Binlerce kitap çürümeye terk edilmiş


Milli Kütüphane depolarında tarih yatıyor


Binlerce kitap çürümeye terk edilmiş

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 28 Kasım 2013 Perşembe 12:16


Yapılan ilk incelemelerde eserlerin bir bölümünün vatandaşlar tarafından bağışlandığı, bir bölümünün ise Milli Kütüphane tarafından satın alınarak temin edildiği belirlendi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Milli Kütüphane'nin depolarında Türk Ocağı ve Mustafa Tevfik Gerçeker koleksiyonu başta olmak üzere 350 bin kitap çürümeye terk edilmiş...

Milli Kütüphane'nin 29 deposundan 5'inde hiçbir işlem yapılmadığı, 346 bin kitabın çürümeye terk edildiği ortaya çıktı.

Depolarda 1500'lü yıllarda yazılmış el yazması tıp, mantık ve retoriğe ilişkin kitaplar, başka hiçbir kütüphanede bulunmayan Osmanlıca gazeteler yer alıyor. Ayrıca Türk Ocağı Koleksiyonu'nun ve eski Milletvekili Mehmet Tevfik Gerçeker'in bağışladığı koleksiyonun sandukasının hiç ellenmeden toz ve toprak içerisinde olduğu bildirildi.

Milli Kütüphane'nin sisteminde depolarda 1 milyon 355 bin kitap olduğu görülüyor. Okuyucunun ulaşabildiği kitap sayısı ise yaklaşık 700 bin. Dolayısıyla kütüphanenin hazinesinin yarısından fazlası kayıt altında değil. Bir anlamda bu kitaplar okuyucu için yok hükmünde.

Depo olarak adlandırılan bir bölümde ise 1912 yılında İstanbul'da bir kültür derneği olarak kurulan ve Cumhuriyet dönemine dair önemli anlarda rol oynayan Türk Ocağı'na ait koleksiyon yer alıyor. Yaklaşık 40 bin kitaptan ve yüzlerce Osmanlıca eserden oluşan koleksiyon 1976'da Milli Kütüphane'ye devredilmiş. Yapılan bu son incelemede devredildiği günden bu yana koleksiyonla ilgili hiçbir işlem yapılmadığı belirlendi. Türk Ocağı koleksiyonu arasında tablolar da yer alırken kitaplardan bazılarının kurtarılamayacak kadar yıprandığı gözlendi.

Bağışlandığı günden bu yana hiçbir işlem görmeyen bir diğer özel koleksiyon da TBMM'nin kuruluşundan itibaren görev yapan, Diyanet İşleri ve Vakıflar Vekilliğinin yanı sıra Meclis'te 1920'den ölüm tarihine kadar, 30 yıl boyunca Bursa milletvekilliği yapmış din ve siyaset adamı Mustafa Tevfik Gerçeker'e ait. Gerçeker'in torunları tarafından Milli Kütüphane'ye bağışlanan kitap ve dokümanlar getirilen sandukalarda olduğu gibi bırakılmış.

Depolarda aralarında 400-450 yıllık olanların da yer aldığı toplam 20 yazma eserden oluşan 10 cilt el yazması, şu ana kadar hiçbir nüshası bulunmayan Osmanlıca gazete ve dergiler de bulundu. 1922 yılına ışık tutan bireysel günlüklere ve ilk Meclis'in gizli tutanaklarının bir bölümüne de ulaşıldı.

Yapılan ilk incelemelerde eserlerin bir bölümünün vatandaşlar tarafından bağışlandığı, bir bölümünün ise Milli Kütüphane tarafından satın alınarak temin edildiği belirlendi.

Kültür Bakanlığı tarafından Milli Kütüphane’ye atanan bir ekibin depolarda çürümeye terk edilen eserleri tasnif ederek kullanıma sunacağı bildirildi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat