Acılara rağmen Gazze'de bayram ve sevinç


Acılara rağmen Gazze'de bayram ve sevinç

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 17 Temmuz 2015 Cuma 20:04


Gazze şeridinde ailelerin yüreklerinde üzüntü ve sevinç…

Küre Medya / Haber Merkezi
Gazze şeridinde ailelerin yüreklerinde üzüntü ve sevinç…  Geçen yılın roket saldırıları altında kendilerine mahrum edilmiş bayramı hatırlıyorlar, Gazze’de, işgal altındaki topraklarda sevinç ve hüzün arasında karışık bir atmosfer hakim.

Pazarlar ve mağazalarda, Gazzeliler bayram alışverişlerini yapıyor ve evlerini süslüyorlar. Bayram dolayısıyla, tatlılar, pastalar hazırlanıyor, sokaklarda ve caddelerde bayram hazırlıkları göze çarpıyor. Bütün olumsuzluklara rağmen insanların gözlerindeki pırıltıdan bayram sevinci okunuyor. Ve Gazze, tarihinin en kanlı savaşının üstünden bir yıl geçmesinden dolayı, geçen yılki şehitlerini anımsıyor, üzüntüyü ve kederi sevinçle karışık olarak kalplerinde yaşıyorlar.

 

Geçen yıl, Gazze şeridinde sahilde çocuklar bayram kutlamaları için piknik yaparken, işgal güçleri tarafından atılan füzeyle on çocuk hayatını kaybediyor. Bayram kutlamaya çalışan masum çocukların parçalanmış bedenleri ailelerine dönüyor.

Bu bayram, Gazze’de sevinç ve hüzün karışık hissediliyor, Filistinliler, bayramı sevinçle karşılarken, geçen yılın acıları yüreklerini yakıyor. Bu bayram Gazze’de sevinç ve hüznün karışık bir atmosferi hakim, gülen gözlerin yürekleri hüzne gark olmuş. Ama yine de, dosta umut, düşmana rest çekerek bayram sevincini yaşıyorlar.

Bayram yürüyüşüne işgalci müdahalesi

Gazzeliler, sevinç ve hüznün hakim olduğu atmosfer havasında, kendi topraklarına inşa edilecek yeni yerleşim yerlerini protesto etmek için bayram yürüyüşü yapmak istiyorlar ve işgalci güçler, bayramın ilk günü barışçıl bir yürüyüşe, bir hak arama yürüyüşüne, bir bayram yürüyüşüne müdahale ediyorlar, Gazzelilerin üstüne onlarca asker saldırıyor.

İşgal ettikleri toprakları her geçen gün genişleten ve bunu bütün dünyanın gözleri önünde yapan işgalciler, yeryüzünün sessizliğinden cesaret alarak, geçen yıl bombalarla şehit ettikleri Gazzelileri, bu bayramda her türlü insani haktan mahrum bırakmaya devam ediyorlar.

 


 On binlerce Müslüman bayram namazı için Mescid-i Aksa’ya akın ediyor

İşgalcilerin bütün engellemelerine rağmen on binlerce Müslüman Mescid-i Aksa’da Ramazan Bayram Namazı için toplanıyor.

Kur'an tilaveti ve teşrik tekbirleriyle bayram namazına kadar Aksa'da bekleyen Müslümanlar, namazın ardından mezarlıkları ziyaret etti. Cemaat Aksa'dan ayrılırken kapılarda ve şehrin dar sokaklarında izdiham yaşandığı gözlendi.

Öte yandan, çok sayıda İsrail askeri Mescid-i Aksa'nın giriş kapılarında ve Kudüs'ün Eski Şehri'nin farklı noktalarında hazır bekledi.

 Gazze’de, sevinç ve hüzün hakim bu bayram. Gazze, her şeye rağmen, bayramını bayram gibi kutlamanın cesaretini gösteriyor. Derin kederlerin kapladığı yüreklerin gülen gözlerini ve hiç bir şeyi umursamayan cesur çucukları görebiliyorsunuz.
Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat