"Batılılar için Doğulu ilkel adetlerin temsilcisi demektir”


"Batılılar için Doğulu ilkel adetlerin temsilcisi demektir”

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 09 Kasım 2016 Çarşamba 14:22


Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen 16. EXPO ve 20. Uluslararası İş Forumu Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batılıların önemli bir bölümü için Doğulu demek ilkel adetlerin, kapalı düşüncenin temsilcisi demektir” dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen 16. EXPO ve 20. Uluslararası İş Forumu Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batılıların önemli bir bölümü için Doğulu demek ilkel adetlerin, kapalı düşüncenin temsilcisi demektir. İnsanlığın en eski medeniyetlerine beşiklik yapmış Doğu’nun değerler skalasında bu anlayışın hiçbir yeri yoktur. Ne kadar ileri giderseniz gidin, Batı’nın gözünde ikinci sınıf olmaktan kurtulamazsınız. Biz bu acı gerçeği yarım asırdır devam ettirdiğimiz Avrupa Birliği sürecinde de yaşadık" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen 16’ncı EXPO ve 20’nci Uluslararası İş Forumu Kongresi’nin açılış törenine katıldı. İstanbul CNR EXPO Fuar Merkezi’nde, yerli ve yabancı çok sayıda işadamını ve yatırımcıyı buluşturan organizasyonda, Cumhurbaşkanı Erdoğan kongrenin açılış konuşmasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MÜSİAD’ın daha önceki fuar ve forumları gibi, bu etkinlikte de, Afrika’ya ve Asya’ya özel önem verdiğine işaret etti ve şunları söyledi: “Maalesef, Batı’nın Doğu’ya bakışını hala oryantalizm anlayışı belirliyor. Batılıların önemli bir bölümü için Doğulu demek, Orta Çağ karanlığında yaşayan, geri fikirlerin, ilkel adetlerin, kapalı düşüncenin temsilcisi demektir. İnsanlığın en eski kültürlerine, medeniyetlerine beşiklik yapmış doğunun beklentilerinin ve sıkıntılarının, bu anlayışın değerler skalasında hiçbir yeri yoktur. Ne yaparsanız yapın; ekonomik, kültürel, siyasi, ticari olarak ne kadar ileri giderseniz gidin, batının gözünde ikinci sınıf olmaktan asla kurtulamazsanız. Biz bu acı gerçeği, yarım asırdır her türlü engellemelere rağmen ısrarla devam ettirdiğimiz Avrupa Birliğine üyelik sürecimizde defaatle yaşadık, yaşıyoruz.”

“BATI’NIN CUMHURBAŞKANLARI, BAŞBAKANLARI TERÖRİSTLERE KAPILARINI AÇIYOR”

Dokunulmazlıkları kaldırılmış, terör örgütü PKK ile ilintili bazı milletvekilleriyle ilgili yürütülen yargı sürecine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu ülkenin içinde yaşayan, Kandil’deki teröristlerin PKK’nın parlamentodaki uzantılarına yönelik yargımızın attığı bir adım var. Burada dokunulmazlıklar kalktı mı? Kalktı. Sadece onların değil, diğer siyasi partilerden de birçoğunun dokunulmazlıkları da kalktı. Bu dokunulmazlıklar kalktıktan sonra yargı üzerine düşen görevi yapıyor. Yargı üzerine düşen görevi yaparken bunların bir kısmı kaçıp Batı’ya, Avrupa’ya gitti mi? Kaçıp giden teröristlere kim kapısını açıyor? Bakıyorsunuz, Batı’nın yöneticileri, Cumhurbaşkanları, Başbakanları, Bakanları kapı açıyor. Acaba Türkiye Batı’nın teröristlerine, kapısını onların anlayışıyla açacak olsa, o zaman bunların duruşu nasıl olurdu, ben bunu merak ediyorum. Fakat şunu bilmelerini istiyorum: Bu, bumerang gibi sizleri varacaktır ve çok kötü vuracaktır. Bir taraftan PKK’yı terör örgütü ilan edeceksin, öbür taraftan terör örgütü PKK’nın yöneticilerine, mensuplarına Avrupa Parlamentosu’nun koridorlarını kapılarını açacaksın. Bu ne menem iş, böyle sakat bir anlayış olabilir mi? Buna evet demek mümkün mü? Bu ikiyüzlülüğün ta kendisidir. Dürüst olun dürüst, siyaseti dürüst yapın.”

Diğer ülkeler için gündeme dahi getirilmeyen meselelerin ve önemsenmeyen şartların, konu Türkiye olunca birden vazgeçilmez hale geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışın son örneğinin, vize serbestisi görüşmelerinde ve terörle mücadele konusunda tecrübe edildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Utanmadan sıkılmadan kalkmış ne diyorlar? ‘Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakereleri gözden geçirilmelidir.’ Geç kaldınız, hadi bir an önce gözden geçirin. Ama gözden geçirdiğiniz zaman ertelemeyin ha, nihai kararınızı verin. Eğer Türkiye terörle haysiyetli ve onurlu bir şekilde mücadele ediyor diye siz Avrupa Birliği konusunda müzakereleri gözden geçirecekseniz, geç kaldınız. Biz terörle mücadeleyi sonuna kadar vereceğiz, sonuna kadar” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerinin terörle mücadele konusunda her türlü adımı atıp gereken önlemleri en sert şekliyle alırken, Türkiye’nin terörle mücadele hakkını açıkça engellemeye çalıştıklarına vurgu yaparak, bu tavırlarının yeni olmadığını, Türkiye’nin AB ile müzakere içinde olduğu yarım asırlık süre boyunca Türkiye’nin sabır taşının sürekli test edildiğini hatırlattı.

Aynı kibirli ve oryantalist tavrın, mülteciler ve göçmen krizi meselesinde de yaşandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle Suriyeli ve Afrikalı göçmenlere yönelik tutumun, Batının gerçek yüzünü ifşa etmesi açısından son derece ibretlik olduğunu söyledi.

“SURİYE HALKI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNDE YAPAYALNIZ BIRAKILDI”

Suriye’de 600 bin insanın, devlet terörünün ve terör örgütlerinin eylemleri sonucu hayatını kaybettiğini, 12 milyon insanın yerinden yurdundan olduğunu, binlerce yıllık şehirlerin, kütüphanelerin, camilerin ve hastanelerin enkaza döndüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hal böyleyken, Suriye krizinin başından bu yana insan hakları, demokrasi, özgürlük gibi sözüm ona batılı değerler, Avrupa ülkelerinin gündemine dahi gelmedi. Suriye halkı özgürlük mücadelesinde yapayalnız bırakıldı. Suriyeli mazlumlar 6 yıldır, siviller üzerinde kimyasal dâhil her türlü silahı kullanmaktan çekinmeyen, hatta bununla da gurur duyan, ölen çocukların acılarını umursamayan bir rejimin insafına terk edildi. Bakın biz şunu da biliyoruz; hangi ülke bu teröristlere silah veriyor, bunları biliyoruz. Hepsinin adresi şu anda bizde biliniyor. Son günlerde bize, güya, insan hakları ve demokrasi dersi veren batılı vicdan, yıllardır Akdeniz’in ve Ege’nin karanlık sularında yitip giden on binlerce insan için bir damla gözyaşı döktü mü?” şeklinde konuştu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat