Cezaevlerinde kardeşlerimiz var


Cezaevlerinde kardeşlerimiz var

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 16 Haziran 2016 Perşembe 19:28


Bir grup Müslüman, “Cezaevlerinde kardeşlerimiz var” adlı bir çalışma grubunu oluşturdu.

Küre Medya / Haber Merkezi
Bir grup Müslüman, "Cezaevlerinde kardeşlerimiz var" adlı bir çalışma grubunu oluşturdu. Küre Medya yazarlarından avukat Mehmet Ali Başaran'ın da aralarında bulunduğu çalışma grubu, cezaevlerinde Müslüman kimliğinden dolayı yatan ve unutulan Müslümanlarla ve aileleriyle İslam Kardeşliği dairesinde ilgilenmeyi hedefliyor.

Çalışma grubu, yapacağı tüm çalışmaları medya ve sosyal medya aracılığı ile kamuoyuyla paylaşılacaklarını belirtti. "Cezaevlerinde kardeşlerimiz var" çalışma grubu en temel ilkesini, "Etnik kimliğine, mezhebine, meşrebine bakmaksızın “Müslüman” kimliği ile cezaevlerinde bulunan tüm kardeşlerimize eşit mesafede olmak ve hepsini kuşatmak" olarak belirledi. Bu temel ilkeden yola çıkan girişimci Müslümanlar, cezaevlerinde yol arkadaşları olan tüm gruplarla görüştüklerini ve hepsinin desteğini aldıklarını da belirttiler.

Konuyla ilgili olarak  İslami Analiz.com'dan Mehmet Şahin'in açıklaması şöyle:

Müslümanlar olarak yaşadığımız zaman diliminde o kadar çok bilinç kaybına uğradık ki, kaybettiğimiz değerlerin farkında bile değiliz.

Ümmet bilincimizi, vahdet bilincimizi, kardeşlik bilincimizi kaybettik. Kaybettiğimiz değerlerimizi yeniden kazanmak ve sorumluluğumuzu yerine getirmek için sürekli düşmanlarımızı suçlamaktan vazgeçmeli ve bilinçlerimizi yeniden inşa etmenin yollarını aramalıyız.

Evet, şeytani güçler Allah’ın dininin önüne her gün yeni setler çekip duvarlar örüyor ve onlar kendi görevlerini yerine getiriyor. Biz Müslümanlar da inatla ve ısrarla bu şeytani güçlerin karşısında durmalı, bize kaybettirdikleri değerlerimizi kazanmak için inancımızın gereği olan bilinçlerimizi yeniden inşa etmeliyiz.

Etnik kimliğimizi, mezhebimizi, meşrebimizi, gurubumuzu, cemaatimizi öncelemeden Rabbimizin Kitab-ı Kerim’inde tarif ettiği Müslüman ve kardeş olabilmek için, dünyanın bir ucunda ayağına diken batan bir Müslümanın acısını yüreğimizde hissedebilmek için, hiçbir beklenti ve çıkar ilişkisi olmadan birbirimize kardeşim diye sarılabilmek için, bilinçlerimizi inşa etmeye kardeşlikten başlayabilir, şeytani güçlerin tüm tezgâhlarını, tuzaklarını alt üst edebiliriz.

Rabbimiz Kitab-ı Kerim’inde bizleri “kardeş” ve birbirimize “veli” kıldığını söylüyor. Bu mesajı doğru algılamalı, sorumluluklarımızı yerine getirebilmek için harekete geçmeliyiz.

Kardeşlik bilincimizin inşasına bir tuğla da biz koyalım diye bir grup Müslümanla birlikte “Cezaevlerinde kardeşlerimiz var” çalışma grubunu oluşturduk. Yaşadığımız coğrafyada kardeşlik anlayışımızın pratik karşılığının Yusufiyelerde çile dolduran Müslümanların dertleriyle dertlenmek, sevinçleriyle sevinmek olduğunu düşündük.

Hepimizin bildiği gibi 28 Şubat süreci öncesi ve sonrası pek çok Müslüman çeşitli sebeplerle tutuklanmış, olağanüstü mahkemelerde yargılanmış, hukuksuz cezalarla pek çoğu 20 yılı aşkın bir zamandır Yusufiyelerde çile doldurmaktadır.

Cezaevlerinde Kardeşlerimiz Var Çalışma Grubu olarak bugüne kadar yapılması gereken, geç kalmış bir sorumluluğu üstlendik. Yapacağımız çalışmalara gönülden destek vererek sizler de bu sorumluluktan pay alabilirsiniz… Almalısınız…

Yapacağımız tüm çalışmalar medya ve sosyal medya aracılığı ile kamuoyuyla paylaşılacaktır. Çalışma grubumuzun en temel ilkesi etnik kimliğine, mezhebine, meşrebine bakmaksızın “Müslüman” kimliği ile cezaevlerinde bulunan tüm kardeşlerimize eşit mesafede olmak ve hepsini kuşatmaktır. Bu temel ilkeden yola çıkarak cezaevlerinde yol arkadaşları olan tüm gruplarla görüştük ve elhamdülillah hepsinin desteğini aldık.

Yürüyüşümüz uzun solukludur ve ayakları yere basan çalışmalarla ilerleyecektir inşallah.

Çalışmalarımızı şimdilik 4 ana başlıkta yürütüyoruz:

- Hukuk

- Medya

- Sosyal Medya

- STK’lar

Kısa, orta ve uzun vade çalışma planlarımız var. Öncelikle hangi davadan ve ne kadar cezalarla Yusufiyelerde kardeşlerimiz var, bunların dosyalarını hazırladık. İkinci aşamada bu kardeşlerimizin hukuki durumları ile ilgili bilgi ve belge edinilmesi çalışması başlattık.

Kardeşlerimize manevi destek olabileceğini düşündüğümüz “Cezaevlerine MektupGönderme”kampanyası başlattık.

Önümüzdeki Ramazan bayramında gönüllü avukatlarla cezaevlerine ziyaret planladık.

Yusufi kardeşlerimizin ailelerine yönelik ise şimdilik bilgi edinme, adres tespiti çalışmaları başlattık. Bazı yardım kuruluşlarımızın ve STK’larımızın da desteği alınarak ileriki aşamada maddi ve manevi destek sağlama noktasında çalışma planladık.

Cezaevlerinde Kardeşlerimiz Var çalışma grubuna vereceğiniz her türlü destek için aşağıda vereceğimiz adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Kardeşlik bilincimizi yeniden kuşanmamıza vesile olacağını düşündüğümüz bu çalışmaya tüm kardeşlerimizin destek olacağına gönülden inanıyorum ve bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını; yıllardır Yusufiyelerde bedel ödeyen kardeşlerimizin ve ailelerinin mağduriyetlerinin giderilmesini, hasretlerinin dindirilmesini Rabbim’den niyaz ediyorum.

Vesselam…

Cezaevinde Kardeşlerimiz var Çalışma Grubu Yazışma Adresi:  Ali Kuşçu Mah. Büyük Karaman Cad. Fatih Akıncıları Derneği No:21 Fatih / İstanbul

GSM: 0532 313 83 05 – Mehmet Şahin

            0542 413 05 13 – Talip Aksoy

e-mail: Cezaevi2016@gmail.com

              akincilarfatih@hotmail.com

Facebook: Cezaevlerinde Kardeşlerimiz Var

Twitter: @czaevleridekar

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat