Ağzımızda ki zehir "Sakız"


Ağzımızda ki zehir "Sakız"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 12 Şubat 2013 Salı 11:55


Doğal sakızın onlarca faydası var. Ancak çağımızda tüketilen sakızlarda ki katkı maddelerinin zararları saymakla bitmiyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Sakız M.Ö. 5000'li yıllara kadar uzanan tarihiyle insanlı tarihinin bir çok döneminde tüketilmiş bir madde.

Sakız, bir yaşında ki çocuktan seksen yaşında ki neneye, stres yüklendiğimiz andan en mutlu olduğumuz zamana kadar hepimizin hayatına girmiş bir maddedir.
Sakızın faydalarını saymakla da bitiremeyiz.

-Sakız, kilo kontrolünde yardımcıdır. Pratik, ucuz ve düşük kalorilidir. Şekerli sakız dahi 5-10 kaloridir. Sakız çiğnemek iştahınızı kontrol etmenizi sağlar. Öğünlerde daha az yemenize neden olur. Kalori harcatır. Sakız çiğnemek saatte 11 kalori yakmanızı sağlar.

-Konsantrasyonu ve odaklanmayı arttırır, stresi hafifletir.

- Beyne giden kan oranını arttırır.

- Ağız ve diş sağlığını etkiler. Nefesinizi ferah tutmanıza yardımcı olur. Vücuttaki en güçlü savunma mekanizması olan tükürük salgısını arttırır. Özellikle şekersiz sakız ağız sağlığını birçok yönden destekler. Plakların, çürüklerin ve lekelerin oluşumunu önler, diş minesindeki mineral bozukluklarını onarır.
Ancak bu saydığımız faydalar, Sakız Adası'ndan çıkan mastikayla (doğal damla sakızı) mümkündür.

Mastikadan üretilen sakızlar Batıda seri olarak üretilirken, Türkiye'de bu sakız sadece aktarlarda satılmakta.

Katkı maddeli sakızlar zararlı

Piyasada satılan sakızın ana maddesini sentetik kauçuk polyisobutylene oluşturmaktadır. Bu madde bastekbol topununda ana meddelerindendir. Bununla birlikte günümüz sakızlarına bir çok katkı maddeleri katılmaktadır. Bu katkı maddeleride insan sağlığına aklımızın alamayacağı kadar zararlar vermektedir.
Keyifle çiğnediğimiz veya sevdiklerimize çiğnettiğimiz o 3-3 gram ağırlığında ki sakızın içine yerleştirilen katkıların zararlarına bir bakalım!

Maltitol: Tatlandırıcı. Şeker alkolü. Sigaranın içinde de bulunur. Kan şekerini yükseltir. Baş dönmesi, baş ağrısı, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir.

Sorbitol: Tatlandırıcı. Şeker alkolü. Kan şekerini yükseltir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve diareye neden olabilir.

Ksilitol: Tatlandırıcı. Şeker alkolü. Kan şekerini yükseltir. Diareye neden olabilir.

Mannitol: Tatlandırıcı. Şeker alkolü. Öldürücü kalp krizlerine neden olabilir. Merkezi sinir sistemi depresyonu ve deri yanığı oluşturabilir.

Aspartam: Tatlandırıcı. Şekerden 200 kat tatlı. %40 Fenilalanin içerir. Kanser riskini arttırır. Sinirsel uyarıcı, unutkanlık, beyin faaliyetlerini bozucu, depresyona neden olabilir.

Asesülfam-K: Tatlandırıcı, Şekerden 200 kat tatlı. Sentetik tuz. Kalp rahatsızlıklarına neden olabilir.

Sukraloz: En yeni tatlandırıcı. Şekerden 600 kat tatlı. Kanserojen, alerjen.

Sakız mayası: Petrol bazlı. Sentetik kauçuk polimer. (basket topunun da üretildiği madde)

Nane aroması: Naneli sigaralarda da bulunur. Beden ve ruh dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Sığır jelatini: Alerjik ve astımlılar için önerilmez. Kemiklerin kaynatılmasıyla elde edilir. Türkiye'de üretimi yoktur ithal edilir. Domuzun ucuz ve bol olduğu ülkelerde, sığır kemiğine karıştırılma ihtimali yüksektir.

Gliserol: Tıbbi gliserin. Bir nevi alkol. Patlayıcı madde yapımında da kullanılır.

E171, E133 renklendirici: Kanser riskini arttırır. Davranış bozukluklarına ve hiperaktiviteye neden olabilir.

Soya lesitini: Kıvam arttırıcı. Alkol içerir. Soyanın genleriyle oynanmış olabilir.

Şellak: Kokkus Lakka isimli böceğin salgısı. Boyacılıkta ve mobilyacılıkta vernikleme işlerinde kullanılır. Deri tahrişine neden olabilir.

Karnauba Mumu: Yüzey sırlama maddesi. Alerjik semptomlara neden olabilir.

E320 antoksidan: Petrol bazlı. Kolesterolü arttırır. Bebek mamalarında kullanımına izin verilmemektedir. Kanserojen, estrojen. Hiperaktiviteye, alerjik reaksiyona neden olabilir.

Fenilalanin: Amino asit. Nörotoksik etki. Çocuklarda zeka gelişimini olumsuz etkiler. Beyin hasarı, uyuşukluk, ödem, deri lezyonları, karaciğer büyümesine neden olabilir.

Bu karanlık tablodan sonra sakız çiğnemeye veda etmeniz gerekmiyor. Aktarlaran doğal damla akızı temin edebilirsiniz. Ağıza atıldığında sert olan bu sakız kısa sürede alışık olduğunuz kıvama gelecek, zamanla alışacaksınzı.

Atilla AKSU/Küremedya

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat