ABD muhalifi Müslümanlar tutuklanıp idam ediliyor


ABD muhalifi Müslümanlar tutuklanıp idam ediliyor

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 04 Ocak 2016 Pazartesi 15:29


Arap yarımadasında ABD üssüne çeviren Suud ailesi, muhalif Müslümanları hapsedip idam ediyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
1990-91 Körfez Krizinde 500.000 ABD askerinin Suudi rejimince Arab Yarımadasına davet edilmesi ve maaşlarının çifter maaş olarak Suudi rejimince karşılanması, savaş sonrasında ABD üslerinin kalıcılaşması başta olmak üzere Suudi rejiminin kısmen İslam kanunları yerine Batılı kanunlarla hükmetmesi, yolsuzlukları, petrol gelirlerinin Suudi ailesinin malı olarak görülmesi ve bu doğrultuda harcanması ve bundan doğan israf gibi nedenlerle 90'lı yılların başında etkinlik kazanan İslamcı muhalefetin halkı aydınlatma çabalarından rahatsız olan Suudi rejimi 1994'te yoğun bir tutuklama kampanyası başlattı.

BUREYDİ İNTİFADASI

O dönemin sembol davetçileri Selman el-Avde ve Sefer el-Havalinin yanı sıra pek çok isim tutuklandı ya da konuşma yasağına maruz kaldı. Tutuklamalarda özellikle dindar kimliğiyle bilinen, siyasi bilinç düzeyi yüksek ve ilim ehlinin yoğun olarak yaşadığı Kasım ili ve bu ilin merkezi Bureyde şehri hedef alındı. Tüm bu gelişmeler 1995'te Bureyde İntifadası olarak bilinen şehirde sosyal bir patlamaya sebeb oldu.

Bureyde'de olayların durulmaması üzerine şehirde çok sevilen ve ülkenin önde gelen alimlerinden kabul edilen aynı zamanda ülkedeki İslami muhalefetin öncülerinden görme engelli Şeyh Hamud bin Ukla eş-Şuaybi (1927-2002) dahi Haziran 1995'te 1 aylığına hapsedildi ve cezasını hücrede geçirdi.

İSLAMİ MUHALEFETE BASKILAR ARTTI

25 Haziran 1996'da ülkedeki bir ABD üssüne bombalı saldırı gerçekleşmesi sonrasında bu kez terör gerekçesiyle başlatılan tutuklama kampanyalarının yanı sıra 90'lı yıllarda özellikle hadis alanında inanılmaz bulunan ilmiyle ünlenen Şeyh Ulvana (1969-) ders verme yasağı getirildi. 1997'den itibaren bazı tutuklular serbest kalmaya başladıysa da 11 Eylül sonrası süreçte ülkedeki İslami muhalefet baskılar tekrar arttı.

2003 Irak Savaşı'nda ABD kara birliklerinin Irak'a Suudi toprakları üzerinden girmesi başta olmak üzere Suudi rejiminin konumuna tepki olarak bazı ilim ehli Mart 2003'te rejimi eleştiren bir bildiriye imza attı. Yine ABD'nin isteği doğrultusunda Suudi rejiminin en ünlüsü Yusuf el-Uyeyri olan bazı kendi vatandaşları hakkında tutuklama kararı çıkarmasına tepki olarak alimlerden Nasır el-Fahd, Ali el-Hudayr ve Ahmed el-Halidi rejimi kınayan 1 Mayıs 2003 tarihli ortak bir bildiri kaleme aldılar. 12 Mayıs 2003'te Riyad'da gerçekleşen bombalı saldırının ardından tüm bu isimler tutuklandığı gibi ülke çapında yeni bir tutuklama kampanyası başlatıldı.

SUUD AİLESİNDEN KEYFİ TUTUKLAMALAR

2003'ten bu yana ülkede çoğunlukla sebep gösterilmeksizin ve yargılama yapılmaksızın dini kimliği yle bilinen isimler tutuklanmakta, bazen serbest bırakılıp tekrar tutuklanmaktadır. Örneğin ünlü Muhaddis Abdulaziz et-Tarifi (1976-) 2006 yılı içerisinde sebep gösterilmeksizin tutuklanmış yine aynı yıl serbest bırakılmıştır. 1995'te tutuklanan Said bin Zair serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra 15 Nisan 2004'te el-Cezire'de telefonla katıldığı bir programda rejimi tutuklamalar için eleştirmesinin hemen ardından tutuklanmış ve Arab Baharı sonrasında serbest kalabilmiştir.
Arab Baharı sonrasında gündemde yerini artıran ve uluslararası kamuoyuna taşınan Suudi siyasi tutuklular sorunu halen tüm ciddiyetini korumakta, zaman içerisinde serbest kalan az sayıda ismin yerini yeni tutuklular almakta, sadece görüşleri nedeniyle Velid es-Sinani gibi tutuklular 20 yıldır yargılanmaksızın hapiste tutulabilmektedir.

İnsan hakları kurumlarının ifadelerine göre Suudi siyasi tutuklular işkence ve kötü muameleye maruz kalmaktayken hapishaneler kapasitelerinin üzerinde mahkum barındırmakta ve bazı mahkumlar yatak dahi bulamamaktadırlar.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat