Anzaklar övünmek yerine ders çıkarsın


Anzaklar övünmek yerine ders çıkarsın

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 03 Mayıs 2015 Pazar 09:50


Çanakkale Savaşlarına Anzak askerlerinin katılmasının bir hata olduğunu dile getiren Avusturalyalı tarihçi Jonathan King, “Bizim dedelerimiz 200 yıl önce Avusturalya'ya gelen mahkumlardı. Bir kahramanlık hikayesine ihtiyacımız vardı ve yıllarca Çanakkale Savaşları'na katılan Anzak askerlerinin kahramanlıkları anlatıldı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Çanakkale Savaşları'nın 100. Yılı etkinlikleri için Anzaklarla birlikte Çanakkale'ye gelenler arasında bu yıl ilginç bir isim vardı. Avusturalyalı tarihçi akademisyen Jonathan King. Onun buraya geliş sebebi savaşta hayatını kaybeden dedelerini anmak değil tam aksine Çanakkale Savaşları'yla ilgili ezberleri bozmaktı. Çünkü King'e göre 100 yıldır Avusturalya'da halka anlatılan bu kahramanlık hikayeleri bir masaldı ve artık insanların bu masala inanmaması gerekiyordu. Ona göre İngilizler tarafından kandırılıp savaşa sokulan Anzaklar bu topraklara ancak özür dilemek için gelmeliydi. Yine Anzakların Gelibolu'ya çıkmasını yeni nesile bir kahramanlık hikayesi olarak anlatan Avusturalya devleti, bunun yerine Çanakkale Savaşları'na nedensiz olarak katılıp hayatını kaybeden 8 bin Anzak adına İngiliz hükümetiyle hesaplaşmalıydı.


ÖVÜNMEK YERİNE DERS ÇIKARMALIYIZ


King, Anzakların İtilaf Devletleri safında yer alarak Türklere saldırmasının bir kahramanlık değil büyük bir hata olduğunu söylüyor ve bu hatanın bedelini kayıplarla ödediğini düşünüyor. King, “8 bin Anzak burada hayatını kaybetti. 8 ay süren savaşın sonunda biz çekilmek zorunda kaldık ve Osmanlı ordusu savaşı kazandı. Gelibolu Savaşı'nın Avusturalyalılar için yüceltilecek bir yanı yok. Bizim bu savaştan ders çıkarmamız gerekiyor, övünmemiz değil. Çünkü bizim gerçekten de bu savaştan ders alacak çok şeyimiz var. Ancak bugün aynı hata bir kez daha Suriye'de işleniyor" diyor.
Bu “büyük hata"ya dikkat çekmek için tarihçi yazar King, Gelibolu Yarımadası'nda savaşıp o dönem hayatta kalmış son 10 Anzak askeriyle görüşerek onların anlattıklarından yola çıkarak Gelibolu Günlükleri adlı bir kitap hazırlamış. En son Anzak askerinin 2002'de vefat ettiğini söyleyen King, şunları anlatıyor: “Son yaşayan Anzak askeri de Çanakkale Savaşları'nı bir felaket olarak nitelendirdi. Len Hall adındaki Anzak askeri bana'Bir dahaki sefere savaşırsak taraf değiştireceğim ve Anzaklara karşı Türklerin yanında savaşacağım' dedi. Savaş alanında Anzak askerleri, Osmanlı askeriyle arkadaşlık kurdu çünkü birbirleriyle konuşacak kadar yakındılar. Bazı zamanlar birbirlerine çikolatalar, sigaralar, yiyecekler hediye ediyorlardı. Bir yazar olarak tüm hayatım boyunca tarihi kitaplar yazdım. Her seferinde kurgu değil, gerçekleri anlattım."

BİZİM DEDELERİMİZ MAHKUMLARDI

King, bundan 200 yıl önce gemiler dolusu mahkumun İngilizler tarafından Avusturalya'ya getirilip bırakıldığını söylüyor ve bugünkü Avusturalya halkının atalarının da bu azılı mahkumlar olduğunu sözlerine ekliyor. King şu bilgileri paylaşıyor: “Avusturalya devletini kuranlar ayaklarında prangalarla gelen en azılı mahkumlardı. Onlar gemilerle buraya getirilip bırakılmıştı. En ağır cezalara maruz kalmış bu mahkumların kurduğu bir ülke elbette Avusturalya halkı için övünülecek bir geçmiş değildi. Benim dedem de bu mahkumları getiren bir subaydı ve burada kaldı. Dedelerinin azılı birer suçlu olarak bu topraklara geldiğini söylemekten utanıyorlardı. Bu yüzden Gelibolu savaşı Avusturalya için çok önemliydi. Utanç duydukları tarihi kendilerine unutturacak yeni bir tarih yazmak istediler. Bunun için de Çanakkale'yi bir kahramanlık hikayesi olarak anlatmayı tercih ettiler. Oysa tamamen yalandı. Görüştüğüm Anzakların hepsi, bu savaşın bir hata olduğunu söylüyorlar. Hatta görüştüğüm askerlerden biri,'Türkler çok iyiydiler. Bir Çanakkale Savaşı daha olsa Osmanlı ordusuna katılırdım' dedi"

Aynı yanlışı Suriye'de yapıyoruz

Akademisyen yazar Jonathan King, Çanakkale Savaşı'ndan bugünkü Avusturalya hükümetinin ders çıkarmadığını düşünüyor. Çünkü aynı yanlışın bugün Suriye'ye IŞİD'e karşı savaşacak insan gönderilerek yapıldığını söylüyor. King, “IŞİD'e karşı Avusturalya'da insan toplanıyor. 100 sene önce Çanakkale Savaşı'na katılmanın doğru olmadığını kimse söyleyemedi çünkü tarihçiler ve gazeteciler sansüre uğradı ancak bugün eski Avusturalya yok ve biz Suriye'ye savaşmak için gitmek istemiyoruz. Bizim için bu bir kahramanlık hikayesi olamaz, olmamalı da" şeklinde konuşuyor. King sözlerini şöyle tamamlıyor: "Çanakkale Savaşı'nı bir kahramanlık hikayesi gibi anlatanların unuttuğu bir şey var; yaşları henüz 14-15 olan 8 binin üzerinde Anzak geri dönmedi. İngilizlerin yanlış politikası yüzünden bu gençler öldürüldü. Bugün aynı durumu IŞİD'le çocukları savaşsın diye Suriye'ye gönderen aileler yaşamammalı."

Yeni Şafak

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat