Al Jazeera sunucusu Ahmed Mansur serbest bırakıldı


Al Jazeera sunucusu Ahmed Mansur serbest bırakıldı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 23 Haziran 2015 Salı 03:47


Mısır'ın talebiyle Berlin Havaalanı'nda Alman polislerce gözaltına alınan ve tutuklanan Al Jazeera sunucusu Ahmed Mansur hakkında tahliye kararı verildi. Mansur cezaevi çıkışında "Mısır'daki darbeciler bir kez daha kaybetti. Dünyanın tüm özgür insanlarına teşekkür ediyorum" dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Cumartesi günü Berlin Tegel Uluslararası Havaalanı'nda Mısır'ın talebiyle gözaltına alınan, daha sonra da tutuklanan Al Jazeera Arapça kanalının kıdemli gazetecilerinden Ahmet Mansur'un savcılık sorgusunun ardından, Berlin Yüksek Mahkemesi tarafından tahliyesine karar verildi.  

Mansur 2 saat süren yasal işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Al Jazeera Arapça'nın popüler sunucusu dışarda kendisini karşılayan insan hakları aktivistlerine bir konuşma yaptı. Mansur, Al Jazeera yönetimine, avukatlara ve kendisini'yalnız bırakmayanlara' teşekkür ederken, "Mısır'daki darbeciler bir kez daha kaybetti.

 Dünyanın tüm özgür insanlarına teşekkür ediyorum. Benim hapiste kalmamı isteyenlere rağmen tamamen özgürlüğüme kavuştum." diye konuştu. 


Dışişleri açılamıştı

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Mansur'un Mısır'a iade edilip edilmeyeceğine dair bir açıklamada bulunmuş ve "İdam cezasıyla karşı karşıya kalabilecek hiç kimseyi iade etmeyeceğiz" demişti. Bu açıklama, Berlin Yüksek Mahkemesi'nin Mansur'un durumunu karara bağlamasından önce gelmişti.

Mansur'un avukatlarından Fazlı Altın Al Jazeera Türk'e telefonla yaptığı açıklamada, nöbetçi hâkimin, kimlik tespiti yaptıktan sonra müvekkilinin Mısır'a iadesi durumunda başına ne gelip gelmeyeceğinin araştırılması için cezaevine konulmasına karar verdiğini söyledi. Mevcut durumun müvekkilinin aleyhine gözükse de lehine olduğuna dikkati çeken Altın, "İade kararını Berlin'deki yüksek mahkeme verecek. Nöbetçi hâkim belgelerin yüksek mahkemeye ulaştırılmasını sağladı. Müvekkilimin yarın [bugün] serbest bırakılması konusunda umutluyuz" dedi.

Altın, tutuklamanın hafta sonu olması nedeniyle federal savcılıkla irtibata geçilmesinin zaman aldığını ancak yarınki araştırma sonucunda görülecek duruşmada Mansur'un serbest bırakılmasını ümit ettiklerini belirtti. Mısır'ın müvekkilinin iadesini talep ettiğini vurgulayan Altın, mahkemenin Mısır'ın'yakalama kararı'nın niteliğiyle Mansur'un iadesi halinde Mısır'daki durumunun ne olacağını da araştıracağını kaydetti.

Berlin Eyalet Savcılığı Sözcüsü Martin Steltner ise Mansur'un Interpol değil Mısır'ın'arama emri' nedeniyle havaalanında durdurulduğunu belirtirken, "Sorun şu ki henüz bu arama emrinin içeriğini bilmiyoruz. Bunu incelemeye Pazartesi günü başlayacağız" açıklamasını yaptı. 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat