Büyük Halep savaşında son durum


Büyük Halep savaşında son durum

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 03 Kasım 2016 Perşembe 15:47


Muhaliflerin ablukayı kırmak için başlattıkları Büyük Halep savaşında Suriyeli Muhaliflerin önemli başarılar elde ederek ilerlediği aktarılıyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Rus Hava Kuvvetleri tarafından desteklenen Esed Rejiminin Halep’te kuşatma altında tuttuğu sivillerin kurtarılması için başlatılan Ebu Ömer Serakib Gazvesi’nde Suriyeli Muhaliflerin önemli başarılar elde ederek ilerlediği aktarılıyor.

1070 Konutlarını ele geçiren Muhaliflerin 3000 Konutlarına saldırdığını aktaran yerel kaynaklar, Dahiyetul Esed’i alarak 2 kilometre içeri giren Muhalif savaşçıların kuşatmayı kırabilmek için önündeki 3 kilometreyi daha alması gerektiğini söylüyor.

Bölgeyi ele geçiren Muhaliflerin sahadan aktardığı görseller arasında yabancı Şii milislerin işkence hanelerine ait kareler de var.

Kuşatma sınırları içinde kalan Muhalifler de operasyonlar düzenliyor. Cemiyetuz Zehra’da yoğunlaşan Rejim merkezleri, kuşatma altındaki Muhalifler tarafından vuruldu. ÖSO, buradaki kritik öneme sahip 3 bölgenin alındığını belirtti.

Şam’ın Fethi Cephesi ŞFC öncülüğündeki direnişçiler tarafından yayınlanan çok sayıda görsel arasında Rejim Ordusundan elde edilen ganimetleri gösteren fotoğraflar da yer aldı.

Özgür Suriye Ordusu ÖSO, Halep’te yer alan Aile Evi adındaki bölgenin de Muhaliflerin kontrolüne geçtiğini bildirdi.

Şam’ın Fethi Cephesi ŞFC, yeni Halep’te çok sayıda köyün alındığını belirterek Muhaliflerin kontrolüne geçen bölgelere ait görüntü yayınladı.

Canlı bomba eylemleri, ağır silah atışları ve çatışmalarla devam eden Ebu Ömer Serakib Gazvesinde öldürülen 7 Hizbullah üyesinin yanı sıra İran Devrim Muhafızları komutanlarından Muhammed Ali Huseyni ve Gulam Rıza Simaci de hayatını kaybetti.

Yerel kaynaklar, Ahraruş Şam Hareketi’nin Halep’teki kuşatmayı kaldırmak için düzenlenen Ebu Ömer Serakib Gazvesi’nin bir parçası olarak Hanesir yoluna operasyon düzenlediğini aktarıyor.

Rejimin Halep hattına yerleştirdiği Şii milislerin yabancı ülkelerden gelen gruplar olması dikkat çekti. Yeni Halep hattında bulunan Liva Bakr grubu Lübnanlı, Raşidin Bölgesi, Üniversiteler ve Cebel Ezan’da konuşlu Hareket El Nucba Iraklı, Tel Karaa ve Çimento Fabrikası hattındaki Hizbullah Lübnanlı, Halep Yolu’ndaki El Selamiye’deki Fevc 47 İran komutasındaki Suriyeliler, Handarat hattındaki Liva El Kudüs Filistinli ve Nubl Zehra hattındaki Ceyşul Mehdi Iraklı Şiilerden oluşuyor.

Halep’te Cumartesi gecesi itibariyle son durumu gösteren harita yayınlandı:

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat