ABD’nin Yeni Başkanı Donald Trump


ABD’nin Yeni Başkanı Donald Trump

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 09 Kasım 2016 Çarşamba 14:09


ABD’de başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Parti başkan adayı iş adamı Donald Trump kazandı.

Küre Medya / Haber Merkezi
AA’da yer alan habere göre, Cumhuriyetçi Parti başkan adayı iş adamı Donald Trump, 2016 başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’a karşı yarışı önde tamamladı.

Trump, son olarak Wisconsin eyaletinde kazandığı 10 delegeyle başkanlığı elde etmesi için gerekli olan 270 seçici kurul delege sayısını aştı.

ABD’nin 45. Başkanı

ABD’de yapılan 58. başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump, ABD’nin 45. başkanı oldu.

ABD’de 1 Şubat 2016’da Iowa’daki ön seçimlerle başlayan 58. başkanlık seçim süreci, dün ülkenin 50 eyaletinde ve başkent Washington DC’de yapılan seçimlerle sonuçlandı.

Rakibi eski dışişleri bakanı Demokrat Parti’li Hillary Clinton’ı geride bırakarak Beyaz Saray’a çıkmaya hak kazanan Trump, ABD’de 60 yıl aradan sonra siyâsî kariyeri olmadan koltuğa oturan ilk başkan oldu.

70 yaşında başkanlık koltuğuna oturacak Trump, ABD tarihinin en yaşlı başkanı unvanını da alacak.

Donald Trump Kimdir?

New York’ta 14 Haziran 1946 tarihinde Frederick ve Mary MacLeod Trump’ın beş çocuğunun dördüncüsü olarak dünyaya gelen Trump, Alman asıllı Amerikalı iş adamı Frederick Trump’ın torunudur.

Emlakçı olan babasının da teşvikiyle gençlik yıllarından itibaren emlak dünyasına merak saldı. 1968’de Pennsylvania Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Trump, 1971’de babasının şirketinin kontrolünü aldı ve şirkete “Trump Organizasyon” adını verdi.

Şirketin merkezini Manhattan bölgesine taşıyan Trump, yaptığı otellerle kısa sürede adını duyurdu. 2004 yılında NBC kanalında “Çırak” (The Apprentice) adlı programı yapmaya başlayan Trump, şov dünyasında şöhretini biraz daha artırdı.

Varlığı 3,6 Milyar Dolar

Forbes dergisi tarafından 2016’da “Dünyanın En Zengin 400 İnsanı” listesinde yer alan Trump’ın 3,6 milyar dolar civarında varlığı olduğu tahmin ediliyor.

Seçim kampanyası süresince eski vergileri sıkça tartışma konusu olan Trump’ın son 18 yıldır vergilerini ödemediği iddia edildi.

Nobel Barış Ödülüne Aday Oldu

ABD’de “İslâmofobik” söylemleri nedeniyle eleştirilen Trump, 2016 yılında “güç ideolojisiyle sağladığı barış tezinin; radikal İslâm, IŞİD, nükleer güç sahibi İran ve komünist Çin’e karşı caydırıcı silah olarak kullanılması” nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi, ancak ödülü kazanamadı.

Trump’ın başkan yardımcısı adayı Mike Pence ise Indiana Valisi olarak görev yapıyordu.

Daha önce iki evlilik yapan ve 2005 yılından beri Melania Trump ile evli olan Trump’ın 5 çocuğu bulunuyor.

ABD’nin 45. başkanı olmaya hak kazanan Trump, 20 Ocak 2017’de yapılacak törenle mevcut başkan Barack Obama’dan görevi devralacak.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat