Myanmarlı Müslümanlar ve Mursi nasıl kurtulmaz?


Ali Nur KUTLU, Myanmarlı Müslümanlar ve Mursi nasıl kurtulmaz?

Ali Nur KUTLU


A+ | Normal | A-


Daha çok slogan atıp, daha çok bağırınca, Asya'da denizin ortasında kalan ve açlıktan ölecek olan Myanmarlı Müslümanlar kurulmaz.

Twitter etiket açıp daha çok tivit atınca ve daha çok RT yapınca, Mursi idamdan kurtulmaz.
Myanmarlı Müslümanların açlıktan derilerine yapışan kemiklerinin fotoğrafını çeksek, ondan caps yapsak, Facebook'ta on bin tane “Like” yapsak, yine de Myanmarlı Müslümanlar o gemiden kurtulmazlar. 

Mursi'nin veda konuşmasının en önemli bölümünden 7 saniye seçsek, bunu Vine'da döndürsek ve iki yüz bin Fav alsak, yine de Mursi idamdan kurtulmaz.

Denizin ortasında, içinde binlerce Myanmarlı Müslüman, açıkta bekleyen teknenin gün batımında fotoğrafını çeksek, orada güneş ışığı vurmuş yüzlerin en güzel fotoğrafını İnstagram'a koysak, hepimiz RT ve Fav yapsak, yine de o insanlar o gemiden kurtulmaz.

Kandil gecesi sabaha kadar göz yaşı döksek, dua etsek, namaz kılsak, tespih çeksek, zikir yapsak ve sabah kalkıp her zamanki hayatımıza devam etsek, yine de Mursi idamdan kurtulmaz.
Kuran'dan Müslümanlar kardeştir, Allah Nurunu tamamlayacaktır, Allah dilerse her şey olur konulu tüm ayetleri çıkarsak, bunları her yere yazsak ve sürekli okusak, yine de Myanmarlı o garibanlar o gemiden kurtulmaz.

Batının iki yüzlü olduğunu, Çin'in acımasız katil olduğunu, Tayland'ın “şerefsiz” olduğunu, Budistlerin “alçak” olduğunu sabaha kadar yazsak,, tekrarlasak, İngilizceye çevirip sosyal medyada döndürsek, bunlar yine de Myanmarlı Müslümanların açlıktan ölmesine engel olmaz.

Batı demokrasisi Mısır'da çöktü, aslında Batı demokrat değil, aslında demokrasi yalan, aslında Batı Mısır'da darbeyi destekleyerek kendine ihanet etti diye, dünyanın en güçlü makalesini yazsak, bunu İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyancaya çevirsek ve o ülke liderlerine mektup yapıp göndersek, yine de Mursi idam edilmekten kurtulmaz.

Kızılay'a 50 TL, İHH'ya 50 TL, Sadakataşı'na 50 TL, İylikder'e 50 TL yardım için SMS göndersek, hatta zekatımızın tamamını onlara versek ve yardım etmenin huzuru ile uyusak, yine de sabah kalktığımızda Myanmarlı Müslümanlar o gemiden kurtulmaz.

Armani Şal, Versace ipek başörtüsü alırken vicdanımız sızlasa, bundan böyle Channel parfüm almasam diye düşünmeye başlasak, Cerruti takım elbiseden artık iki değil, bir tane alsak, Zegna gömleklerinin sayısını azaltsak ve “kahrolası” Loubotin ayakkabıları artık giymesek, yine de Mursi idam edilmekten kurtulmaz.

Miting yapsak, sesimiz kısılana kadar slogan atsak, en etkileyici pankartları dört dilde hazırlasak, yolu trafiğe kapatsak, Çin bayrağını, Amerika bayrağını yaksak ve üstünde tepinsek, yine de Myanmarlı Müslümanlar o gemiden kurtulmaz.
Arap şeyhlerine, emirlerine, “petro-dolar” zenginlerine küfretsek, bu küfürleri Arapçaya çevirsek, bir de öyle yapsak, bunlar “Amerikan uşağıdır” diye Twitter'da etiket açsak, yine Mursi ve arkadaşlarının idamını önleyemeyiz. 

Duaya karşı mı geliyorsun, Kuran'a inanmıyor musun,'Allah dilerse her şey olur' demiyor musun, zikrin gücüne inanmıyor musun diye sabaha kadar benimle kelam tartışsan, itikat tartışsan, fıkıh tartışsan, beni kafir ilan etsen yine de Mursi idam edilmekten, Myanmarlı Müslümanlar denizden kurtulmaz.

Karamsarlık aşılıyorsun, pesimistlik yayıyorsun, insanlara umutsuzluk veriyorsun diye sabah kadar benimle psikoloji, sosyoloji, epistemoloji tartışsan, beni hain ilan etsen, yine de Bedii, Mursi ve arkadaşları idam edilmekten, Myanmarlı Müslümanlar o gemiden kurtulmaz.
Bunların hepsini yaptık, defalarca yaptık, yüzlerce, binlerce kez yaptık olmadı, olmuyor. 

Anlamıyor musunuz, bizim gücümüz yok. 

“Birbirinizle çekişmeyin, sonra zayıflar, gücünüz elden gider.” Enfal 46

“Bir millet kendini değiştirmedikçe, Allah onların durumunu değiştirmez”. Ra'd 11.

Yeni Şafak


Yukarı Dön

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer Yazıları



Ana Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat