Akabe Vakfı'ndan Kamuoyuna Duyuru


Akabe Vakfı'ndan Kamuoyuna Duyuru

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 17 Mayıs 2016 Salı 17:51


Akabe Vakfı, İstanbul Gençlik Fuarı ile ilgili kamuoyu duyurusunda bulundu.

Küre Medya / Haber Merkezi
KAMUOYUNA DUYURU

Ülkemizde farklı fikirlere tahammülsüzlük atmosferi gittikçe yayılmakta. Çoğulculuğu, düşünce ve ifade özgürlüğünü teminat altına alması gereken kamu kurumlarının da bu tahammülsüzlüğe alet olmaları ise ayrımcıları, baskıcıları cesaretlendiriyor. Toplumun tüm kesimlerine eşit seviyede yaklaşması gereken, ayrımcılık yapmaması gereken kurumların ayrımcılık yapması ise durumu daha da vahimleştiriyor.        

  Kur’an’ın anlaşılması yolunda yapılan bir çok faaliyet, hurafecilikten geçinen bazı kişi ve çevreleri rahatsız etmiş, bu çevreler bürokrasi içerisindeki kadroları sayesinde Kur’an merkezli düşünen hoca, akademisyen ve yazarın etkinliklerini engelleme, konuşturmama, hedef gösterme yoluna gidilmiştir. Buna televizyon programlarında isim verilerek hedef gösterilmelerine rağmen cevap hakkı tanınmaması da eklenebilir. Konuşmacıları dinlemek yerine susturma girişimleri başka vakıf vb. gruplara da yansımış,farklı düşüncelerdeki bir çok konuşmacı ülkemizdeki farklı kentlerde konuşmalarını iptal etmek zorunda kalmışlardır. 

Akabe Eğitim ve Kültür Vakfı, Aktif Düşünce Derneği ve Kur’ani Hayat Dergisi geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından bu yıl 14-19 Mayıs tarihleri arasında Yenikapı’da düzenlenen "İstanbul Gençlik Fuarı"na davet edilmişti. Davete icabet edeceğimizi ve istek doğrultusunda fuar alanında stant açmanın yanı sıra bir dizi konferans etkinliği de düzenleyeceğimizi de belirtmiştik. Anlaştığımız üzere Mayıs ayındaki etkinlik için geçtiğimiz Ocak ayında tekrar arandık. Ve Mart ayı içerisinde düzenlenen tüm davetlilerin katıldığı istişare toplantısında da yer aldık. Böylece İstanbul Gençlik Fuarı için hem vakfımız hem de Aktif Düşünce Derneği ve Kur’ani Hayat Dergisi ayrı ayrı hazırlıklarına başlamıştı.  Gelin görün ki Fuar etkinliğinin başlamasına birkaç gün kala “yer darlığı” bahanesiyle davet edilen kurumlarımızın katılımlarının engelleneceği tarafımıza bildirildi.

Bu sebeple üzerinde anlaşılmış olan 1 dergi ve 2 STK’mızın stantları fuarda halkımız ile buluşamadı. Ayrıca Emre Dorman, Sinan Canan, Adem Tuzcu, Caner Taslaman ve Mehmet Şafak Ergün’ün konuk edileceği etkinlikler de iptal edilmiş oldu.

30 bin metrekare alanlık Yenikapı alanındaki gözlemlerimiz de gösterdi ki bir çok stant alanı boş olarak durmaktadır. 30 bin metrekarelik alanda bizi görmek istemediklerinin kanıtıdır. 


İşte o boş standlardan bazıları: 


Daha önce katılacağımızı kendilerine bildirdiğimiz kurumlarımız, derneklerimiz ve temsilciliklerimizden gelen yoğun tepkilere ve bu haksızlığa makul bir açıklama yapılması adına bu bildiriyi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor müdürlüğü'nün kurumlarımıza uyguladığı ayrımcılık sebebiyle kınıyor ve aşağıdaki soruları cevaplandırmalarını bekliyoruz.

Davet ettiğiniz kuruluşları tüm hazırlıklarını tamamlamışken etkinliklere birkaç gün kala yüzlerine kapıyı kapatmanız hangi ahlaka ve adalete sığıyor? Bürokrasi içerisinde kadrolaşmış kimi çevrelerin kendileri gibi düşünmeyen farklı düşünce gruplarına karşı uyguladıkları bu sansür ve engellemelerin Yeni Türkiye imajına zarar vereceğini düşünmüyor musunuz? Neden bu sansürcülerden hesap sormuyorsunuz?

30 bin metrekarede boş stantların olduğu yeni bir etkinlik için yer darlığını bahane etmek yerine mertçe daveti son anda geri çekmenin gerçek sebeplerini açıklansaydı daha dürüstçe olmaz mıydı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün bu ayrımcılığını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. 

Saygılarımızla Akabe Vakfı

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat