Bu Ramazan kırk yıldan beri geçirilen en zor Ramazan


Bu Ramazan kırk yıldan beri geçirilen en zor Ramazan

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 14 Haziran 2017 Çarşamba 22:06


Gazze'deki hayır kurumlarının genel organizatörü Ahmed El-Kurd, bu yılın Ramazan ayının kırk yıldan beri Gazze'deki yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin yaşadığı en zor Ramazan ayı olduğunu dile getirdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Gazze'deki hayır kurumlarının genel organizatörü Ahmed El-Kurd, bu yılın Ramazan ayının kırk yıldan beri Gazze'deki yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin yaşadığı en zor Ramazan ayı olduğunu dile getirdi.


Ahmed El-Kurd, Filistin Enformasyon Merkezi'nin kendisiyle yaptığı röportajda daha önceki yıllarda Ramazan'da iki yüz bin aileye yardım edilmesine rağmen bu yılın Ramazanında sadece yüz bin aileye yardım ulaştırmayı planladıklarını ifade etti. Yardım çalışmalarına desteğin azalması ve abluka nedeniyle Ramazan'ın ilk üçte birinde, yardım talep eden ailelerden kırk bin ailenin talebine ancak cevap verilebildiğini söyledi.
Çok kötü bir dönem


Kırk yıllık bir ömrü geçirdiği hayır çalışmaları sürecinde Ahmed El-Kurd bu yılki kadar sıkıntı görmedi. Bunun nedeni ise, artan fakirlik, ağırlaştırılan kuşatma, kaynaklarını kurutmak için hayır kurumlarına yönelik sürdürülen baskı ve saldırılar.


El-Kurd yaşanan sıkıntıyı anlatırken, “Daha önceki Ramazanlarda 200 bin aileye yardım etmeyi adet edinmiştik. Ancak yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu oranı 100 bine indirmek durumunda kaldık. Şimdiye kadar ancak 40 bin aileye yardım ulaştırabildik. Aslında Gazze’de artan fakirlikle orantılı olarak bizim hayır çalışmalarımızın da artması gerekiyordu” dedi.


Hayır kurumunun her Ramazan’da 50 bin fakir veya yetim ailesine ulaşmayı adet edindiğini belirten El-Kurd, ancak bu Ramazan’da sayının 20 bine gerilediğini söyledi.


Hayrı dernekleri ve insani kurumlar Ramazan ayında Gazze’deki fakir ve muhtaçlara kuru gıda, kumanya paketleri, sahur paketi ve iftar paketi gibi yardımlarda bulunuyorlar. Bu yıl yardım paketlerinin fiyatı 20-40 dolara geriledi.


Ahmed El-Kurd Gazze’nin böyle sıkıntılı bir Ramazan geçirmesinde devam eden ablukanın ve işsizliğin çok fazla artmasının birinci etken olduğuna dikkat çekti. Ayrıca üst üste üç savaş yaşamaları sebebiyle de altyapının büyük zarar gördüğünü ve bunun da halk arasında sıkıntıların artmasına neden olduğunu, fabrikaların yıkıldığını, arazilerin değerlendirilemediğini, hayvan yetiştirme işinin azaldığını dolayısıyla halk arasında fakirlerin sayısının çok arttığını söyledi.
Sosyal yardımlaşma ve dayanışma


Ahmed El-Kurd, önceki yıllarda Gazze'nin kendi içinde sosyal yardımlaşma gerçekleştirebildiğini, bölgedeki zenginlerin zekâtlarını fakirlere dağıttığını, ancak yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle yardımların azaldığını hatırlattı.


Filistin Yönetimi'nin elli bin memurun maaşını yüzde elli oranında düşürmesinin de sosyal dayanışmayı olumsuz yönde etkilediğini dile getiren El-Kurd, “bu memurlar da fakirler taburuna katıldılar. İki gün önce 270 eski esirin maaşı kesildi. Gazze’ye uygulanan ambargo artık Filistinlilerle Arapların eliyle yapılıyor. Bundan etkilenen ise fakirler, yetimler ve dullardır. Hiçbir siyasi tercihi olmayan bu insanlar açık bir zulüm görüyorlar” dedi.
El-Kurd, Siyonist işgal rejiminin 1967 savaşından beri Filistinlilerin insani hallerine yaklaşmaktan imtina ederken, fakir ve muhtaçların siyasi çekişmelerin içine çekilmesine şaşırdığını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:


“Birinci ve ikinci intifadada işgalci fakirlere ilişmedi. Fakat siyasi çekişmeler sebebiyle bugün 2006 yılında ruhsat almış kuruluşların finans kaynakları kurutuluyor. Bu kuruluşlar banka hesabı açamıyor ve içerden ve dışarıdan destek alamıyor. Bunun sonucunda onlarca kuruluş hayır hizmetlerini durdurmak zorunda kaldı.”
Bankaların Gazze’de faaliyet gösteren 50 kadar insani yardım ve hayır kuruluşunun hesabını bloke ettiğini belirten El-Kurd, son yıllarda özellikle de geçen yıl Arap ve İslam ülkelerinin Gazze’ye para transferini engellediğini söyledi.


Gazze’deki insani yardım kuruluşlarına gönderilen mal ve paraların durdurulmasının tehlikesine dikkat çeken El-Kurd, Ürdün’de faaliyet gösteren bir hayır kuruluşunun daha önce 10 milyon dolar para gönderdiğini ve 7500 yetimin ihtiyacını üstlendiğini, aynı kuruluşun bu yıl hiçbir şey göndermediğini, bir başka Arap kuruluşun da her Ramazan’da Gazze’ye gönderdiği 1 milyon dolarlık yardımı kestiğini ifade etti.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat