“Aksa’da Olup Biten Ümmet İçin Bir Sınavdır”


“Aksa’da Olup Biten Ümmet İçin Bir Sınavdır”

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 11 Ekim 2015 Pazar 17:10


İslamî Hareket'in Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal El-Hatib, Mescidi Aksa’da nöbet tutan Filistinli kadın ve erkeklerin işgalcinin Aksa’yı zaman ve mekan olarak bölme planlarını başarısız kıldığını söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İslamî Hareket'in Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal El-Hatib, Mescidi Aksa’da nöbet tutan Filistinli kadın ve erkeklerin işgalcinin Aksa’yı zaman ve mekan olarak bölme planlarını başarısız kıldığını söyledi.

Dün akşam Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen etkinliğe katılan Şeyh Kemal El-Hatib, “Aksa bölünmeyecek ve Allah’a yemin olsun ki buraya Yahudilerin heykeli dikilmeyecek” dedi.

Şeyh Kemal El-Hatib yaptığı konuşmada, bu günlerde Mescidi Aksa’da olup bitenin ümmeti test ettiğine dikkat çekerek, kimisinin çağrıya kulak verdiğini, kimisinin ise zilleti kabul edenlerin listesinde kalmayı tercih ettiğini ifade etti.
 
Mescidi Aksa’yı korumada İslamî Hareket'in rolüne de değinen Şeyh Kemal El-Hatib, Kudüs halkıyla içerdeki Filistinlilerin Aksa muhafızlığını sürdürdüklerini kaydetti.

Diğer taraftan etkinlikte bir konuşma yapan Ürdün Mühendisler Sendikası Başkanı  Macid Et-Tiba, Mescidi Aksa’nın Ürdün ve Filistin halkı için akidevi bir mesele olduğunu, dolayısıyla onu savunmanın milli ve şer'i bir mesele olduğunu söyledi.

Etkinlikte Kudüs ve Mescidi Aksa’yı Savunmak İçin Ürdün Halk Heyeti adına bir konuşma yapan eski milletvekili Edeb Es-Suud, Ürdün halkıyla Filistin halkının çok güçlü bağlarla birbirlerine bağlı olduklarını, coğrafyanın bunu engellemeyeceğini belirterek, Aksa’nın da sıradan bir cami olmadığını, Hz. Adem’den bize tevarüs eden bir akide olduğunu hatırlattı.

KUDÜS İNTİFADASI: 16 ŞEHİT 1000'DEN FAZLA YARALI

Ekim başında başlayan Kudüs İntifadası'nda şimdiye kadar 16 kişi şehit olurken, 1000’den fazla kişi de yaralandı.

İşgalcinin Kudüs şehrinde özellikle Mescidi Aksa’ya yaptığı baskın ve tecavüzlere karşı önce Kudüs’te başlayan, sonra Batı Yaka ve Gazze’ye sıçrayan intifadada şimdiye kadar 16 kişi şehit oldu, yüzlercesi de yaralandı.

Dün Gazze sınırına yürüyen gençlerin üzerine ateş açan işgal güçleri 7 kişiyi şehit ederken, Batı Yaka’da şimdiye kadar 9 kişi işgal askerlerinin ateşiyle şehit oldu.

Hastane kaynakları dün Cuma namazından sonra, Kudüs ve Batı Yaka halkının yanında olduklarını ifade etmek için Gazze’nin Nahıl Uz ve Han Yunus’un doğu kesimine yürüyen gençlere ateş açan işgal güçleri 7 kişiyi şehit etti, 10’u ağır 60 kişiyi de yaraladı. Yaralılar arasında iki de gazeteci var.
 
Dün gece Batı Yaka’nın birçok noktasında devam eden çatışmalarda yeni yaralıların olduğunu belirten kaynaklar, Kudüs’ün kuzey kesiminde bulunan Şufat Mülteci Kampı'nda işgalcinin ateş açması sonucu bir kişinin şehit olduğunu ifade etti.

Kaynaklar, Ahmed Cemal Salah’ı şehit eden işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı kampta havanın gergin olduğunu söyledi.
 
El-Halil, Cenin, Nablus, Kudüs ve El-Bire’de dün meydana gelen çatışmalarda onlarca Filistinli yaralandı.

Kaynaklar, yaralıların sürekli artması nedeniyle kesin bir rakam söylemenin zor olduğunu, ancak şimdiye kadar binden fazla kişinin yaralandığını ifade etti. 

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat