AKMER 2015-2016 aylık konferansları başladı


AKMER 2015-2016 aylık konferansları başladı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 05 Kasım 2015 Perşembe 13:55


Aksa İlim Ve Davet Merkezi AKMER'İN "Yakın Çağımızda İz Bırakanlar" üst başlığı ile işleyeceği Aylık Konferansları "Libya İslami Direnişi ve Ömer Muhtar" konusuyla başladı. Ömer Muhtar ve direnişini İhsan Yamaç anlattı.

Küre Medya / Haber Merkezi
AKMER'in her yıl farklı üst başlıklarla sürdürmeyi düşündüğü Alternatif Eğitim Programlarının bu seneki içeriğini "Yakın Çağımızda İz Bırakanlar" oluşturuyor.

AKMER'den yeni dönem konusuyla ilgili şunlar ifade edildi:

"Tertip etmiş olduğumuz programlarla her ay yakın çağımıza ışık tutan bir öncü şahsiyeti işlemeye gayret edeceğiz.

İnsanoğlu hep bir rol model arayışı içerisindedir. Bu kimi zaman aile olur, kimi zaman öğretmen olur, kimi zaman bir arkadaş, kimi zaman da bir sahte öncüler, pop starlar...

Özellikle çağımızda genç kızlar ve erkekler televizyon dizilerinde gördüğü bir karakteri yada bir pop starı kendisine rol model seçiyor. Ama biz Allaha ve Rasulüne iman etmiş Müslümanlar olarak kendimize islami şahsiyetleri rol model seçmeliyiz. Allahın ayette belirttiği üzere Efendimiz a.s’da bizler için güzel örnekler vardır. Onun ashabı da bizim için gökteki yıldızlar gibidir.

Fakat fikirlerin vücutta hayat bulduğu şahsiyetleri görmek, onları örnek almak için önemlidir. Bundan dolayıdır ki yakın çağımızda yaşamış kurani fikirlerin vücutlarında hayat bulduğu şahsiyetleri tanımak ve onları kendimize rol model seçmek çok önem arz etmekte. Bu hassasiyet ve bilinçle çıktığımız bu yolda yakın çağa mücadeleleri ve yaşantıları ile damga vurmuş 9 müslümanı belirledik."

Libya İslami Direnişi ve Ömer Muhtar'la başlayacak olan konferanslar serisinde sırayla şu konular işlenecek:

1- Libya Direnişi ve Ömer Muhtar
2- İhvân-ı Müslimîn ve Hasan el-Benna
3- Amerika'da İslami Bilinçlenmenin önünü açan; Malcolm X
4-Fikirleriyle bölgemizin tüm hareketlerine ışık tutmuş Alim Mevdudi
5- Bölgemizin Müslüman mütefekkirlerinden Mehmet Akif Ersoy
6- Mısırlı Alim Şehid Seyyid Kutub
7- Filistin İslami Direnişinin kurucusu Şeyh Ahmed Yasin
8- İhvân-ı Müslimîn Hanım Çalışmalarını inşa eden Zeyneb Gazali
9- Bosna Direnişinin mimarı; Aliya İzzetbegoviç

AKMER'den programla ilgili yapılan sunum da;"Bu şahsiyetlerin ortak özellikleri, buhran ve bilinmezlikler içerisinde yüzen insanımıza rehberlik yapmaları, yol göstermeleri ve zalimlerin zulmü altında ezilen mustazaflara umut ışığı olmalarıdır. Bu isimler İslami diriliş ve direniş çabalarına öncülük etmiş ve bu samimi şahitliklerinin karşılığı olarak sürgünlere uğramış, zindanlara atılmış veya şehid edilmişlerdir.

Biz Müslümanlara düşen görev ise yakın çağımızda islami topluluklara önderlik etmiş ve kurani fikirlerin vücutlarında hayat bulduğu bu öncü şahsiyetleri tanıyarak hayatlarından örnekler çıkarmak ve yaşantılarımıza aksettirmektir." denildi.

AKMER'den, takipçilerin programlara ailece katılmalarını bekledikleri hatırlatıldı.

Aylık Programlar, İhsan Yamaç'ın Libya Direnişi ve Ömer Muhtar konulu sunumuyla başladı.


Yukarı Dön

İlgili Fotoğraflar
Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat