Ayağının tozu ile patriotları ziyaret


Ayağının tozu ile patriotları ziyaret

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 25 Şubat 2013 Pazartesi 13:16


Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye gezisine dün Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan Patriot sistemleri ve bunlarla birlikte gönderilen Alman askeri birliğini ziyaret ederek başladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye gezisine dün Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan Patriot sistemleri ve bunlarla birlikte gönderilen Alman askeri birliğini ziyaret ederek başladı.
Gaziantep havaalanında Vali, Belediye Başkanı ve Emniyet Müdürü tarafından karşılanan Merkel buradan Patriotların bulundugu Kahramanmaraş'taki Gazi Kışlası'na geçti ve Türkiye Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile buluştu.

İlgili HaberlerAlman başbakan Merkel'in Türkiye sınavıElysee Antlaşmasının 50. yıl dönümü kutlanıyorMerkel'den Almanlara'zor günler' uyarısıİlgili KonularAvrupa Birliği, Avrupa, Orta Doğu
Gazi Kışlası'nda Patriot Sistemleri Alman Harekat Birliği Komutanı Marcus Ellerman'dan bilgi alan Merkel, patriot rampasını inceledi, Alman askerlere sorular yöneltti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak iki günlük bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Almanya Başbakanı daha sonra yeniden Gaziantep üzerinden uçakla Nevşehir'e geçti.

Geceyi burada geçiren Merkel Göreme Milli Parkı'nı ziyaret ettikten sonra gezisinin resmi temaslar ayağını başlatmak üzere Ankara'ya geçiyor.

FT: Merkel AB müzakerelerini destekliyorAlmanya Başbakanı Angela Merkel'in bu sabah başlayan Türkiye ziyareti İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesinde bir haberde işleniyor.

Financial Times, iç sayfalarında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in,Türkiye ziyareti öncesinde AB üyeliği konusuna kuşkuyla yaklaşsa bile, müzakerelerin canlandırılmasından yana olduğunu ilan ettiğini yazıyor.

Gazeteye göre üç yıldır devam eden kilitlenme ardından Almanya Başbakanı, gezi öncesinde yaptığı açıklamada Fransa'nın, bir müzakere başlığına koyduğu engeli kaldırma kararını desteklediğini bildirdi.

Financial Times, buna karşılık "Fransa'nın hâlâ dört, Kıbrıs'ın da altı başlığın açılmasını engellediği düşünüldüğünde, Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan müzakerelerin gerçekten canlanabilmesi için daha fazla hareketlilik istiyor" demiş.

FT'ye göre, Berlin'de geçen hafta sonunda bir Türk tıp öğrencisiyle görüşürken çekilen bir videoda Merkel, bunda "Önümüzde uzun bir yol var. Kuşkularımın olmasına rağmen üyelik müzakerelerine devam edilmesi yönünde oy kullandım. Daha fazla yol katedebilmemiz için müzakerelerde bir başlığın daha açılmasından yanayım" diyor.

Gazete buna karşılık Merkel liderliğindeki Almanya hükümetinin Türkiye'nin üyeliği konusunda bölünmüş olduğuna dikkat çekiyor. Haberde merkez sağ Hristiyan Demokrat Birlik'in Türkiye ile "imtiyazlı ortaklık"ta ısrarlı olduğunu yazıyor.

Fakat gazete, Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin liderliğindeki koalisyon ortağı liberal Hür Demokratlar ile ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'nin Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinden yana olduklarını da hatırlatıyor.

Türkiye'ye gelince, Financial Times, Ankara'nın bir başlıktaki engelin kaldırılmasını yeterli görmediğini vurguluyor.

FT dün Almanya'da yayımlanan popüler Bild gazetesinin yayımladığı bir kamuoyu araştırmasına göre, Almanların yüzde 60'ının Türkiye'nin AB'ye katılmasına karşı olduklarını aktarıyor.

Buna karşılık Türkiye'de geçen ay yayımlanan bir araştırmaya göre, Türkiye vatandaşlarının üçte ikisinin AB üyeliği hedefinden vazgeçilmesi gerektiği görüşünde olduğu da kaydediliyor.

BBC

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat