ABD ve Rusya'dan PKK'ya askeri üs sözü


ABD ve Rusya'dan PKK'ya askeri üs sözü

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 26 Ocak 2016 Salı 21:53


ABD'nin Haseke'de, Rusya'nın da Kamışlı'da PYD ile birlikte üs kuracağı öne sürüldü.

Küre Medya / Haber Merkezi
ABD, Rusya ve PYD'nin Suriye'deki yakınlaşmasının sonuçları sahaya da yansıyor. ABD ve Rusya, PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD ile ortak üs kurma çalışmalarına başladığı öne sürüldü.

Habertürk'ün haberine göre; Ankara, PYD güçlerinin Fırat'ın batısına geçmesi olasılığını “kırmızı çizgi” olarak belirlerken hem ABD hem de Rusya PYD ile dikkat çekici yakınlaşma sergiliyor. İki ülke, PYD ile ortak üs kurma çalışmalarına eşzamanlı olarak başladı. ABD Haseke'de, Rusya ise Kamışlı'da PYD ile birlikte üs kuruyor. 2 üs bölgesinin birbirine uzaklığı sadece 85 km. Rusya'nın Suriye topraklarındaki asker sayısı ise 4 bini aştı.

HASEKE'DE ABD-PYD ÜSSÜ: ABD Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan ve PYD'nin kontrolündeki Haseke'ye bağlı Rimelan'da hava üssü kuruyor. Düşünce kuruluşu Stratfor'un yayımladığı uydu görüntülerine göre; Rimelan'daki mevcut pistin uzunluğu 700 m'den 1300 m'ye çıkartıldı. Üssün lojistik destek amaçlı olarak kargo uçaklarının ve helikopterlerin kullanımına sunulması bekleniyor. İç savaş öncesinde söz konusu pisti zirai amaçlara yönelik uçaklar kullanıyordu.

KAMIŞLI'DA RUS-PYD ÜSSÜ: Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov iddiaları yalanlasa da Rusya'nın Nusaybin'in hemen karşısındaki Kamışlı'da kara ve hava üssü kurmaya başladığı belirtiliyor. İddialara göre, bölgede ocak ayından bu yana hareketlilik arttı. Üste incelemelerde bulunan Rus heyetine, bölgeyi kontrolü altında tutan PYD güçleri eşlik etti. Rus heyeti Kamışlı Havaalanı'nda da incelemelerde bulundu.

SURİYE'DEKİ RUS ÜSLERİ TARTUS ÜSSÜ: Uzun yıllardır Rusya'nın Akdeniz kıyısındaki tek üssü Suriye'nin sahil kenti Tartus'ta bulunuyor. Hamidiye Üssü'nde çok sayıda Rus savaş uçağı görev yapıyor. Rus savaş gemileri de Tartus limanını kullanıyor. Üste bin 700 Rus askeri görev yapıyor.

LAZKİYE ÜSSÜ: Ruslar Lazkiye'de Esad rejimine ait Hmeymim hava üssünü eylül ayında “ileri harekât merkezi” olarak yapılandırdı. İlk etapta üsse yaklaşık 2 bin asker konuşlandırdı. Üsse Rus askerleri için konteyner evler ve mobil hava kontrol istasyonu kuruldu. Pistlerde iyileştirme faaliyeti yürütüldü. Ardından yaklaşık 35 adet Su-24 ve Su-25 tipi savaş uçağı, 16 helikopter, 9 tank ve 2 karadan havaya füze sistemi üste konuşlandırıldı.

HUMUS ÜSSÜ: Rusya, 2015'in sonlarında Humus kenti yakınlarındaki El Şayrat hava üssünde ciddi bir yapılanma çalışmasına başladı. Lazkiye'den sonra Rus savaş uçaklarının kalkacağı ikinci adres olan hava üssünün rejimi güçlendireceği ifade ediliyor. El Şayrat Havaalanı'nın ise 45 savaş uçağı barındırma kapasitesi bulunduğu belirtiliyor.

PALMİRA ÜSSÜ: Ruslar Palmira yakınlarındaki Tiyas'ta üs kurdu. Üsse 5 helikopter konuşlandırıldı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat