ABD, Irak’a 1,6 milyar dolarlık silah gönderiyor


ABD, Irak’a 1,6 milyar dolarlık silah gönderiyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 07 Haziran 2015 Pazar 13:14


ABD Irak’a vaat ettiği silahların 1,6 milyar dolarlık kısmını göndermeye başladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
ABD Irak’a vaat ettiği silahların 1,6 milyar dolarlık kısmını göndermeye başladı.

ABD, son haftalarda Irak askeri teçhizatını ve silahlarını yenilemek için 1,6 milyar dolarlık silah sevkiyatına başladı. Önümüzdeki iki yıl boyunca da yapılan anlaşmalar gereği birçok silah sevkiyatının yapılması bekleniyor.

Vice News’te yer alan haberde; Pentagon’un Irak koordinatörü, İlk ekipman ve cihazların yaklaşık iki hafta önce sevk edildiğini doğruladı. Birçok Iraklı lider birkaç ay önce Washington’u ziyaret etmiş ve IŞİD ile mücadelede daha fazla silah desteği istemişti. IŞİD, ABD’nin başını çektiği koalisyonun saldırılarına rağmen, Irak ve Suriye’de önemli ilerlemeler kaydetmişti. Bütün bombalamalara rağmen, IŞİD’in ilerlemesinin sürmekte olduğu gözlemlenmekte.

Silah sevkiyatları, Irak ordusu, kuzeydeki Kürt milisler ve ülke genelindeki aşiretleri desteklemek için tasarlanmış bir projedir. Silah transferleri Irak Hükümeti’nin gözetimi altında olmakta ama bazı ABD’li milletvekilleri, ABD yanında savaşan milislere direk olarak yardımın ulaştırılması konusunda ısrar etmiştir.

Amerikan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Irak Ordusunun IŞİD’e karşı mücadelede en büyük destekçisinin Şii’ler olduğu, geçen yıl Irak Ordusu’nun dağılmasının ardından, Şiilerin toptan bir seferberlikle, IŞİD’le mücadelede öncü rol üstlendikleri belirtildi.

Aynı zamanda Anbar’ı ele geçiren IŞİD’de karşı Irak Hükümeti yanlısı aşiretlerin savaşmaya hazır oldukları ama sevkiyatı yapılan silahların Irak Hükümetince kendilerine verilemediği yönünde milislerin iddiaları var. ABD Irak’a sevk ettiği silahların yüzde 15’ini Anbar’ı ele geçirmek için savaşacak milislere ayırdığını söylemişti.

İsmini vermek istemeyen Anbarlı bir kabile Lideri Nesw’e verdiği demeçte, Irak Hükümetini eleştirerek, “Biz Irak Hükümetinden sürekli silah istiyoruz ama hükümet bize silah olmadığını söylüyor” dedi. Aşiretlerin Irak’ta IŞİD’le mücadelede öncü ve etkili olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD ordusunun programı dahlinde, Irak’taki yeniden yapılanma sürecinde, aşiretlerin askeri gücünü desteklemek için 2006 ile 2009 yılları arasında, Aşiret liderlerine maaş ödenmeye başlamıştı. ABD programdan çekilince Irak hükümeti de ödemeleri durdurmuştu, yeniden yapılanma planı dağılmıştı.

Silah sevkiyatlarıyla ilgili diğer bir konu, Irak ordusunun terk ettiği veya kaybettiği silah miktarı ile ilgili. Irak ordusunun terk ettiği milyonlarca dolarlı silah IŞİD’in eline geçmiş, IŞİD eline geçirdiği bu silahlar Irak ordusuna karşı en büyük koz olarak kullanmaktadır. IŞİD, şimdi eline geçirdiği bu silahlarla ve özellikle kamyonlara bomba yükleyerek Irak ordusuna saldırmaktadır.

Geçen hafta, IŞİD, Irak askeri üssüne yaptığı saldırıda, bomba yüklü bir Amerikan zırhlı aracını kullanarak, askeri üssü patlatmış ve bunun daha birçok örneği yaşanmıştır.

Küre Medya
 


Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat