Binlerce Müslüman ABD'de bir araya geldi


Binlerce Müslüman ABD'de bir araya geldi

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 30 Mayıs 2016 Pazartesi 17:09


ABD'de yaşayan binlerce Müslüman, Kuzey Amerika İslam Camiası'nın Müslüman Amerikan Cemiyeti ile ortaklaşa düzenlediği yıllık toplantısında bir araya geldi.

Küre Medya / Haber Merkezi
ABD'de yaşayan binlerce Müslüman, bu yıl 41’incisi düzenlenen Kuzey Amerika İslam Camiası'nın (ICNA) Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ile ortaklaşa düzenlediği yıllık toplantısında bir araya geldi.

ABD'deki en büyük ve aktif Müslüman sivil toplum örgütlerinden olan ICNA'nın MAS ile ortaklaşa düzenlendiği konferans, bu yıl 28-30 Mayıs tarihlerinde Baltimore Kongre Merkezi'nde başladı.

Her yıl düzenlenen konferans, ülkedeki Müslümanların en geniş katılımla bir araya geldiği program niteliği taşıyor.

İslam aleminin bilinen alim, akademisyen ve önemli simalarının konuşmacı olarak davet edildiği konferansı bu yıl 20 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Konferansın ana teması bu yıl Kur’an-ı Kerim olarak belirlenirken, ülkedeki diğer Müslüman sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra Kur’an Arapçası ve linguistik tefsir çalışmaları yapan Beyyine Enstitüsünün kurucusu Nouman Ali Khan, öğretim üyesi Jamal Badawi, imam Suhaib Webb, imam Muhammed Macid gibi ülkede tanınan isimler bu yılki programda da yer aldı.

Konferans kapsamında düzenlenen çok sayıda panelde Kur’an-ı Kerim’in, Müslümanların günlük hayatının merkezinde yer alması gerektiği vurgulanırken, kutsal kitabın toplumların bugünkü birçok sorununa çözümler içerdiğinin altı çizildi.

"Kur'an her türlü cevabı içinde barındırıyor"

Toplantıların açılış konuşmasını yapan ICNA Başkan Naim Beig, konferansın ABD genelinden binlerce Müslüman ve diğer inançlara mensup kişilerin yanı sıra yüzlerce akademisyen ve alimi buluşturduğunu belirterek, bu yıl tema olarak belirledikleri Kur’an-ı Kerim’in hayatın her alanında başvurmaları gereken bir rehber olduğunu dile getirdi.

"Bu kitabın kutsal olduğuna inanıyoruz ve Kur'an yaşamlarımızda karşılaştığımız her türlü şeyin cevabını içinde barındırıyor" diyen Beig, Allah kelamı olan Kur’an-ı Kerim’in tüm insanlığın kurtuluşu olduğunu kaydetti.

"Kutsal kitabımızı en iyi şekilde anlatmalıyız"

MAS Mütevelli Heyeti Başkanı Nedim Siddiqi ise Kur’an-ı Kerim’in toplumun bir bütün olarak büyümesi ve her bir birey için faydalı hale gelmesini amaçladığını anlattı.

Bu doğrultuda da her bir Müslüman’ın sorumluluğu bulunduğunu vurgulayan Siddiqi, “Topluma bir şey kazandırmak için önce kendimiz öğrenmeliyiz. Biz önce öğreneceğiz ki topluma doğru aktarabilelim. Onun için bu toplantılardan en iyi şekilde istifade etmeliyiz. Kutsal kitabımızı, dinimizi en iyi şekilde anlamalıyız.” diye konuştu.

"Amerikalı Müslümanlar oy kullansın"

ABD’de önde gelen Müslüman sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşu olan ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi Genel Sekreteri Usame Cemal ise Müslümanların birbirleri için çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.

Cemal, “ABD’de İslamofobi çok önemli bir sorundur hatta başkanlık yarışına kadar ulaşmıştır, mesela bunu Donald Trump örneğinde görebilirsiniz. Bu yüzden tüm Amerikalı Müslüman kardeşlerimizi kayıtlı olup oy kullanmaya davet ediyoruz. Biz bu ülkede fark yaratabiliriz.” dedi.

Kaynak: TRT Haber 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat