AKP'de 2. Davutoğlu dönemi


AKP'de 2. Davutoğlu dönemi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 13 Eylül 2015 Pazar 00:49


AK Parti'nin 5. Olağan Kongresi'nde Ahmet Davutoğlu 1353 geçerli oyun tamamını alarak yeniden genel başkan seçildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlendi.  Parti yönetiminin yeniden şekillendiği kongrede, tüzükte de değişiklikler yapıldı. Yaklaşık 40 bin kişinin katıldığı kongrede 345’i tabii, bin 100’ü seçilmiş toplam bin 445 delege bulundu.14 Ağustos 2001'de kurulduktan 15 ay sonra iktidara gelen AK Parti, biri olağanüstü, dördü olağan olmak üzere 5 kongre yaptı. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 50 asil ve 25 yedek üyeden oluşan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) listesiyle kongreye tek aday olarak girdi. 

Davutoğlu, 1445 delegeden 1380'inin imzası ile tek aday oldu. Yapılan oylamada da geçerli 1353 oyun tamamını alarak yeniden genel başkan seçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel başkanlığa yeniden seçilen Ahmet Davutoğlu’nu telgraf göndererek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise telefonla arayarak tebrik etti.

Davutoğlu, kongredeki teşekkür konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Herkes çok açık bir şekilde görmektedir ki, Türkiye’nin kaderiyle AK Parti’nin kaderi tamamen örtüşmüştür. Biz burada oldukça, bu ülkenin birlik beraberliğini tehdit eden hiçbir güce izin vermeyiz. Biz bugün şunu gösterdik, AK Parti var oldukça 81 vilayetin kardeşliği var olacak.

Ortak ruh ve ortak vicdanımızı ne pahasına olursa olsun muhafaza etmek zorundayız. Diyarbakır anneleri için de, şehit anneleri için de vicdanın sesi olduk.

Sadece bir siyasi programı oylamadınız; gücün ahlaki boyutunu muhafaza ederek, Türkiye’yi muktedir şekilde inşa etme görevi verdiniz.

Bu aynı zamanda bizim 1 Kasım seçim kampanyamızı başlatma işaretidir. Hayırlı, mübarek olsun. İnşallah, 22 Eylül'de aday tanıtım programında seçim beyannamesiyle milletimizin huzurunda olacağız.

1 Kasım seçimleri sadece bir genel seçim olma mahiyetini artık yitirmiştir. 1 Kasım seçimleri, Türkiye'nin genel seçimleri olma dışında kaderini belirleyen seçimleri olma hüviyetini de kazanmıştır.”

İki yeni kurul oluşturuldu 3 dönem kuralı esnetildi

Tüzük değişikliğiyle 2 yeni genel başkan yardımcılığı kuruldu, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu oluşturuldu. 25. dönem milletvekilliği süresinin kısa olması nedeniyle 3 dönem kuralına bazı istisnalar getirildi.

Kongre'de konuşma yapan ve yeni dönemin ipuçlarını sıralayan Genel Başkan Davutoğlu,'yolsuzlukla mücadele eden, şeffaf ve kuruluş ilkelerine bağlı bir dönem' vaadinde bulundu. Davutoğlu, kongre için'yenilenme kongresi' nitelendirmesini yaptı. 

Davutoğlu yaptığı konuşmada, "Hepimiz omuz omuza bir hareketin kardeşleriyiz, omuz omuza bir hareketin yürüyen yürekleriyiz. AK Parti, bir yürek hareketidir. AK Parti, bir vicdan hareketidir. AK Parti, susturuldu zannedilen, uyudu zannedilen bir devin ayağa kalkmasının adıdır. O dev ayağa kalktı artık diz çöktürülemez. O dev ayağa kalktı artık tereddüt yok, artık herhangi bir şekilde durmak yok" dedi.

"Özgürlükleri, demokrasiyi savunacağız"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'de ne dikta yönetimlerine ne de terör örgütlerinin baskı ve zulmüne karşı taviz vermeyeceğiz. Onlara karşı dimdik ayakta milli iradeyi, özgürlükleri, demokrasiyi savunacağız" ifadesini kullanıd.

"Bütün vatandaşlarımızın hakkını, hukukunu koruyacağız"

Yaptığı konuşmada'kamu düzeni' vurgusu yapan  Davutoğlu, "Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşlarımıza sesleniyorum, sizler Hakkari'de hakkınız olduğu kadar Edirne'de de hakkınız var. Batı'daki kardeşlerime sesleniyorum, Kuzey'deki, Güney'deki kardeşlerime de, sizlerin Edirne'deki hakkınız kadar Hakkari'de de hakkınız var. Bu toprakların her bir santimetrekaresinde bütün vatandaşlarımızın hakkını, hukukunu koruyacağız" dedi.Siyasi Erdem Yönetim Kurulu oluşturuluyor

Parti tüzüğündeki değişiklerden de söz eden Başbakan, "Bugün tüzüğümüzde bazı değişiklikler yapacağız. Her şeyden önce kurucu değerlerimizin bütün parti kitlelerine, teşkilatlara, belediyelere ve bütün parti kadrolarına yayılabilmesi için yeni bir kurul oluşturuyoruz, Siyasi Erdem Yönetim Kurulu. AK Parti bir siyasi erdemliler hareketi olarak başladı. Siyasi gücü alırken erdemle birleştirdik, hikmetle, irfanla birleştirdik. Şimdi de bu birleşmeyi kalıcı kılmak ve partimizin kadroları içinden gelen tecrübe birikimini yeni siyaset nesillerine aktarmak için Siyasi Erdem ve Etik Kurulu oluşturuyoruz" dedi. Başbakan şöyle devam etti:

"İki önemli genel başkan yardımcılığı daha kuruyoruz. Birisi, insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığı diğeri de şehir, çevre ve kültür işlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığı. Daha önce başka birimlerde deruhte edilen bu görevler, bugün başlı başına kendi birimlerini oluşturacak şekilde organize edilecekler. Yine tüzüğümüzle birlikte, bu dönemin, 25'inci dönemin kısa olması sebebiyle 3 dönem kuralına bazı istisnalar getiriyoruz" 

Kaynak: Al Jazeera 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat