Belçika'da bombalı saldırı:34 ölü


Belçika'da bombalı saldırı:34 ölü

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 22 Mart 2016 Salı 15:32


Belçika'nın Başkenti Brüksel Havalimanı'nda meydana gelen iki patlama ve ardından metro istasyonunda bir patlama meydana geldi. Patlamalarda en az 34 kişinin öldüğü ve 136 kişinin yaralandığı bildirildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Belçika'nın başkenti Brüksel'deki  Havalimanı'nda iki patlamanın ardından, metro istasyonunda da bir patlama meydana geldi.

Bürüksel basınının verdiği bilgiye göre, metro istasyonunda meydana gelen patlamada 20, Brüksel Havalimanı'ndaki patlamalarda ise 14 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Doğan Haber Ajansına göre havaalanında çalışan bir Türk görevli, yaralıların arasında bir Türk bulunduğunu söyledi. Havaalanındaki Türk görevli çalışma arkadaşından haber alamadığını ve daha sonra Leuven Hastanesine kaldırıldığını öğrendiklerini ifade etti. 

Polis, havalimanında patlamamış bir bomba ele geçirildiğini de açıkladı.

BAŞBAKAN: BELÇİKA İÇİN KARA BİR GÜN

Saldırı sonrası Belçika Başbakanı Charles Michel'den ilk açıklama geldi. Brüksel'deki saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu söyleyen Başbakan Michel, "Belçika için kara bir gün. Kör ve korkakça bir saldırı" dedi.

"KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ"

"Korktuğumuz başımıza geldi" diyen Başbakan Charles Michel, "Şimdi sakin olmaya ve dayanışmaya ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Belçika Başbakanı Chales Michel, saldırı sonrası başkent Brüksel'e ilave asker sevk edildiğini de belirtti.

HALKA ÇAĞRI: OLDUĞUNUZ YERDE KALIN

Brüksel'deki tüm toplu ulaşım durdurulurken, Belçika Kriz Merkezi halktan oldukları yerde kalmalarını istedi. Belçika Başbakanı Charles Michel ulusal güvenlik toplantısı için çağrı da yaptı.   

HAVALİMANINDA İNTİHAR BOMBACISI 

Belçika televizyonu RTBF'nin Belçika savcılığına dayandırdığı habere göre, havalimanındaki saldırıyı intihar bombacısı gerçekleştirdi.  

Yaralanma ve ölümlerin tavanın çökmesi ve cam kırıklarından olduğu da iddialar arasında.  

SİLAHLA DA ATEŞ EDİLDİ

Patlamadan önce silahla ateş edildiği ileri sürüldü. Polis olay yerinde bir adet kalaşnikof tüfek bulunduğunu doğruladı.

Yetkililer, terör saldırısı olduğunu ifade ediyor. Patlama sonrası ülke genelinde güvenlik alarm seviyesi en üst düzeye çıkarıldı.  

APRON VE TERMİNAL BİNASINDA PATLAMA

Patlamanın biri apronda, diğeri terminal binasında meydana geldi. Bir görgü tanığı patlamalardan birinin American Airlines'in bürosunun bulunduğu yerin yakınında olduğunu iddia etti.  

Binanın dış camlarının tamamen kırıldığı, havalimanı tavanında kısmi çökme meydana geldiği ifade edilyor.  

OTEL HASTANEYE ÇEVRİLDİ 

Patlamanın ardından havalimanı karşısında bulunan otel, sahra hastanesine çevrildi. Yaralıların tedavisi burada yapılıyor.

Havalimanında bulunan yolcular güvenlik gerekçesiyle pistlere alınmıştı. Buradaki yolcuların hepsinin tahliye edildiği belirtiliyor.   

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'na doğru giden tren seferleri durduruldu. Havalimanına giden tüm yollar da kapatıldı. 

TÜM UÇUŞLAR DURDURULDU 

Zaventem Havalimanı'nda tüm uçuşlar durdurulurken, havalimanına gelmesi daha önce planlanan uçuşlar başka havalimanlara yönlendirildi. 

BAŞBAKAN'DAN GÜVENLİK TOPLANTISI ÇAĞRISI

Havalimanı ve metrodaki patlamalar sonrası Belçika Başbakanı Charles Michel ulusal güvenlik toplantısı için çağrı yaptı. Ulusal güvenlik toplantısına, hükümetteki ilgili bakanlar katılıyor.

Art arda meydana gelen 3 patlama sonrası Belçika ordusu, başkent Brüksel'e 225 ilave asker daha gönderdiğini duyurdu. 

PARİS SALDIRGANI BRÜKSEL'DE YAKALANMIŞTI 

13 Kasım 2015'te meydana gelen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırılarını gerçekleştiren Salah Abdeslam, gerçtiğimiz cuma günü Belçika'nın başkenti Brüksel'de yakalanmıştı.

BELÇİKA İÇİŞLERİ BAKANI ALARM DURUMUNDAYIZ DEMİŞTİ 

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Paris saldırganı Salah Abdeslam'ın yakalanmasından sonra teröristlerin intikam niteliğindeki bir saldırı gerçekleştirebilecekleri ihtimaline karşılık alarm durumunda olduklarını açıklamıştı.

Belçika İçişleri Bakanı Jambon "Bir terröristi yakalamak diğerlerini harekete geçirebilir, bunu göz önünde bulunduruyoruz" ifadesini kullanmıştı.

 

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat