ABD ve İsrail’in tünel kabusu


ABD ve İsrail’in tünel kabusu

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 18 Haziran 2015 Perşembe 17:01


ABD Temsilciler Meclisi, İsrail ile tüneller konusunda ortak araştırma ve geliştirme projesi için finansman olacak 40 milyon dolarlık bütçeyi onayladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
ABD Temsilciler Meclisi, ortak araştırma ve geliştirme projesi için finansman olacak 40 milyon dolarlık k bütçeyi onayladı. ABD’nin istihbarat bütçesinde değişikliğe gidilip, 40 milyon dolarlık ek bir bütçeye ihtiyaç duyulmasını gerektiren önemli bir sorundu. Yeraltı tünel tehdidinden dolayı ABD sıkıntı çekmekteydi.

ABD, kendisinin ve halkının güvenliğini sağlamak, sınır ötesinden gelen ve nereye çıktığı bilinmeyen yer altı tünellerine çözüm bulmak için İsrail’le AR-GE çalışması yapacak. Bu araştırma ve geliştirmeye kullanılmak üzere ABD İstihbarat bütçesinde değişikliğe gidilerek, 40 milyon dolar daha ek bütçe Meclis tarafından onaylandı.

 

ABD aynı zamanda, sınır ötesi tüneller için çözüm bulmak için Çarşamba günü İsrail ile olan İşbirliği güvenliğini daha da hızlandırdı. Çarşamba günü ABD Meclisinden yapılan açıklamada, Amerika ve müttefikleri için sınır ötesi tünellerin büyük bir tehdit olarak görüldüğü söylendi.

2009 yılından bu yana ABD-Meksika sınırında 150’den fazla tünel tespit edilmiştir. Tünellerin büyük olasılıkla, uyuşturucu ve yasadışı göçmen kaçakçılığında kullanıldı.

İsrail’in Gazze’de Hamas’ın tünelleri çok yoğun kullanmasından dolayı tünel konusunda bir tecrübesi bulunmakta ve bu konuda araştırma yapmakta.

ABD güvenlik görevlilerinin, herhangi bir suçla veya güvenlik tehdidiyle karşılaştıklarında başa çıkabilmelerini sağlamak için Pentagon bütçesinden milyonlarca doları gözden çıkarır.

Fon araştırma ve geliştirme yanı sıra, Kongre ceza ve terör tüneller hakkında bilgi toplama içine Amerikan istihbarat servisleri bağlayıcı, Çarşamba günü ABD istihbarat bütçesinin bir değişiklik geçti.

Bilindiği gibi Gazze’nin dünya ile bağlantısını sağladığı en önemli yerlerden birisi yer altı tünelleri. Gazze’liler yer altı tünelleri ile Mısır’a giriş çıkış yaparak ihtiyaçlarını görmeye çalışıyorlar.

Mısırda askeri cunta iktidara geldikten sonra, Gazze’nin can damarları olan tünellerden binlercesini yıkarak, Gazze’nin adeta nefes almasını zorlaştırmıştır. Son altı ayda yıktığı tünel sayısının 600 civarında olduğu biliniyor.

 

İsrail için büyük tehdit oluşturan tüneller, Siyonistlerin kabusu olmaya devam edecektir. İsrail ordusunun bir kara savaşında en çok korktuğu yeraltındaki tünellerden birden karşılarına Kassam Tugaylarının çıkması olmuştur.  

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat