Çeçen çocuklar sınır dışı ediliyor


Çeçen çocuklar sınır dışı ediliyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 22 Nisan 2013 Pazartesi 16:00


Çeçenistan'da babası Ruslar tarafından şehit edilen 3 yetim çocuk, Türkiye'den Rusya'ya sınır dışı ediliyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Türkiye'de yaşayan Çeçen çocuklar sınır dışı ediliyor.

Khava Dzhabrailova, (Havva Cebrailoğlu), Çeçenistan'da, Ruslara karşı mücadele sürerken, üç torunu ile beraber Azerbaycan'a yerleşti.

Biri zihinsel özürlü olan üç torununun babası ile beraber diğer çocuğu da şehit olan Dzhabrailova, 1,5 yıl önce Azerbaycan'dan İstanbul'a geldi.

İstanbul'da bin bir zorlukla yaşamaya çalışan Dzhabrailova, İMKANDER maddi ve manevi destek sağlıyordu.

İstanbul Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından bugün çağrılan Khava Dzhabrailova'ya Türkiye'den 15 gün içerisinde Rusya'ya sınır dışı edileceği tebliğ edildi. 

Bu arada Khava Dzhabrailova'nın oturum izni de iptal edildi.

Khava Dzhabrailova: Üç yetimimle beni sınır dışı mı edeceksiniz?

Khava Dzhabrailova konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, çocukların babalarının şehit olduğunu ve annelerinin çocuklarını kendisine bırakıp, gittiğini söyledi.

Khava Dzhabrailova; "Beni nereye gönderiyorsunuz, benim gidecek bir yerim kalmadı. Biz Türkiye'ye Müslüman olduğu için sığındık. Şimdi beni kimlerin eline terk ediyorsunuz. Bir torunum akıl hastası, şimdi ben ne yapacağım. Herşey için Rabbimize hamdolsun. İki oğlum şehit oldu. Torunlarımla buraya sığındım. Erdoğan'a sesleniyorum:'Beni kimin insafına terk ediyorsun.' Bana bir kağıt imzalattılar. Oysaki ben Türkçe bilmiyorum, meğer ben sınır dışı kararımı imzalamışım. Üç yetimimle beni sınır dışı mı edeceksiniz? Ey Müslümanlar, beni şimdi üç yetimimle ülkenizden kovacak mısınız?" dedi.  

ÖZER: 23 Nisan hediyesi verdiler

İMKANDER Başkanı Murat Özer ise bu duruma sert tepki gösterdi. Khava Dzhabrailova'nın Türkçe bilmemesine rağmen, sınır dışı kararında Türkçe bildiğinin yazıldığını kaydeden Özer, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Özer, Hükümetin 23 Nisan'da Çeçen çocuklara sınır dışı kararı vererek, "23 Nisan hediyesi verdiğini" söyledi.

Konuyla ilgili İMKANDER, yarın (23 Nisan) 11.00'de Topkapı Eresin Oteli'nde basına yönelik bir toplantı düzenleyerek sınırdışı kararına tepki göstereceğini duyurdu. Toplantıya Özgür-Der'in destek verdiği öğrenildi.

Küremedya

Yukarı Dön

İlgili Videolar


Etiketler:

Yorum yap yorum

Yorumlar

Yahya Uslu
23.04.2013 09:31
ALLAH'ın laneti üzerinize olsun.......
23 Nisan törenleri kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce çoçuğu SÖZDE TÜM DÜNYA ÇOÇUKLARINA ARMAĞAN EDİLEN günü kutlamak için milyonlarca paralar harcayıp bir taraftan ülkeye getirenler, bir taraftanda Şehid evladı 3 çoçuğu koruyup barındırmayarak sınır dışı etme telaşındalar.....ALLAH'ın laneti üzerinize olsun.......
Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat