BM: "Madaya'ya girişlere izin verilemesi memnun edici"


BM: "Madaya'ya girişlere izin verilemesi memnun edici"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 08 Ocak 2016 Cuma 23:39


Birleşmiş Milletler (BM) Suriye’de kuşatma altında olan ve erişim zorluğu çekilen şehirlerde yiyecek sıkıntısı çeken halka insani yardımların kesintisiz şekilde ulaştırılması için gerekli önlemlerin yerel güçlerce alınmasını istedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye’de kuşatma altında olan ve erişim zorluğu çekilen şehirlerde yiyecek sıkıntısı çeken halka insani yardımların kesintisiz şekilde ulaştırılması için gerekli önlemlerin yerel güçlerce alınmasını istedi ve Madaya, Fua ve Kefraya şehirlerine yardım ulaştırılmasına izin verilmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

İNSANLAR HAYATİ YARDIMLARA ERİŞEMİYOR

 Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) tarafından yapılan açıklamaya göre, savaşın harabeye çevirdiği Suriye’de yaklaşık 4,5 milyon insan erişimin son derece zorlu olduğu yerlerde yaşıyor. Bunların arasında 400 bini ise kuşatma altında olan ve hayati öneme sahip yardımların erişiminin engellendiği şehirlerde barınıyor. Bu kişilere acil olarak yardım ulaştırılması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl, BM’nin yardım konvoylarının sadece yüzde onunun kuşatma altında olan sözkonusu yerleşim yerlerine erişimine izin veridi.

YÜZBİNLERCE İNSANIN DURUMU ENDİŞE VERİCİ 

 Suriye’deki BM İnsani Yardım Koordinatörü Yacoub El Hillo ve Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Kevin Kennedy tarafından yapılan açıklamada özellikle Dey'ruz Zor, Daraya, Fua, Kafraya ve Doğu Guta’da kuşatma altında olan yüzbinlerce insanın durumunun endişe verici boyutta olduğu ifade edildi.

42 BİN KİŞİ AÇLIKTAN ÖLMEYLE KARŞI KARŞIYA 

 Madaya şehrinde ise yaklaşık 42 bin kişi açlıktan ölme tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. BM insanların açlıktan öldükleri, şehri terk etmek isteyenlerin ise öldürüldükleri konusunda güvenilir bilgilere erişmiş bulunuyor. OCHA’nın belirttiğine göre en son 53 yaşında bir erkek Salı günü açlıktan öldü, geriye kalan beş aile ferdi ise  ciddi derecede açlıkla karşı karşıya bulunuyor.

 Çatışmalardan dolayı insani yardım faaliyetleri tam olarak yerine getirilemiyor ve silahlı gruplar ve mayınlar insanların söz konusu bölgelerden ayrılmasının önüne en büyük engel olarak çıkıyor. Madaya şehrine BM, Uluslararası Kızıl Haç ve Suriye Kızılayı tarafından ortaklaşa yardımın en son 18 Ekim’de ulaştırılabildiği, Aralık ayında ise bazı hastaların şehirden ayrılmasına izin verildiği belirtiliyor. Söz konusu tarihten bu yana bir çok kez denenmesine ragmen, şehre insani yardım ulaştırılmasının mümkün olmadığı ifade ediliyor.

GEREKLİ ÖNLEMLER TARAFLARCA ALINMALI 

 BM bir yandan söz konusu bölgelere insani yardım ulaştırmak için harekete geçerken diğer tarafdan da Uluslararası İnsani Hukukun sivillerin hedef alınasını ve açlığa terk edilmelerini yasakladığını hatırlatıyor. BM tüm sivillere gerekli insani yardımın ulaştırılması ve sivillerin güvenli bir biçimde söz konusu bölgelerden tahliyesi için gerekli önlemlerin savaşan taraflarca alınmasını istiyor. 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat