Bilgisaya başında zaman geçirenler: dikkat!


Bilgisaya başında zaman geçirenler: dikkat!

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 09 Mayıs 2015 Cumartesi 06:48


Sürekli bilgisayar başında zaman geçirenler ve işi bilgisayar ve interle olanların dikkat etmsi gereken bazı hususlar vardır, uzmanları tavsiyelerine kulak verin.

Küre Medya / Haber Merkezi
İşi bilgisayar başında olanların ve sürekli nternette kalanların bağımlılarının bazı problemler kısaca şöyle özetlenebilir:

 
Sırt ağrısı

Göz problemleri

Baş ağrısı yada migren

Boyun ağrısı

Ellerdeki ağrı

Strest ve depresyon

Bu sorunlara karşı neler yapabilir: 

1.Sırt Ağrısı

Bilgisayar başından otururken sürekli yapılan aynı düzendeki işler sırtınızda ağrı oluşturacaktır.Bu yüzden otururken dizlerinizi hafiften yukarıya, bel hizasının üzerine doğru hareket ettirin ve tüm vücüdunuzun hareket etmesini sağlayın. 
Fazla eğilemeden, bükülmeden oturmaya çalışın ve masa-sandalye duruşunu iyi ayarlayın. 

1.Boyun Ağrısı

Bilgisayar başında saatler boyunca oturmaktan kaçının.Küçük molalar vererek kısa yürüyüşler yapmak faydalı olacaktır.
Konuşurken boynunuzu bir yana yaslamak ağrıya sebep olur.Bunun yerine kulaklık veya telefonunuzun'hands free'
özelliğini kullanmaya çalışın.
Kısa aralarla boynunuzu gevşetici egzersizler yapın.


2.Göz Problemleri

Bazı göz egzersizleri yapın.Bunun için size basit ve kolay bir yöntem önereceğim.İlk olarak gözlerinizi birkaç kere kırpın.Gözlerinizi saat yönünde ve saat yönünün tersine hareket ettirin.Bu egzersiz boyunca derin derin nefes alıp verin ve yavaşça gözleriniz açın.Bu egzerisi molalarınız arasında yaklaşık 2 dakika boyunca yapın.
Lütfen gözlerinizi ovmayın.Ayrıca bazı doktorların önereceği gözlükler faydalı olabilir.

3.Baş Ağrısı veya Migren

Baş ağrısına, bilgisayarın başına ekrana saatlerce bakma sebebiyle ağrıyan gözleriniz sebep olabilir.Bu yüzden gözleriniz doktor kontrolünden geçirmeniz faydanıza olacaktır.

Eğer baş ağrınız dayanılmaz hale gelmiş ve sık sık tekrarlıyorsa büyük ihtimalle bir migren hastalığınız olabilir.Bunun için bir doktora görünmeniz iyi olacaktır.Ayrıca kendinizi stresden uzak tutmanız faydanıza olacaktır.

5.Ellerdeki Ağrı

Sürekli yazı yazmanız haliyle ellerde ağrıya sebep olacaktır ve işine başlamadan önce ve aralarda bazı parmak egzersizleri yapın. 
Kollarınızı uzatın ve parmaklarınızın gevşemesin sağlayın. 

6.Aşırı Kilo Alma

Bu en sık karşılaşılan ve bilgisayar başında saatlerce oturarak vakit geçirmenin getirdiği sağlık problemidir.
Bunun için güne başlamadan önce kendinize bir program yapın.Bu basit şeyi yapmayan insanlar obezite problemi ile karşı karşıya kalmaktadır.Kendinize basit egzersizler bulun. Bunun için bulunduğunuz ortamda eğilip kalkıp çeşitli gevşeme hareketleri yapabilirsiniz.

7.Stres ve Depresyon

Stres ve depresyon, blog trafiği ve para kazanma konusunda endişelenen insanların sık sık yaşadığı bir problemdir.Olumlu düşünceler sizi stresten uzak kalmanızı sağlayabilir.
Bilgisayardan biraz uzak kalarak kendinizi rahat hissettirecek davranışlarda bulunun.Kitap okumak gibi,bir dostla muhabbet etmek gibi...

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat