Başbakan Davutoğlu Üç günlük yas ilan edildiğini açıkladı


Başbakan Davutoğlu Üç günlük yas ilan edildiğini açıkladı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 10 Ekim 2015 Cumartesi 17:56


Başbakan Ahmet Davutoğlu Anakra'da yaşanan bombalı saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Küre Medya / Haber Merkezi
Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasında satırbaşları şöyle:

Bugün ülkemiz büyük bir terör saldırısıyla hedef alınmıştır.  Türkiye ateş çemberi içinde istikrarını koruyan bir ülkedir. Bu saldırı ülkemizin bütünlüğüne karşı yapıldı.Eminim bugün ülkemizin her yanında vatandaşlarımız kendilerine, evlatlarına yapılmış bir saldırı olarak görmüştür. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Terör saldırılarında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımı ve şehitlerimiz için 3 gün ulusal yas ilan etme kararı aldık. Bugünler zor süreçlerden geçilen günler, daha çok birliğe ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günler. Siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun 86 vatandaşımızı şuana kadar kaybetmiş bulunuyoruz. 86 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ayakta tedavi görenler hariç 186 yaralımız var.

"İKİ CANLI BOMBA OLDUĞUNA DAİR KUVVETLİ EMARELER VAR"

İki canlı bomba olduğuna dair kuvvetli emareler var.. Teröre karşı omuz omuza olmalıyız. Geçmişte olduğu gibi tam bir dayanışma içerisinde olduğumuzu bir kez daha göstereceğimizi düşünüyorum. Terör saldırılarına karşı en etkin şekilde devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Bugünlerde her türlü provakasyon ve tahrike karşı birliğimizi ve beraberliğimizi korumanın günleridir. Hangi siyasi görüşe sahip olursanız olun, hangi anlayışı benimsemiş olursanız olun gelin hep beraber teröre karşı omuz omuza verelim. Bizden farklı düşünenlere her zamankinden daha fazla hoşgörülü davranalım. 

"KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ İLE GÖRÜŞMEYİ PLANLIYORUM"

Terörü kim yaparsa yapsın suçludur. Suruç'tan bu yana her türlü terör saldırısına maruz kaldık. Gelin teröre karşı ortak bir çağrıda buluşalım. Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli ile tekrar görüşmeyi planlıyorum. Bütün siyasi partilerin teröre karşı ortak tutumda olması gerekmektedir.  Gün konuşma, ortak tehdide karşı ortak bir bilinçle hareket etme günüdür. Ben buradan siyasi parti liderlerine AK Parti Genel Başkanı olarak seslenmiyorum, şuanda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak tam da bugün halkımızı korumanın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bütün liderler söylemlerine dikkat etmelidir.  

Medyaya çağrıda bulunuyorum, terör örgütü ülkede bir panik havası sezdirebilmek için internet ortamında ortaya atabilirler. Lütfen bu terör ve propaganda faaliyetlerine medya duyarlılığında ortak bir tavır alalım.

BAŞBAKAN'DAN ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Bütün uluslararası toplumu Türkiye ile dayanışmaya davet ediyorum. Taziye mesajı yayınlamış olan bütün ülkelere ülkem adına bir borç biliyorum. Şunu da ifade etmek istiyorum ki gün uluslararası olarak teröre karşı dayanışma günüdür. Terör gruplarının hepsi teröristtir, hepsine karşı ortak tavır sergilememiz gerekir. 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat