Basın kartları değişiyor; gazeteciler tepkili


Basın kartları değişiyor; gazeteciler tepkili

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 08 Nisan 2013 Pazartesi 14:40


Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün; yeni tasarladığı basın kartları, gazetecilerin sert tepkisi ile karşılaştı.

Küre Medya / Haber Merkezi
T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün; yeni tasarladığı basın kartları, gazetecilerin sert tepkisi ile karşılaştı.

Televizyon, gazete, dergi ve radyo gibi çeşitli kurumlarda çalışan gazetecilerin kullandığı basın kartları değişiyor...

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü bu kapsamda yeni basın kartlarını; tertip, dizgi ve baskı olarak, uluslararası standartlara uygun şekilde, üç farklı versiyon biçiminde yeniden tasarladı.

Yeni kartlarda, kullanıcının dijital fotoğrafı, kişiye özel kart seri numarası, sahteciliğe karşı yüksek teknolojik özelliğe sahip hologram ve kan grubu gibi kişisel bilgiler bulunuyor.

Fakat aynı tasarımdan olan basın kartları üç farklı renk yapılarak, gazetecilere sadece renk seçimi konusunda inisiyatif sağlandı...

Gazeteciler ise kartlarda, "Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün" kısaltılması olan BYEGM'nin çok büyük harflerle yazılmış olmasına tepki gösterdi....

Gazetecilerin tepkileri şu şekilde oldu:

AA Muhabiri Ahmet Erkan; "Uluslararası geçerliliği olan basın kart istiyoruz #BYEGM personel kartı istemiyoruz."

Gazeteci Ali Çiçek: "Şerefle taşıdığımız karttan utanmamızı istiyorsanız buyrun değiştiriniz."

Fox Muhabiri Öznur Aslan: "Çok yanlış... byegm'nin personeli değiliz biz."

İHA Muhabiri Mehmet Altunışık: "Böyle bir saçmalık olabilir mi? gazeteci çalıştığı kurumu temsil eder.. Bilmem ne genel müdürlüğünü değil.... Böyle bir kartı kullanmak istemiyorum.."

Gazeteci Hüseyin Kulaoğlu: "3 tane aynı tasarlamışlar ama farklı renklerini yaparak, güya bizlere seçme hakkı sunduklarını sanıyorlar... BYEGM yazısını yurtdışında hangi insanlara anlatabiliriz ki?"

Gazeteci Ertan Erdoğmuş: "Kart tasarımını görünce tepem attı."

Medya-İş Genel Başkanı Gürsel Eser: "Bence eski sekliyle kalmasi çok daha iyi. 3 seçenek belirlenmis üçü de birbirinden farksız kesinlikle yeniden tasarlanmalı. Kesinlikle destekliyoruz kartlar yeniden tasarlanmalı."

Gazeteci Anıl Bağrık: "Kart üstündeki BYEGM ibaresi çok büyük. Kurumun tanıtım kartı algısı yaratıyor."

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim: "Eğer bu 3 kart örneginden birisi seçilecekse hiç biri seçeneğini işaretlemek gerekir. Daha özgün bir TASARIM ile chip olmalı."

Gazetecilerin hakkını sosyal paylaşım sitesi twitter'da savunan @basinkarti adresi de gazetecilerin bu duruma tepki göstermesini istedi.

Halil Kum/Küremedya

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat