Anne sütü bankasında ki tehlike


Anne sütü bankasında ki tehlike

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 25 Şubat 2013 Pazartesi 13:14


Sağlık bakanlığının Anne sütü bankası projesine, süt anne/kardeş konularında gelecekte sorun olabileceği yönünde itiraz ediliyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor. hiçbir doğal veya hazır gıdanın yerini tutmadığı anne sütü başta astım, obezite, diyabet gibi hastalıklar olmak üzere çcuk hastalıkları ve çocuğun gelişmesinde önemli bir gıda.

Emzirmek anneler içinde sağlık kaynağı, doğum sonrası rahim kanama, meme ve yumurtalık kanseri risklerini azaltıyor.

Sağlık Bakanlığı, 4 yıllık bir planla "anne sütü bankaları" açmayı planlıyor. Gönüllü annelerin bağışlayacağı sütler partorze edilerek korunacak ve ihtiyaç anında süt emen bebeklere kullandırılacak.

Buraya kadar herşey güzel de, Kuran süt anne veya süt kardeş ile evliliği haram kılıyor. Kişiler süt bankasından aldıkları süt ile yıllar sonra süt anesi veya süt kardeşiyle evlenmek gibi bir riski taşyacak.

Sağlık bakanlığı sütü alan ailenin hangi aileden süt aldığını, gerektiğinde irtibat kurabileceğini duyurmasına rağmen olası ihmal ve unutkanlıklarda İslami olarak facialar yaşanabilir.

Zaman gazetesinde bugün yayınlanan haber:

Duyarlılığı Olanlara Süt Cüzdanı Veririz

Fatih Karakılıç’ın haberi:

Bebek ölümlerini azaltmak için harekete geçen Sağlık Bakanlığı, ‘Anne Sütü Bankaları’nın ilkini 8 Mart’ta İzmir’de açıyor. İlahiyatçıların sütkardeşler arasındaki evliliğin haram olduğuna dikkat çekmesini değerlendiren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Duyarlılığı olan insanımıza süt nüfus cüzdanı veririz.” dedi.

Bebek ölümlerini azaltmak için harekete geçen Sağlık Bakanlığı, ‘anne sütü bankaları’nın ilkini 8 Mart'ta İzmir'de açıyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dünyada anne sütünün yerini tutacak başka bir gıda olmadığını belirterek, “Biz anneyi, anne sütünü, bebeği ve bebeğin sağlıklı gelişmesini merkeze alıyoruz.” dedi. Müezzinoğlu, Zaman'ın dün ‘Anne sütü bankası kuruluyor, ilahiyatçılar uyardı' manşetiyle gündeme getirdiği endişelere de değinerek şu açıklamayı yaptı: “İnançlar gereği bazı sıkıntılar varsa, buradaki nedir; kayıt sistemidir. ‘Bugün hangi anne sütünün hangi bebeğe verildiği ve bebeğin künyesi nedir?' bütün bunları paralel götürebiliriz. Duyarlılığı olan insanımıza da süt nüfus cüzdanını veririz.”

Zaman’ın dün manşete taşıdığı, ‘Anne Sütü Bankası kuruluyor, ilahiyatçılar uyardı’ haberiyle ilgili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklama yaptı. Anne sütü bankasına yönelik çalışmaları doğrulayan Müezzinoğlu, 8 Mart’ta İzmir’de süt bankasının açılışına katılmayı planladığını söyledi. Dünyada anne sütünün yerini tutacak başka bir gıda olmadığını belirten Bakan, “Bir aksilik olmazsa hem İzmir’in sağlık analizini yapabilmek hem de bu bankamızın açılış programına katılmak için program taslağımıza aldık. Bir defa, anne sütü çok önemli. Bir anne sütünün yerini tutabilecek bugün için dünyada herhangi bir ürün yok. Biz bir defa merkeze, anneyi, anne sütünü, bebeği ve bebeğin sağlıklı gelişmesini alıyoruz. Anne sütünü bulamayan bebek için en iyi nimeti ona sunmamız lazım.” dedi. Bağışlanan sütlere, donör annelerin künyesinin yazılabileceğini kaydeden Müezzinoğlu, “Bu en doğal, en tabii nimeti sunabilmek adına inançlar gereği bazı sıkıntılar varsa, buradaki nedir; kayıt sistemidir. Kayıt sistemini, bugün artık teknolojide, parmağın ucunda milyonlarca işlemi yapabildiğin bir teknolojide hangi anne sütünün hangi bebeğe verildiği, bu bebeğin künyesi nedir, sütünü aldığımız annenin künyesi nedir, bütün bunları paralel şekilde götürebiliriz. Dolayısıyla bu duyarlılığı olan insanımıza da süt nüfus cüzdanını veririz. Karşı taraf da istediği zaman veririz.” ifadelerini kullandı.

Banka denildiği zaman kayıt sisteminin akla geldiğine işaret eden Bakan Mehmet Müezzinoğlu, “Bankada bir kuruş veya bir gram süt muhatabı farklı olabilir mi? ‘Banka’ cümlesi, sistemi bir defa A’dan Z’ye kayıt sistemidir, bir dernek sistemi değil, bir banka sistemidir. Burada sıkıntı olabileceği kanaatinde değilim. Ama tüm duyarlılıkları önemsiyoruz. Hele hele bu konudaki duyarlılıklara teşekkür ediyoruz. Onların da vicdanen mutmain olacağı sistemi onlara da anlatırız. Onlara da bu sistemi yine görebiliyorsa açıkları, bu açıkları telafi edebilecek tedbirler alırız.” diye konuştu

Atilla AKSU/Küremedya

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat