"Bu iş 12 saatlik bir iş değil"


"Bu iş 12 saatlik bir iş değil"

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 17 Temmuz 2016 Pazar 13:20


Darbe girişimini protesto ettiği sırada hayatını kaybedenlerin Fatih Camii'ndeki cenazesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu iş 12 saatlik bir iş değil" dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Darbe girişimini İstanbul'da protesto ettiği sırada 45 yaşında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank ve yine protestolarda hayatını kaybeden bazı kişiler için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da törendeydi.

"Bu iş 12 saatlik bir iş değildir" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdam isteriz" sloganları üzerine, şunları söyledi:

"Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu sizlerin bir hakkıdır. Özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirilmesi yapılır ve kararı da verilir."

"Hiç duygusal karar almadık. Kararlarımızı verirken bin düşündük bir verdik."

"Bizler intikamcı değiliz. En büyük intikam sahibi Allah'tır."

"Sloganik değil düşünerek attığımız her adım akılla, tecrübeyle atmamız lâzım."

Erdoğan, Gülen Cemaati'nin devletin tüm birimlerine sızdığını hatırlatarak da, "Devletin tüm birimlerinden bu virüsleri temizleme devam edecek" diye konuştu.

"Yazılı talep ettik, tavırlarını ayrıca göreceğiz"

Cumhurbaşkanı, ABD'de yaşayan Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak ise, "Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarımız aracılığıyla yazılı olarak da iade talep ettik. Bunları isteyeceğiz. Tavırlarını ayrıca göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Lüksemburg'da açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'den henüz resmi bir iade talebi almadıklarını söylerken, "Tahminimiz Sayın Gülen ile ilgili bazı sorular gündeme gelecektir" demişti.

Prof. Dr. İlhan Varank kimdir?

İlhan Varank için bundan önce görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesi'nde (YTÜ) tören düzenlendi.

Üniversitenin Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene, kardeşi Mustafa Varank, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, ailesi, çalışma arkadaşları ve öğrencileri katıldı.

Necatibey Eğitim Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı bursunu kazanarak ABD Ohio State Üniversitesi'nde bilgisayarlı öğretim teknolojileri alanında master yapan Varank, daha sonra aynı alanda doktorasını tamamladı.

Türkiye'ye döndükten sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde çalışmaya başlayan Prof. Dr. İlhan Varank, YTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölüm başkanlığı görevini yürütüyordu.

Darbecilere tepki için sokağa çıkan İlhan Varank, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde darbe girişimini protesto ederken açılan ateşte hayatını kaybetti. 1971 doğumlu olan Varank, evli ve iki çocuk babasıydı.

Kaynak: Al Jazeera

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat