Arap liderlerden Rusya’ya çıkarma


Arap liderlerden Rusya’ya çıkarma

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 27 Ağustos 2015 Perşembe 00:29


Ürdün Kralı Abdullah ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi veliahdı Muhammed Bin Zayed'in ardından Putin bugün Mısır’ın darbe Cumhurbaşkanı Sisi ile de görüştü.

Küre Medya / Haber Merkezi
Rusya’da düzenlenen MAX 2015 havacılık ve uzay fuarı kapsamında Ürdün kralı ikinci Abdullah ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi Veliahdı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, Putin’in sağında ve solundaki koltuklarda yer aldı. Mısır’ın darbeyle göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi de dün Salı günü Rusya’ya ulaştı. Üst düzey Rus yetkililerle görüşen Sisi bugün Putin ile bir görüşme gerçekleştirdi.

 Ortadoğu’da Arap Baharı karşıtı bloğun başında gelen liderlerin her biri Rusya’ya kendi gündemleriyle gelse de Suriye, masadaki önemli konuların arasındaki yerini korudu.

Sisi, Rusya'nın tecrubesinden faydalanarak Mısır'da bir nükleer elektrik santralinin inşa etme niyetinde olduklarını ve açılışı bu ay yapılan Süveyş kanalında bir sanayi bölgesinin kurmak istediklerini belirtti. 

Ürdün Kralı Abdullah, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin’de de ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Suriye sorununa bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Kral Abdullah, Rusya’nın bu çözümdeki rolünün çok önemli olduğuna işaret etti.

Kral Abdullah’ın ajandasındaki en önemli konu, Rusya’nın Ürdün’de inşa etmek istediği nükleer elektrik santrali.

Putin-Abu Dabi Veliahdı Al Nahyan ortak ajandalarında ise iki ülkenin arasındaki ticareti artırmak konusu vardı.

Rusya, İran’ın nükleer programıyla ilgili Batı ile anlaşmasının ardından Ortadoğu’da özellikle de Suriye konusunda daha aktif bir rol oynamaya çalışıyor. Putin, Esed’i korumak amacıyla ABD’nin ‘Ortadoğu’da önceliğin IŞİD ile mücadele’ tezini benimseyerek Esed rejimi, Türkiye, Suudi Arabistan ve Ürdün’ün de içinde olacağı ‘genişletilmiş IŞİD’e karşı koalisyon’ inisiyatifini hayata geçirme yolları arayışında.

Esed: Rusya’ya güvenimiz tam

Lübnan’ın Hizbullah’a ait Al Manar kanalına bir mülakat veren Suriye rejimi lideri Beşşar Esed, Rusya’dan beklentilerine değindi.

‘Bölgesel ve küresel müttefiklerimiz olmasaydı ayakta durmaya başaramazdık’ diyen Esed, Rusya’ya güveninin tam olduğunu ve Rusya'da bir tavır değişikliği söz konusu olmadığını dile getirdi.

Esed Mısır’la aynı hendekte olduklarını dile getirerek terörle mücadele konusunda iki ülkenin arasında iletişimin olduğunu açıkladı.

Esed konusunda fikir ayrılığı

Suriye konusunda önemli bölgesel aktörlerden biri olan Suudi Arabistan Suriye’de çözüm çabaları kapsamında son dönemde Rusya ile yoğun diplomasi trafiğine girmişti.

Doha’da ve daha sonra Moskova’da bir araya gelen iki ülkenin dışişleri bakanları, IŞİD’in tehlikesi ve onunla mücadele gerektiği konusunda hem fikir olmalarına rağmen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyir Esed’le bu konuda koordinasyon yürütmek meselesine itirazlarını dile getirmişti. Ancak bu Rus mevkidaşı Lavrov’la anlaşamadığı tek konu değildi. Zira Cübeyir Esed’in gitmesi Lavrov ise bu konunun müzakerelerde ön şart olarak iler sürülmemesi gerektiği konularında geri adım atmamıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat