Arınç'tan bir ilginç çıkış daha...


Arınç'tan bir ilginç çıkış daha...

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 03 Mart 2016 Perşembe 15:19


Bülent Arınç, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) verdiği ‘tutuksuz yargılanma’ kararı ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kararla ilgili “Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” sözlerine değindi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Arınç “Her karar eleştirilebilir, tabi hukuki açıdan. Seni tanımıyorum demekle olmaz… Şimdi anayasa mahkemesi kararlarına uymamak herhalde bu anayasa mevcut oldukça çok geçerli bir söz değil. Neden? Çünkü, Sayın Cumhurbaşkanımız bu mevcut anayasaya göre seçildi.”

Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin ve Başkan Zühtü Arslan'ın Türkiye'nin ufkunu açacak bir karar verdiğini söyledi ve şu sözleri sarf etti:

“Bu cinayettir ve bu ayrımcılığın üstünden Abdullah Gül’e vurmaya çalışıyorlar. Zamanında kınadığımız bir işi, bizim saygı duyduğumuz medya neden böyle yapabilir? Bu insanların bir sıfatı yok mu? Bu insanların bir hukuk bilgisi yok mu? Bunların vicdanı yok mu? Bunların vatanseverliğinden kim şüphe edebilir? Ve ben 17 üyenin 12’sinin, 15’inin gerçekten çok iyi bir hukukçu olduğunu, vatanperver olduğunu da çok yakından biliyorum. Kaldı ki sayın başkan Zühtü bey, AK Parti’nin anayasa çalışmalarına bir akademisyen olarak katılmış bir insandı. Kendisine anayasayı emanet ettiğimiz bir insan bugün farklı karar verdi diye lince tabi tutuluyor. Ben Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanının yanındayım ve onu tebrik ediyorum ve huzurlarınızda da teşekkür ediyorum. Çok güzel, çok iyi ve Türkiye’nin ufkunu açacak bir karar verdi.”

“AYM kararları bütün kişileri, bütün kurumları, bütün devlet organlarını bağlar”

Erdoğan’ın AYM'nin bazı kararlarını beğenmediğini, bazılarını ise eleştirdiğini söyleyen Arınç, şöyle konuştu:

“Her karar eleştirilebilir tabi hukuki açıdan. Seni tanımıyorum demekle olmaz. ‘Bu karar şu, şu, şu sebeplerden dolayı eleştirilmelidir. Bu, bu sebeplerden dolayı da doğrudur’ dersiniz. Ama ben bu mahkeme kararını tanımıyorum derseniz. Bu Anayasanın belli hükümleri var. ‘Anayasa mahkemesi kararları bütün kişileri, bütün kurumları bütün devlet organlarını bağlar.’ diyor. Keşke böyle yazmasa. Ama böyle yazmış ve bu anayasa yürürlükte kaldığı sürece de istesek de istemesek de bizi bağlıyor. Partilerimiz bu anayasaya göre kapatıldı, bizim için gereçli oldu. Rahmetli Erbakan Hocayı hatırlıyorum. ‘Kabul etmiyoruz, reddediyoruz, bu vicdansızlıktır, bu hukuksuzluktur’ dedi, Youtube’da var konuşması, ‘Ama ne yazık ki uymak zorundayız’ dedi.  Şimdi anayasa mahkemesi kararlarına uymamak herhalde bu anayasa mevcut oldukça çok geçerli bir söz değil. Neden? Çünkü, Sayın Cumhurbaşkanımız bu mevcut anayasaya göre seçildi.”

"Mesela Leyla Zana gibi yapmadı"

Cumhurbaşkanı’nın mevcut anayasayla, seçildiğini kaydeden Arınç sözlerine şöyle devam etti:

“Bu anayasaya göre seçim yaptık. Bu anayasaya göre ant içti parlamentoda. Mesela ant içerken ‘Ben farklı bir Cumhurbaşkanıyım. O zaman farklı bir ant içmem lazım’ demedi. Mesela Leyla Zana gibi yapmadı. Ant içti, biz de kendisini ayakta alkışladık. Bu anayasaya göre... O zaman ben bu anayasayı tanımıyorum demesi lazımdı. Bu anayasanın da 102, 103, 104’ncü maddelerini kullanıyor Sayın Cumhurbaşkanı. Rektörleri atıyor. Askeri Yargıtay’a, Yargıtay’a, Danıştay’a üye seçiyor. O Anayasaya yazdığı için. Şöyle diyemeyiz;'İşime gelenlere şöyle kabul ederim, işime gelmeyenleri böyle kabul etmem' Bu anayasa bir bütün… Anayasa mahkemesi kararları, herkesin uymak, yerine getirmek, kabul etmek zorunda oldukları kararlardır. Ve bu bedihidir, çok açıktır. Malumu ilam etmektir. Çünkü anayasa böyledir ve bugüne kadar gelen tüm siyasetçiler de, tüm iktidarlar da anayasa mahkemesi kararlarına uymuştur.”

“Başkanlık sistemini kuvvetler ayrımında iyi bir yere oturtmamız lazım”

Arınç, Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının referandumu da olumsuz etkileyebileceği görüşünde:

“Şimdi biz referanduma gideceğiz. Referandumda Başkanlık sistemini de oylayacağız. Peki 50-55 milyon seçmen; Sayın Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyorum dediğine göre,'Sayın Cumhurbaşkanı bu mahkemeyi kaldırmak istiyor' diye düşünse,'Anayasa Mahkemesi kararlarını bundan sonra başkan olursa tanımayacak' diye inansa, oyunu nasıl kullanır referandumda? ‘Hayır’ olarak kullanabilir.'Kuvvetler ayrılığı veya yüksek yargı olmayacak. Yani check-balance sistemi olmayacak, Başkan ne isterse o olacak' diye inansa seçmen oyunu nasıl kullanacak. Ben endişe ederim şahsen. Kendi adıma endişe etmem. Kararımı veririm. Referandumda başkanlık sistemine geçmek istiyorsak, başkanlık sistemini kuvvetler ayrımında iyi bir yere oturtmamız lazım”

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat