Adım adım darbe girişimi


Adım adım darbe girişimi

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 16 Temmuz 2016 Cumartesi 05:30


TSK'dan hastalıklı bir grubun başlattığı darbe girişimi başarılı olamadı. İşte o darbe süreci

Küre Medya / Haber Merkezi
Türkiye Cuma günü akşam saatlerinde bir "darbe teşebbüsü" ile karşı karşıya kaldı. Darbenin ilk işareti İstanbul Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerinin jandarma güçleri tarafından askeri kamyonlarla kapatılması oldu.

Aynı anlarda Ankara'da hava kuvvetlerine ait jet uçakları alçak uçuş yapmaya başladı.

Ardından MİT Başkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nda silah sesleri olduğu haberleri düştü.

Darbecilerin kontrolündeki zırhlı araçlar İstanbul Atatürk Havalimanı'na giriş çıkışları engelledi.
Binali Yıldırım: Bu bir kalkışma

NTV yayınına katılan Başbakan Binali Yıldırım, bir kalkışma olduğunu söyledi.

Yıldırım, "belli ki emir komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz eylemi söz konusu. Vatandaşlar şunu bilsin ki demokrasiye zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecek. Bu çılgınlığı yapanlar bedelini en ağır şekilde ödeyecek. Bu tip kalkışmalara pabuç bırakılmayacak" dedi.

Yıldırım'ın açıklamalarının ardından darbenin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapıldığı yönünde bir bildiri yayınlandı.

TRT'de darbe metni okundu

Bu açıklamanın ardından bir grup asker, TRT Haber televizyonunda darbe bildirisi okuttu. Yurtta Sulh Konseyi adına okutulan bildiride ordunun yönetime el koyduğu iddia edildi.

Bu açıklamanın ardından Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın rehin alındığı haberini geçerken Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bildiriyi, "korsan bildiri" olarak niteledi.
17 Polis Hayatını kaybetti

Bu sırada MİT Başkanlığı'nda çatışmalar yaşandı. Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan saldırıda 17 polis hayatını kaybetti.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Yıldırım'ı arayarak yanlarında olduklarını söylerken CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da demokrasi ve özgürlüklerden yana olduklarını belirterek darbe teşebbüsüne karşı çıktı.

Erdoğan'dan'sokağa çıkın' çağrısı

Saat 00.30 sularında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüntülü telefon bağlantısıyla üzerinden katıldığı CNN Türk yayınında halkı meydanlara ve havalimanlarına davet etti.

Erdoğan, "bugünkü bu gelişme gerçekten Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki bir azınlığın ne yazık ki kalkışma hareketidir. Bu malum yapıya ait, paralel yapılanmanın teşvik ettiği, üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir.

Türkiye bu tür ayaklanmalarla bir defa ucuza satılacak bir ülke değildir ve Pensilvanya'dan yönetilecek bir ülke de değildir. Bu arada milletime de bir çağrı yapıyorum, milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum, havalimanlarına davet ediyorum ve milletçe meydanlarda, havalimanında toplanalım ve bunların o azınlık grubu, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler ne yapacaklarsa halka orada yapsınlar" dedi.

Erdoğan'ın ardından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve mayıs ayında başbakanlık görevinden istifa eden Ahmet Davutoğlu da darbe girişimini sert ve net dille eleştirdi.
ATM ve benzin istasyonlarında izdiham

Tüm bunlar yaşanırken İstanbul'da insanlar marketlere, benzin istasyonlarına ve bankamatiklere hücum etti.

Darbe teşebbüsüne karşı çıkan vatandaşlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Atatürk Havalimanı, Taksim Meydanı gibi yerlere giderek darbe teşebbüssüne karşı tepkilerini ortaya koydu.

Camilerde geceyarısı sela okundu

Gece saat 1 sularından itibaren İstanbul'un çeşitli camilerinden sela okundu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis'e giderek kendi kendi deyimiyle "olağanüstünün üstü bir toplantıyı" başlattı. Kahraman, AKP ve CHP milletvekillerinin de katıldığı oturumda " darbe teşebbüsü bizi derinden üzdü" diyerek tüm meclis üyelerini Cumartesi günü olağanüstü toplantıya davet etti.

Ajanslar, saat 2.05 sularında darbe girişiminde bulunan askerlerin kullandığı bir helikopterin F16'lar tarafından düşürüldüğü bilgisini geçti.

DARBE GİRİŞİMİ NASIL BAŞLADI

İstanbul ve Ankara'dan gelen'olağan dışı' haberlere Başbakan Binali Yıldırım açıklık getirdi: "Bir kalkışma girişimi söz konusu."

Diken, olağanüstü gelişmeleri dakika dakika aktarıyor:

01:32 Reuters: TBMM etrafında tanklar ateş açtı.

01.27: Deniz Kuvvetleri Komutanı Bostanoğlu: "Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz."

01.22: İstanbul'daki camilerden ezan okunuyor.

01.21: Reuters'ın aktardığına göre TSK'nın "Yönetime elkoyduk" açıklamasının ardından Suriye'nin başkenti Şam'da halk sokakta kutlama yapıyor.

01:15: Savunma Bakanı Fikri Işık: "TSK içinde bir cuntanın kalkışma girişimi."

01.13: Atatürk Havalimanı'ndan bir görü tanığı: "Tanklaraprona girdi."

01.11: Reuters'ın görgü tanıklarından aktardığı bilgiye göre Atatürk Havalimanı'nda silah sesleri duyuldu.

01:08: Twitter: "Türkiye'de bloke edilmemiz söz konusudeğil. Ancak trafiğimizin kasıtlı biçimde yavaşlatıldığından kuşkulanıyoruz."

01.08: 1. Ordu Komutanı Org. Ümit Güler: "Küçük bir grubu temsil ediyorlar. Diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz."

01.05: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişiminin askerin içindeki Gülen Cemaati mensupları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

01.02: Kılıçdaroğlu "Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynısıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyet'e ve demokrasimize sahip çıkıyor; inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz. Herkes çok iyi bilmeli ki Cumhuriyet Halk Partisi,parlamenter demokrasimizin vazgeçilmezi olan yurttaşlarımızın özgür iradesine bağlıdır" diye konuştu.

01.00: Asker Atatürk Havalimanı'ndan çekildi, vatandaşlariçeri giriyor

00.58: Halk, Erdoğan'ın Kısıklı'daki evinin önünde toplandı.

00.57: AB Bakanı Ömer Çelik NTV'den askerlere emre itaatsizlik çağrısında bulundu.

00:55: Beyaz Saray kaynakları: Türkiye'de darbe girişimivar. Şu an kimin hakim olduğu belli değil

00.54: Ankara'daki Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) binasına askeri helikopterlerce ateş açıldı. MİT'in çevre güvenliğini sağlayanun surlarca saldırıya silahla karşılık verildi.

00.53: Polis, bir askeri gözaltına aldı.

00.50: AA: Orgeneral Hulusi Akar, darbe girişimi yapan bir grup asker tarafından rehin alındı.

00.47: Erdoğan, İstanbul'da olduğunu söyledi. Türkiye'deki tüm partilere çağrı yapan Erdoğan, halkı bir kez daha sokağa davet ederek "Bu akşam ben de orada olacağım" dedi. Erdoğan, "Şu anda bana karşı herhangi birşey yok" dedi.

00.46: Ankara TRT binasında patlama yaşandı.

00:44: AA: Ankara Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde silah sesleri duyuldu. Askeri helikopterlerden ateş açıldığı gözlendi.

00.44: TRT'ye helikopterden ateş açıldı. CNN Türk muhabirinin aktardığına göre TRT'ye girmeye çalışan bir vatandaş askerlerce vuruldu. Vatandaş yaralandı.

00.33: Erdoğan Ankara'ya döneceğini söyledi.

00.25: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin birliği beraberliğine yönelik bu harekete karşı milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar güzel bir ceza alacaktır. Bu ülkeye ait uçağı, helikopteri, tank kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini çok ağır ödeyeceklerdir. Meydanı onlara bırakamayız. Yaptıkları işgali de ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. Bu konuda bu kararlılığımızı kimsenin test etmeye gücü yetmeyecektir. Milletime debir çağrı yapıyorum. Milletimizi illerimizin meydanlarına, havalimanlarına davet ediyorum. Bu azınlık grup ne yapacaksa halka yapsınlar. Emir-komuta zinciri çalışmamaktadır, askıya alınmıştır. "

00.21: Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi: MİT, kendi personeline ateş açma izni verdi.

00:16: Rusya, ABD ve Fransa, Türkiye'deki vatandaşlarından evlerinden çıkmamalarını istedi.

00:15: Reuters Bir AB kaynağının sözlerini aktardı:"Türkiye'de darbe girişimi ciddi görünüyor; birkaç albayın işi değil."

00:13: Reuters bir cumhurbaşkanlığı kaynağına ulaştı:"Cumhurbaşkanı güvende. Darbe bildirisi korsan. Dünya Türk halkıyla dayanışma sergilesin. Cumnhurbaşkanı ve hükümet görevinin başında."

00.05: TRT'de darbe bildirisi okunuyor. Bildiride ülkenin'Yurtta Sulh Konseyi' tarafından yönetildiği ve kamu düzeninin sağlanacağı belirtildi.

00.04: AA: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı'ndan hareket etti

00.03: Milli Savunma Bakanı, askerin "Yönetime el koyduk"dediği bildiri için "Korsan bildiridir" dedi.

00.02: AKP İstanbul İl Merkezi bir grup asker tarafından çevrildi.

23.53: Askerler TRT binasına girdi.

23.50: Askerler Taksim Meydanı'nda konuşlandı.

23.48: TRT yayını karartıldı.

23.46: Bağdat Caddesi'nde tanklar ilerliyor. Halk evlerindentankların geçişini alkışlıyor.

23.44: Anadolu Ajansı (AA) Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ıbir grup rehin alındığını açıkladı.

23:35: NTV, Vatan Caddesi'ndeki emniyet müdürlüğü önünde çatışma sesleri geldiğini duyurdu. NTV muhabiri yaralı bir polis gördüğünü söyledi.

23:30 Anadolu Ajansı:Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi'nde patlama meydana geldi.

23:00 İstanbul ve Ankara'dan gelen'olağan dışı' haberlere Başbakan Binali Yıldırım açıklık getirdi: "Bir kalkışma girişimi söz konusu."

Gelişmeler üzerine NTV yayınına katılan Başbakan Binali Yıldırım,"Kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Bu girişime izin verilmeyecek. Buna darbe demek mümkün değildir. Bu çılgınlığı yapanlar bedelini en ağır şekilde ödeyecek. Demokrasiden asla taviz verilmeyecek.Askerin içindeki bir grubun kalkışması söz konusu. Güvenlik güçlerimiz harekete geçti" diye konuştu.

22:40 Diken'in ulaştığı Türk Silahlı Kuvvetleri yetkilileri, yaşananların'silahlı olay' gerekçesiyle yaşandığını belirtirken,konuyla ilgili başka bir bilgi veremeyeceklerini söyledi.

22:30 Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da aynı durum söz konusu.Dahası jandarma, havalimanındaki polislerin silahlarına el koydu.

22:15 Atatürk Havalimanı'nda operasyonlar tamamen durdu, giriş çıkışlar kapatıldı. Havalimanın önüne tanklar getirildi.

22:00: İstanbul'da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri askerler tarafından trafiğe kapatıldı. Aynı dakikalarda Ankara'da askeri uçak ve helikopterler alçaktan uçmaya, Genelkurmay çevresinden silah sesleri geldi.

.....................................................

Yukarı DönEtiketler:

Yorum yapyorum

Yorumlar

Kemal Songür
16.07.2016 14:54
lanetli darbeciler..
Fetocuların, darbe sever kemalistlerin, ulusalcıların, bilimum taşaronların kursaklarında kalan bir darbe girişimi yaşanmıştır. Bu alçak cuntacıların halka silah sıkması ve birçok yere saldırması, Tayyip Erdoğan'ın -kıl payı ayrılarak kurtulduğu- bulunduğu yerin bombalanması şunu göstermektedir ki..,
Artık dünya emperyalistlerinin gözünde ve de yerel bariz din düşmanlarının nezdinde ''ılımlı islam'' ya da halkın seçimi ile oluşan ''demokrat muhafazakar/dindar'' yönetimler dahi rahatsız edici görülmektedir, bu alçaklar güruhunun gözünde varın sahih din tasavvuruna sahip muhatapların durumunu siz düşünün.
Bu halk şerefsiz cuntaya izin vermedi, sokağa döküldü ve tepkisini gösterdi, Benim de katıldığım ve ümmetin ateş altında olduğu üst başlığı gerçeğini ve la diniliğin bütün tonlarını reddederek müslümanca bir akledişe yönelmemiz gerektiğini ve dahi ortak paydalarda yardımlaşmaların artırılmasına yönelik yaptığım konuşma ile konak/izmir meydanındaydım.
İzmir gibi bir yerde yüzbinlerin katılımına şahitlik ettim, İzmir böyle ise anadolu şehirlerinin durumunu varın bir düşünün, bu halkın önüne sahih/salih ve kuşatıcı söylemlerle mü'min önderliğin geçtiğini ve vaziyet ettiğini bir düşünün, neler değişmez ki, yeterki şahsiyetli ve vahyin ruhunu yansıtabilecek kuşatıcı, yıkıp dökmeyen, halkı küçümsemeyen, diğergam, her haliyle/duruşuyla adalete, izzete, şerefe, erdeme ve ahirete yönelik felaha davet eden öncü nesiller oluşabilsin.

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat