Alman askeri işgal yüzünden öldürüldü


Alman askeri işgal yüzünden öldürüldü

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 24 Mayıs 2013 Cuma 10:24


"Kadınlar bu olaya tanık olduğu için özür dileriz ama bizim topraklarımızda da kadınlar bunlara tanık oluyor. İngiliz askerleri her gün Müslümanları öldürdüğü için bunu yaptık. Bizi rahat bırakıncaya kadar sizinle savaşacağız. Asla güvende olmayacaksınız."

Küre Medya / Haber Merkezi
İngiltere'deki Alman askerine saldıranlardan birinin 28 yaşındaki, sonradan Müslüman olan Michael Adebolajo olduğunu açıkladı.
Londra'nın güneyindeki Woolwich kışlası yakınında gerçekleşen saldırı sonrasında, polisin etkisiz hale getirmek için ateş ederek yaraladığı ve hastanede tutuklu bulunan zanlılardan birinin durumunun ciddi olduğu belirtiliyor.
Polis bugün Londra'nın Greenwich semtinde ve Lincolnshire'da saldırganların kaldığı düşünülen iki eve baskın düzenledi. Komşuların ifadelerine göre, Londra'daki evden üç kadın ile bir genç erkek sorgulanmak üzere karakola götürüldü.
Cameron: İslam'a ihanettir
Başbakan David Cameron, saldırıya ilişkin olarak "teröre ve terörizme ödün verilmeyeceğini" açıkladı.
Bu sabah kriz komitesini toplayan Cameron, saldırının tek sorumlusunun onu gerçekleştiren'iğrenç bireyler' olduğunu söyledi.
İngiltere'nin, radikalizmin zehirli diline karşı koyarak bu tür insanları alt edeceğini ifade eden Cameron, bu saldırının sadece İngiltere'ye yönelik bir saldırı olmadığını, İslam'a ve ülkeye büyük katkısı olan Müslüman topluluklara da ihanet olduğunu belirtti.
Fransa'ya yaptığı geziyi yarıda keserek dün Londra'ya dönen Cameron, bu sabah alınacak önlemleri değerlendirmek üzere kabine üyeleri, polis ve istihbarat yetkililerinden oluşan kriz komitesini topladı.
Öldürülen kişi asker
Woolwich semtinde dün öğle saatlerinde sokak ortasında satırlı bıçaklı saldırıyla öldürülen kişinin asker olduğu da bugün resmen açıklandı.
Ancak askerin ailesi, adının verilmesini şimdilik istemedi.
Resmen açıklanmamakla birlikte kaynaklar, zanlıların Nijerya kökenli İngiliz vatandaşı olduklarını, ancak Nijerya'daki Boko Haram gibi cihatçı gruplarla ilişkili olduklarının düşünülmediğini belirtiyor.
'Asla güvende olmayacaksınız'
Görgü tanıkları iki saldırganın olay sırasında "Allahu Ekber" diye bağırdıklarını ve sonra da İngiliz askerlerin Irak ve Afganistan'da yaptıkları hakkında nutuk attıklarını söylüyor.
Zanlılardan biri daha sonra elindeki kanlı bıçağı bırakmadan çevredekilere hitap ederek "Kadınlar bu olaya tanık olduğu için özür dileriz ama bizim topraklarımızda da kadınlar bunlara tanık oluyor. İngiliz askerleri her gün Müslümanları öldürdüğü için bunu yaptık. Bizi rahat bırakıncaya kadar sizinle savaşacağız. Asla güvende olmayacaksınız." dedi.
Çevredekiler tarafından cep telefonuyla kaydedilen görüntüler, dün gece ITV kanalında yayınlandı.
Görgü tanığı bir kadın da saldırganın "Onu öldürdüm çünkü o da Müslümanları öldürüyordu. Irak'ta ve Afganistan'da Müslümanların öldürülmesinden bıktım" dediğini ifade etti.
Cinayetin ardından kaçmaya teşebbüs etmeyen saldırganlar, çevredeki insanların fotoğraflarını çekmesine izin verdi.
Yaklaşık 20 dakika sonra olay yerine gelen polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilen saldırganlar geceyi hastanede gözetim altında geçirdi. Birinin durumunun ciddi olduğu açıklandı.

Yukarı DönEtiketler:

,

,

,

,

,

,

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat