BM:Gazze yeniden inşa edilmeyi bekliyor


BM:Gazze yeniden inşa edilmeyi bekliyor

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 10 Temmuz 2015 Cuma 22:31


İnsani yardım kuruluşları temsilcileri ile yaptığı toplantıda, “Gazze’de hala bir kriz yaşanıyor” diyen Piper bu durumdan dolayı en büyük bedeli de sivillerin ödediğini belirtti.

Küre Medya / Haber Merkezi
Birleşmiş Milletler’in işgal altındaki Filistin Toprakları İnsani Yardım Koordinatörü Robert Piper Gazze’de yaşanan çatışmaların ardından bir yıl geçmiş olmasına rağmen yeniden inşa çalışmalarının beklenen hızda sürdürülemediğini söyledi.

 İnsani yardım kuruluşları temsilcileri ile yaptığı toplantıda, “Gazze’de hala bir kriz yaşanıyor” diyen Piper bu durumdan dolayı en büyük bedeli de sivillerin ödediğini belirtti.

 2014 yaz aylarında yaşanan ve 51 gün süren çatışmalarda 551’i çocuk olmak üzere 1462 Filistinli sivil hayatını kaybetmiş, binlercesi de yaralanmıştı. Aynı dönemde biri çocuk olmak üzere 6 İsrailli sivilde ölmüştü. BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) çatışmaların Gazze’de 1,7 milyar ABD Dolarlık bir ekonomik kayıp yaşanmasına yol açtığını açıklanmıştı.

 Piper, son bir yıl içinde insani yardım kuruluşlarının Gazze’de 90 bin aileye geçici barınak, 1,4 milyon kişiye de gıda yardımı yaptığını, 85 bin çocuğa psikososyal destek sağladğını belirtti ve enkaz ve patlamamış mühimmatın toplanması çalışmalarında ileri bir noktaya gelindiğini söyledi.

 Geçtiğimiz yıl Kahire’de düzenlenen Gazze Yeniden İnşa Konferansında donörler 3,5 milyar ABD Doları yardım sağlayacaklarını taahhüt etti. Gazze’ye inşaat malzemesi sevkiyatının koordinasyonu için Filistinliler, İsraillier ve BM tarafından bir mekanizma oluşturuldu. Tahrip olanların yerine 12 bin 600 konutun inşası amacıyla yürütülen çalışmalarda geçtiğimiz ay yeni bir aşamasına geçildi.

 Devam etmekte olan tüm bu çalışmalara rağmen, hala yaklaşık 100 bin kişi evlerinden edilmiş durumda olduğu ve geçici barınaklarda yaşadığı, Gazze için ihtiyaç duyulan insani yardımların sadece yüzde 30’unun temin edilebildiği belirtiliyor. BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) ise daha önce görülmemiş bir mali kriz yaşıyor.

 Piper, mali kaynaklardaki eksikliğin kısa vadeli insani yardımdan uzun vadeli yeniden inşa aşamasına geçilmesinin önünde bir engel oluşturduğunu belirtti ve Kahire Konferansından bu yana dokuz ay geçtiğini ve yeniden inşa sürecinin hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

 BM İnsani Yardım Ekibi yeniden inşa sürecinin hızlandırılabilmesi için uluslararası donörlerin verdikleri taahhütü en kısa sürede yerine getirmelerini istiyor.

 BM İnsani Yardım Ekibi ayrıca İsrail’i de başta acil olarak ihtiyaç duyulan tıbbi malzeme olmak üzere Gazze’ye yardım malzemesi girişine getirdiği kısıtlamaları gözden geçirmeye çağırıyor. Gazze’nin süreğen su sorununun çözümü için de Filistinli ve İsrailli tarafların işbirliği yapması gerektiğine dikkat çeken Ekip, ayrıca Filistin hükümetinden yeniden inşa sürecini yönetmesini, İsrail’den de insanların ve inşaat malzemelerinin Gazze’ye erişiminde ciddi bir artış sağlanmasına izin vermesini istiyor.

 Dünya Bankası verilerine göre Gazze yüzde 43 gibi dünyadaki en yüksek işsizlik oranı ile karşı karşıya. Nüfusun yüzde 73’ü gıda sıkıntısı çekiyor ve yüzde 80’i başta gıda olmak üzere insani yardım almak zorunda. Günde sadece 8 ila 12 saat arasında elektrik verilebiliyor. Bu durum ihtiyacın sadece küçük bir bölümünü karşılayabilen su dağıtımını da etkiliyor. Günde 90 milyon litre kanalizasyon atığı, elektrik ve yakıt sıkıntısı nedeniyle kısmi olarak arıtılarak Akdeniz’e boşaltılmak durumunda kalıyor. Dahası, hamilelik ve doğum esnasında yaşanan ölümlerin son 12 ay içinde iki kat arttığı tahmin ediliyor.

 Piper, insanların yaşam koşullarını sadece savaş öncesi döneme getirmenin yetmeyeceğini, Gazze’de kendisini tekrar eden kriz döngüsünden Filistinlilerin kurtarılması gerektiğini söylüyor. 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat