Cahar Dudayev'i rahmetle anıyoruz


Cahar Dudayev'i rahmetle anıyoruz

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 21 Nisan 2013 Pazar 21:05


Çeçenistan'ın unutulmaz liderlerinden Cahar Dudayev, 17 sene önce bugün şehadet şerbetini içerek ebediyete intikal etti.

Küre Medya / Haber Merkezi
O hayatı boyunca şerefli bir hayat yaşadı. Şöyle demişti bir konuşmasında;"Şerefsizce bir hayatı yaşamaktansa şereflice bir ölümü tercih ederim."

Şeyh Şamil ve İmam Mansur ile başlayan Çeçen direnişinin günümüzdeki temsilcisi olan Cahar Dudayev, Çeçenistan'ın özgürlüğü ve bütün Kafkas halklarının birliği yolunda canını vermekten çekinmedi. Rus İşgaline karşı cephede en önde yer aldı.

Çeçenistan'ı özgürlüğü kavuşturan Cahar Dudayev, 1944 yılının Şubat ayında Çeçenistan'ın Yalho köyünde doğdu. Hayata gözlerini açar açmaz Rus baskısı ile tanıştı. 23 Şubat 1944'te Sibirya'ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında daha annesinin kucağında 15 günlük bir bebekti.

Çocukluk yılları Sibirya bozkırlarında çok güç şartlar altında geçti. Orta öğrenimini burada tamamladı. 1962 yılında Tambov Askeri Pilot Yüksek Okulu'ndan, 1966 yılında da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 1974 yılında Gagarin Hava Harp Akademisi'ni de bitiren Dudayev, 1. Sınıf pilot ve mühendis ünvanını kazandı. S.S.C.B. hükümeti tarafından kendisine 12 madalya verildi. Tümgeneralliğe yükseldi.

Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetleri'nde Tümen Komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak adından bahsettirdi.

Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan önce Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanan bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için adı isyancı generale çıktı. 1989'da Estonya'da Stratejik Hava Kuvvetleri Filoları Komutanlığı'nda görev yaparken Baltık ülkelerinde başlayan bağımsızlık hareketlerinin kuvvet kullanılarak bastırılması için Moskova'dan emir aldı. Ancak bu emri "yurdunun bağımsızlığı için mücadele eden bir halkın üstüne bomba atmam" diyerek yerine getirmedi. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev'e ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni'ye sürgüne gönderildi. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti.

27 Ekim 1991'de halkı tarafından Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı'na seçildi. Onun Öncülüğünde başlayan Çeçenistan özgürlük savaşı Çeçenistan'ın bağımsızlığı ile sonuçlandı.

Rusya 11 Aralık 1994  Çeçenistan'ı  işgal edince tekrar bağımsızlık mücadelesinin başına geçen Dudayev,"Son Çeçen canını vermeden Ruslar ülkemize hakim olamaz" diyerek, halkına "Cihad" emrini verdi. Mayıs 1996'da emrindeki çeçen askerler ile birlikte Çeçenistan'ı işgalcilerden temizleyerek  Kafkas tarihine yeni bir altın sayfa eklendi.

Cahar Dudayev 21 Nisan 1996 da arabasına atılan füzeyle şehid edildi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat