Reyhan bahçesinde kan ve gözyaşı!


Abdurrahman DİLİPAK, Reyhan bahçesinde kan ve gözyaşı!

Abdurrahman DİLİPAK


A+ | Normal | A-


Reyhanlı'da 2 ayrı patlamada, gelen son bilgilere göre en az 40 kişi öldü ve 100'e yakın yaralı var... Bu rakamlar kesin değil. Artabilir de..
Reyhanlı'da yaşanan ilk saldırı olayı değil bu. Son da olmayabilir..

Patlamalar, belediye ve PTT gibi, Suriye'den gelenlerin yoğun olduğu iki noktada gerçekleştirildi.. Tam da Erdoğan'ın ABD'ye gitmeye hazırlandığı, Suriye sorununun çözümüne ilişkin yoğun diplomatik temasların yapıldığı bir zamanda meydana gelen saldırı dikkat çekici..

Ahmet Davudoğlu'nun açıklamalarından Türkiye'nin bu saldırıya cevap vereceğini anlıyorum..

Saldırının Suriye plakalı araçlarla gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Bu işi kim yaptı, içeride bunlara kim destek oldu ve gayeleri neydi..
Saldırganların bundan sonraki hedefleri konusunda da dikkatli olmak gerekiyor..

Failleri yakalamak ve cezalandırmak bu anlamda yeterli değil.. Olayın bu açıdan çok yönlü soruşturulması gerek..

Bakarsınız başka ülkeler, istihbarat örgütleri ve başka örgütler de çıkabilir işin içinden..

İran'da haziran sonunda seçim var İran'da sular durulmak bilmiyor..

İsrail, bölgedeki dengeleri değiştirecek askeri güç dengesinin bozulmasına yol açacak dalgalanmalar konusunda sessiz kalmayacaklarını açıklamasının ardından Rusya'nın Suriye'ye verdiği füzelerin ve bu benzeri silahların Hizbullah kamplarına transferinin başladığına dair Hizbullah'ın açıklamaları da dikkat çekici..

Daha önce bölgeye giren 1200 kadar silahlı peşmerge ve Ürdün'den Suriye'ye gelen özel kuvvetlere mensup avcı birliklerinin ardından İsrail'in açıklamaları ve Hizbullah'ın meydan okumasından yola çıkarak, Suriye'de bir hesaplaşmanın yakın olduğunu söylemek çok da abartılı bir iddia olmasa gerek..

Suriye'den söz ederken Suriye ile birlikte Türkiye, Mısır, İran, Hizbullah, İsrail, ABD, Fransa ve Rusya'dan da söz etmek gerekiyor.. Suriye'nin geleceği konuşulurken, sadece Esed'in geleceği değil, İsrail'in geleceği de konuşuluyor.. Suriye'nin geleceği bir bakıma İran'ın geleceği ile de ilgili.. Reyhanlı'daki patlamayı bu olgular ışığında okumak gerek..

Bakalım bundan sonra ne olacak? Hangi bilgilere ulaşılacak!.

Bu son olmayacak, ilk de değildi..

Bu arada olaydan sonra bazı gençlerin Suriyelilere saldırmaları da bu işin peşinde birtakım provokatif grubların devrede olduğunu gösteriyor.. Birileri "tavşana kaç-tazıya tut" diyor sanki.. Bu yaklaşım bu işin içinde Ergenekonun olacağı kuşkusu yanında, Muhaberat'ın, Türkiye'deki bazı unsurları eli ile yerli halkı mültecilere saldırmak için iş üzerinde olduğu gibi bir yoruma da kapı aralanıyor.. Bölge gençlerinin Suriye'ye saldırtılması girişimi de yeni değil. Bu işi de takip etmek gerek. İpucu bu tezgahta yakalanabilir..

Gelişmeleri yakınen takip etmek ve dikkatli olmak zorundayız. Bu saldırılar başka yerlerde de olabilir.. Kışkırtmalara ve dedikodu kaynaklı haberlere karşı da dikkatli olmamız gerek..

Yeni Akit


Yukarı Dön

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat