, heyecanlarını ve heveslerini yitirecekler.

* Sınıf ortamları elverişsiz. Sınıflar kışın soğuk. Ahırdan bozma okul binaları var.

* Erken yaşta eğitim okul kazası riskini beraberinde getiriyor.

* Veliler mülki amirlerce tehdit edilerek, ‘polis, jandarma gelir alır’ sözleriyle korkutuluyor.
PEYGAMBER HAYATI LAİKLİĞİ BİTİRDİ

Broşürde, imam hatip orta okullarının açılması eleştirilirken, "inkılap kanunlarına" atıf yapılıyor. Broşürde, "İmam hatip eğitimi, din görevlisi yetiştirmek amacıyla verilen bir eğitimdir. İmam hatip ortaokulunu mesleki sınıflama dışına çıkararak yorumlamak mümkün değildir. Anayasa'ya aykırıdır. TC Anayasası'nın 174. maddesinde'İnkılap Kanunları' ile korunmaya alınmıştır. Tevhidi Tedrisat Kanunu'na göre Türkiye'de imam ve hatiplik görevini yerine getirecek memurları yetiştirmek üzere okul açılması hükmü yer almakta, dini eğitim odaklı alternatif bir okul sistemi bulunmamaktadır. Eğitim sistemindeki farklılaşma, ortak yurttaşlık anlayışımızı önemli ölçüde zedeleyecek, toplumsal bütünleşme yerine toplumsal ayrışmaya yol açacaktır" denildi.

‘Kuran'ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı’ dersleri ile ilgili bölüm de dikkat çekici: "Bir din ve peygamberinin hayatını, metne dahil ederek devletin ve eğitimin bir dini olduğuna vurgu yapılarak laiklik delinmiş ve laik eğitim sistemi sonlandırılmış oldu.”

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat