Bu çizgifilmden çocularınızı koruyun


Bu çizgifilmden çocularınızı koruyun

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 06 Şubat 2013 Çarşamba 10:55


Türkiye'de vizyona giren Efsane Beşli isimli 3d Animasyon filminde, batının sapkın inançlarının propagandası yapılıyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Caf Caf dergisi uyarıyor; Çocuklarınızı onlardan koruyun!

Ne müthiş kahramanlar var hayatımızda, çocukluğumuzun ve çocuklarımızın kahramanları. Mesela, çok soğuk havalarda özellikle sabahları camınızda oluşan buz kristallerinin, dışarı çıktığınızda adeta etinizi çimdikleyen o hissin, kar yağışının, buzlanmanın sebebi olan Dondurucu Jack! Hani beresini takmayan çocuklarımıza “Hey evlat, Dondurucu Jack seni bu halde görmesin!”deriz ya, işte o. Sonra, yavrunuzun süt dişi düştüğünde yastığının altına para veya armağan bırakan Diş Perisi var ya, onun kanatlarının çırpıntısı bile ruha ferahlık verir. Masumiyetin simgesidir o! Noel’in simgesi Santa Claus ya da kolay adıyla Noel Baba gibi o da çocuklarımızın hayatlarının en mühim parçasıdır. Cristmas ağacının altını hediyelerle dolduran sevgili Noel Baba!

Yumurta Bayramında bahçeyi didik dikik edip rengârenk yumurtaları sepetlerimize doldururduk ya, ne güzel günlerdi o günler. Bugün şehrin karmaşasında evlatlarımıza bunu yaşatmak zorlaştı elbette ama Easter(Ostern) Tavşanı onların da zihinlerinde taptaze duruyor. Bir de, uykusu gelmiş miniklerin gözlerine kum atıp onları tatlı rüyalara daldıran Kumadamcığımız, sağol, varol! Her gece yatmadan seni anıp, teşekkürlerimizi sunuyoruz biz zaten. Huzur senin üflediğin tatlı uykuda!

Onlar senin hayatının efsane beşlisi değil!

Yazının bu aşamasına gelene kadar okuduklarınızdan ne anladınız, size çocukluğunuzla veya çocuklarınızın halihazırdaki dünyalarıyla alakalı ne kadar ipucu verdi bir düşünelim. Hıristiyan bir ailenin mensubu değilseniz, çocuklarınızın okullarında olağanüstü bir kompleksin ürünü olarak Easter, Christmas gibi bayramlar kutlanıp, Müslüman mahallesinde salyangoz satılmıyorsa, yukarıda adı geçen figürler de sizin için hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Çoğu Hıristiyan kilisesi bünyesinde kutlanan, hatta Pagan din geleneğinin devamı niteliğinde dinî temsil özelliği bulunan bu kahramanlar bizim çok uzağımızda biryerlerdeler. Dolayısıyla belki genel kültür anlamında bilgi sahibi olunması veya akademik alanda üzerinde çalışılması ötesinde hayatımızda yer almayacak bu figürlerin çocuklarımızla da bağlantısı hiç yok denecek kadar azdır. Tam da bu minvalde bir düşünceye sahipken, sömester tatiliyle girilen süreçte sinema salonlarının afişlerinde “Efsane Beşli” isimli bir animasyon çocuk filmi göreceksiniz. Tavsiyem, çocuklarınızı derhal oradan uzaklaştırın! Zira film, tamamiyle bahsi geçen Hıristiyan ve hatta Pagan din geleneğinin kahramanlarını çocukların zihninde sabitlemeyi hedeflemiş, kafa karıştırıcı ayrıntılarıyla hiç de masum değil.

Filmde tanrıdan eser yok!

Film, şimdiye kadar vizyona girenlerin çoğunda olduğu gibi kültürümüzle, din tercihimizle alakalı hiçbir öğeyi barındırmıyor. Hatta bunun da ötesine geçerek Allah’ın varlığına hiçbir vurgu yapılmayan, “tanrı” kavramının adeta kapının dışında bırakıldığı bir çocuk dünyası çiziyor. Ay Dede, kahramanlar arasından bir koruyucu (!) seçiyor ve efsane beşli(!)ye duyulan inancı perçinlemeye vesile olacak şekilde çocukları, öcü kavramıyla sembolize edilen kara bir güçten koruyor.
Film bol bol şiddet sahnesi de içeriyor. 7 yaş altı çocukların da aileleriyle izleyebileceği salık verilmiş olmasına rağmen, filmde geçen korkutucu efektler, bahsi geçen yaş grubu için çok fazla. Hatta filme masumiyetin, iyiliğin ve koruyuculuğun sembolu olarak yerleştirilen karakterlerin, 7 yaş üstü çocuğun dünyasında oluşturacağı kafa karışıklığı da, korkunç sahnelerin ürkütücülüğünden daha az tehlikeli değil haberiniz olsun.

“Yattım Allah kaldır beni!”

Hıristiyan yayılmacılığının hâlâ inkar edilmez bir gerçek olduğundan yola çıkacak olursak, filmin yalnızca Batılı Hıristiyan kültürünün yaşandığı ülkeleri hedeflediğini düşünmek de abartılı bir komplo teorisi sayılmaz. Hem ceplerini doldurup, hem çocuklar üzerinden Hıristiyanlık propagandası yapmak, bir taşla iki kuş vurmak hesabıyla çok kârlı. Hele ki, Müslüman mahallesi olduğu halde salyangoz severlerin çok olduğu izlenimi verilen, özellikle bazı okullarında Hıristiyan gelenekleri titizlikle uygulanan, kompleksli, modernleşme ve batılılaşma hastası ülkelerden elde edilecek kâr ne kıymetli! Dolayısıyla, yakınlarda bir yerlerde içten içe yanan bir ateş var, aman körükle yaklaşmayalım. Üzerine bir bardak soğuk su içmiş de olmayalım, gözümüz kulağımız açık olsun!

Nihayetinde, bir çocuğun zihnini hangi bilgiyle temellendirdiğimiz çok önemli. Kışın yağan karın her tanesindeki muhteşem sanatı ve sanatkârı bilen, her bir taneyi ayrı bir meleğin indirdiğinden haberdar olan, Ramazan Bayramını şeker bayramıyla karıştırmayan, tek koruyucunun Allah olduğu ve O’nun büyük merhamet ve sevgisiyle kuşatılıp, gözetildiğini bilen, “Yattım Allah kaldır beni, nûr içine daldır beni!” diyen bir çocuktan hiç kimseye zarar gelmez. Onu gizliden gizliye zehirlemeye çalışan zihniyete vereceği zarar hariç!

Atilla AKSU/Küremedya

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat