“Ben” Kalmak ya da “Biz” Olmak


“Ben” Kalmak ya da “Biz” Olmak

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 26 Mayıs 2016 Perşembe 23:49


İnsanlar hayata temelde iki türlü bakarlar, iki türlü tercih yaparlar, iki türlü yaşarlar; “Ben” olarak ve de “Biz” olarak. Ayrıntıların içinde boğulmadan bakıldığında bu görülecektir, insan ya “Ben”dir ya da “Biz”dir. Hayatta kalmanın da, ne tür olursa olsun yaşamanın da başka da yolu yoktur.

Küre Medya / Haber Merkezi
İnsanlar hayata temelde iki türlü bakarlar, iki türlü tercih yaparlar, iki türlü yaşarlar; “Ben”olarak ve de “Biz” olarak. Ayrıntıların içinde boğulmadan bakıldığında bu görülecektir, insan ya “Ben”dir ya da “Biz”dir. Hayatta kalmanın da, ne tür olursa olsun yaşamanın da başka da yolu yoktur.

Bu durum da özellikle, ahir zaman Müslümanlarının kadim tercihidir ya “Ben” olmayı tercih edecekler ya da “Biz” olmayı. Bu tercih çağın virüsleri olan ideolojik değerlerde insanı bireyselleştirip “Ben” yaparken, ilahi olan inanç İslam’da  ise, “Ben” olmak kerih, “Biz”olmak şarttır, ilahi emir böyledir.

“Ben” olmak modern çağın tercihidir, “Ben” olarak yaşamak, bu dünyalıdır, buraya aittir, kurallarını, kaidelerini, esprisini, tutarsızlığını, yalnızlığını, düşüncesini, iş tutuşunu, hesap yapışını, diyaloglarını, iktidarını, yani “Ben”in kendisine ait ne varsa, bu dünyanın, fani olanın paradigması belirler. Yol göstericisi, öğreticisi, kılavuzu, akıl vereni, ışık tutanı bu dünyadır, ahir zamandır, mazeretleri yapay, düşüncesi sığdır. “Ben”in denizlerinde, “Dağ gibi gemiler” yüzemez, yüzse yüzse, filikalar, küçük sandallar yüzer.

“Ben” olmayı seçmek kolaycılıktır, yükün altına girmeden, risk almadan, adanmışlıktan uzak, bedel ödemenin ağırlığını göze alamamaktan dolayı yapılmış bir tercihtir. “Ben” olmak, kendi ülkesinde,  kendi iktidarında, kendi sarayında sultan olmaktır, “Ben”in dışında ne varsa, ne oluyorsa, umursamadan bir hayat yaşamaktır, ya da, ne yapılacaksa yeryüzünde,“Ben” yaparım, “Ben” olmazsam olmaz demektir. “Biz” olmanın getirdiği mesuliyeti ve yükü, “Ben”in omuzları taşıyamaz.

“Ben”i tercih, ve bu tercihte ısrar, bencilliğin ne kadar etkili ve kuşatıcı olduğunu gösteren başak bir şeydir. “Ben”i tercih, bir düşünce tarzıdır, bazen “Biz”in içinde bile insan “Ben” olabilir, “Benim” diyebilir. Bu hal, çağın deyimiyle, terimiyle egoizm, İslami deyimle, terimle enaniyettir. “Ben” merkezdir, varlığını, imkanlarını, tecrübelerini, elindekilerini, planlarını, geleceğe ait hesaplarını sadece kendisinin değerlendirdiği merkezdir. Ama şöyle de bir gerçek vardır ki; “Benin” gelecekle ilgili bir planı, projesi, derinlemesine düşüncesi yoktur. “Ben”, kendisiyle sınırlı olduğu için, kendi bildiği, yapıp ettiği kadar vardır.

“Ben” olmanın, kendi doğruları, başkaları gibi düşünmediği, ayrıştığı noktaları vardır, içine oturmadığı, ikna olamadığı, söylemekten çekindiği korkuları, “Sizin gibi düşünmüyorum” ekolleri vardır. Fırka fırka fırkaları, ve her fırkanın kendi yanındakiyle öykünmeleri vardır.

Ben”, aslında fark edilmeden bir kayboluştur, yok oluştur, bütün “Bizliği” ile savaş edip duran harp ettiklerinin karşısında zaman içerisinde erimesidir. “Ben”in bir ömürlük vakti vardır, nesiller yetiştiremez, kendi çapında derler ya, işte “Ben”öyledir.

“Ben”“Biz” olamamanın sahih izahını yapamaz, tutarlı delilleri yoktur, ama kaybetmekten korktuğu mevkileri vardır. İlim geldikten sonraki ihtilafları vardır, dilinin söyleyemediği sebepleri vardır, içten içe hesaplaşmaları, uykusuz geceleri, tereddütlü düşünceleri vardır.

“Ben” olmak yalnızlıktır, kalp sızısı, baş ağrısı, eğreti yapısı vardır.

“Biz” olmak ise yukarıda sayılanların tam karşısında duran bir değerdir, güçtür, kuvvettir, paylaşmaktır, direnmek, var olan egemenlere karşı başka bir oluşumu var etmek, var olan bütün gayri İslami düşünceleri, hayat tasavvurlarını ret etmek için ilk adımdır.

“Biz” olmak bu dünyalı değildir, onun çağlar üstü hesapları, planları, geleceğe ait yatırımları, paylaşımları, selamları, esenlik bir dünyası vardır. “Biz” olmak, “Ben” olmanın karanlık dünyasını terktir, kuşatıcıdır, Allah için yaşamak, Allah için ölmektir. “Biz” olmanın idrakine varan ve olan çağın Firavunlarına karşı direnmenin nasıl olduğunu göstermektir “Biz”olmak.


YAZININ TAMAMI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ>>>>

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat